Příznivci karetní hry 7 divů světa od Antoine Bauzy se dočkali nového rozšíření. Má název Edifice. Ve vybraných specializovaných prodejnách si ho již můžete pořídit. V široké distribuci bude od 24. února. Využijete ho k první i ke druhé edici hry. K dispozici je česko-slovensko-holandská vícejazyčná verze hry s logem 7 Wonders Edifice na krabičce. Názvy karet projektů jsou v angličtině, na hru to ale nemá vliv.
Ve hře 7 divů světa každý hráč buduje své starověké město okolo zvoleného divu světa. Stavíte ho mocí karet, které získáváte během draftu. Na začátku věku dostanete sedm karet, z nich si jednu necháte a ostatní pošlete sousedovi. Kartu vyložíte do města, využijete ji ke stavbě divu nebo ji prostě zpeněžíte. Celkem máte na budování tři věky. Hra je určena pro 3–7 hráčů od 10 let.
Edifice rozšiřuje možnosti budování. Můžete se s ním účastnit výstavby veřejných staveb. Pravidla základní hry pozměňuje jen mírně a vítězné podmínky zůstávají stejné.
V rozšíření najdete dva nové divy světa: města Ur a Kartágo. Mají svou denní a noční stranu. Ur budete používat pouze s rozšířením Edifice, Kartágo využijete i se základní hrou a dalšími rozšířeními. Nejdůležitější součástí rozšíření jsou velké karty staveb. Jedna strana představuje projekt, druhá vybudovanou stavbu. Kromě toho jsou v krabičce miniatury, které představují vaši účast při budování staveb. Pro každý věk je připraven jeden typ miniatury.
Galerie: Ukázka rozšíření 7 divů světa: Edifice
V každé partii si náhodně vylosujete tři karty projektů, pro každý věk jednu, a umístíte na ně miniatury účasti (v závislosti na počtu hráčů, ve třech budou 2, ve čtyřech 3, v sedmi 5). Během hry se můžete zapojit do budování stavby veřejné budovy příslušného věku, a to jednou. Můžete tak učinit, když postavíte část svého divu. Na kartě projektu musí být k dispozici miniatura a musíte zaplatit cenu za účast na projektu. Pokud se stane, že se v jednom kole chce budování stavby zúčastnit více hráčů, ale nezbývají miniatury, zbývající vezmete z krabice, dostane se tak na všechny.
Když odeberete z karty projektu poslední miniaturu, kartu otočíte. Všichni hráči, kteří se na budování podíleli (mají miniaturu) obdrží odměnu. Může se jednat o peníze, žeton vojenského vítězství či vítězné body na konci hry při splnění daných podmínek.
Pokud ale není stavba na konci věku vybudována, projekt selhal a nikdo odměnu nedostane. Všichni hráči, kteří se budování neúčastnili (nemají miniaturu), musí nést následky. Zaplatí pokutu, která spočítá v odebrání karty příslušné barvy z města nebo odevzdají příslušný počet mincí. V případě, že nemůžete zaplatit celou pokutu, o nic nepřijdete. Namísto toho si vezmete žeton dluhu, který vám na konci odebere body.
Rozšíření do hry přináší prvek spolupráce. Díky účasti na stavbě získáte něco navíc, hru to přitom neprodlužuje. 7 divů světa je i s ním svižnou karetní hrou, kterou si dobře zahrajete v jakémkoliv počtu hráčů.
Související články:
- Recenze hry 7 divů světa (recenze 1. edice)
- 7 divů světa můžete obdivovat v nové edici (novinka)