Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Azul je krásná hra pro každého

Jednou z březnových novinek, které přinesl MindOK, je i krásná rodinná hra Azul. Určena je pro 2–4 hráče od 8 let. V roli mistrů obkladačů v ní skládáte nejlepší mozaiky z barevných dlaždic. Hra vás totiž zavede do portugalského paláce v Evoře, jehož stěny nařídil král Manuel I. vyzdobit stylovými keramickými dlaždicemi. Za hrou stojí známý autor Michael Kiesling, můžete znát například jeho hru Vikingové, nebo hry, které dělal společně s Wolfgangem Kramerem, jako jsou Asara, Mexica, Tikal.

Každý hráč má svou desku s počítadlem bodů a stěnou, na kterou bude umisťovat dlaždice mozaiky. Ta má rozměr 5 x 5 polí. Ve hře je celkem 100 dlaždic, 20 od každé z pěti barev. Vyrobeny jsou z tvrdého plastu, jsou krásně provedené ve výrazných barvách a výborně se s nimi hraje. Oceníte, že jsou příjemné do ruky a dobře barevně odlišeny.

V každém kole nejprve sbíráte dlaždice z nabídky a připravujete si je na svou desku. Buď si vyberete všechny dlaždice stejné barvy z kulatých destiček výloh, nebo ze středu stolu. Ve druhé, obkládací fázi pak umisťujete dlaždice na stěnu, ale jen z dokončených připravených řad. Za každou takto umístěnou dlaždici obdržíte body. Jejich výše závisí na tom, s kolika dalšími dlaždicemi v řadě a ve sloupci sousedí. Hra končí na konci kola, ve kterém některý hráč dokončil celou jednu řadu dlaždic na své stěně. Ještě se započítají body za dokončené sloupce a řady a za umístění 5 dlaždic v jedné barvě. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce bodů.

Hra Azul má jednoduchá pravidla, s nimiž se zvládnete seznámit během několika minut. Možná vám zprvu nebude jasné, jaké dlaždice vybírat, ale jakmile se hra rozjede, rychle na to přijdete. Pokud budete chtít uspět, budete si muset promyslet každý tah a také sledovat ostatní hráče. Hra je dostatečně variabilní, takže každá partie bude představovat novou výzvu. A pokud ji budete chtít hru obměnit, můžete využít druhou stranu hráčské desky s šedými políčky, která je o něco náročnější. Azul doporučuji vyzkoušet příležitostným i náročnějším hráčům.

Na závěr ještě připomenu, že hra Azul získala cenu Golden Geek 2017 pro hru rodinnou hru, o které hlasují uživatelé portálu BoardGameGeek z celého světa.


Související články:

Azul v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář