Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Catan zavítal do Říše Inků

Populární hra Osadníci z Katanu se již dočkala různých podob. Nejnovější je samostatná hra Catan: Říše Inků, kterou u nás vydalo Albi. Hra je určena pro 3–4 hráče od 12 let. Oproti základní variantě je o něco komplexnější, přináší nové prvky a jiný způsob určení vítěze. Pokud tedy máte rádi hry založené na systému Osadníků z Katanu, pak vás Říše Inků bude bavit. Její nastavení je pro hráče přívětivější, takže by se mohla líbit i novým zájemcům o hru.

Hra vás zavede do Jižní Ameriky, kdy se zde začala rozvíjet později mocná říše Inků. Každý hráč představuje jeden kmen, který postupně rozvíjí až dosáhne vrcholu svých možností. Následuje úpadek a na řadu přijde nový kmen. Takto každý hráč postupně vede tři kmeny. Vyhraje ten, kdo se svým 3. kmenem získá 3 body rozvoje. Vždy, když dovedete svůj kmen na vrchol jeho civilizačních možností umístěním čtvrtého žetonu rozvoje, umístíte na svá vesnice a města houštiny, odstraníte všechny cesty a umístíte na herní plán novou jednu vesnici. Zdroje ale získáváte nadále i z upadajících vesnic a města.

V Říši Inků budete získávat a obchodovat jednak se surovinami, jako je dřevo, kámen, ruda, brambory, vlna, ale i se zbožím, které představuje peří, koka, ryby. Díky tomu máte větší prostor pro obchodování mezi hráči i s bankem. Ryby získáváte na vybraných místech z moře, peří a koku v džungli. Suroviny můžete směňovat s bankem v poměru 3:1, zboří pak 2:1 nebo tři různá zboží za dvě libovolné suroviny.

Nová varianta hry svým systémem úpadku a nového rozvoje řeší jednu nevýhodu původní hry, a to zablokování jednoho hráče, k němuž často dochází. Hráči získávají nový kmen v různě, s úpadkem jednoho hráče tak získávají ostatní nový prostor pro rozvoj. Zároveň mohou například přestavět jeho „upadnou“ vesnici na vlastní.

Catan: Říše Inků je inovovaný klasický Katan. Pokud vás oslovuje tematické zaměření, pak si novou variantu vyzkoušejte. Graficky a produkčně je hra připravena výborně.

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář