Hrajeme.cz
O hrách a hraníPro rodinné hraní

Council of Four je něco mezi Poštovním kurýrem a Ruskou železnicí

Council of Four je kratší deskovka pro 2–4 hráče, kterou odehrajete do hodiny. Mírou náročnosti si může najít své místo prakticky na jakémkoliv herním stole, i když se řadí mezi strategické hry. Jejími autory jsou Simone Luciani a Daniele Tascini. Vyšla v roce 2015 u Cranio Creations. U nás je dostupná ve specializovaných obchodech s cizojazyčnými pravidly. Herní materiál je ale jazykově nezávislý.

O co jde

Council-of-Four-box-webJednoduše se dá říci, že cílem hry je zbavit se svých deseti domečků a získat při tom nejvíce vítězných bodů. V kole si vybíráte jednu za čtyř hlavních akcí (vzít si obchodní kartičku, vyměnit městkou radu a získat peníze, postavit domeček, šoupnout králem a postavit domeček. K nim můžete zahrát jednu doplňkovou akci. Domečky můžete postavit jen na místech, která máte vyznačena na obchodní kartičce nebo když dojdete na místo králem.

Obchodní kartičky získáváte odhazováním politických karet v barvě konšelů (to jsou ti na fotce na těch vozíčcích, které nejsou vozíčky, ale asi lavice).

Všechno, co z plánu získáte, vám dává jednorázové výhody. Stejně tak po postavení obchodu získáte věc, která je na žetonu u města. Navíc obdržíte všechny bonusy z vašich měst, které přímo sousedících s nově postaveným domečkem. Tento mechanismus hru žene ke konci, jak se u nás říká, svinským krokem.

Celkový dojem

Herní plán.
Herní plán.

Vezměte mixér, zapněte ho na režim velmi jemné a pak do něj hoďte Poštovního kurýra (Thurn und Taxis) a Ruské železnice (Russian Railroads). Vznikne vám hra, která velice hezky spojuje hlavní mechanismy uvedených her a která bude naservírována ve velmi stravitelné formě. Kdo však máte zkušenosti s dětským jídlem, chápete že podaná kašička je zdravá, výživná, dobře stravitelná, ale extra gurmánský zážitek to nebude.

Vývoj hry se valí po exponenciální křivce. Ze začátku se lehce vleče, protože jste omezeni zdroji. Nicméně konečné zrychlení je možná až zbytečně zběsilé. Celý zážitek tak spadá do kategorie: sotva se mi začalo trošku dařit a moje komba fungovat, byl konec.

 

Připojte svůj komentář