Hrajeme.cz
Nové hry

Ve hře Quadropolis budujete moderní město

Právě vyšla nová rodinná hra Quadropolis, a to současně ve světě i u nás. České vydání připravil Blackfire. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let a jednu partii zvládnete do hodiny. Vybrat si můžete ze dvou herních módů: Classic je jednodušší a je vhodný pro seznámení s hrou, Expert je pak určen pro náročnější hráče. Hra pochází z dílny Days of Wonder a je to znát na precizním zpracování herních komponent i grafice. Vnitřek krabice je dokonale přizpůsoben pro uložení všech komponent. Je vidět, že přípravě hry byla věnována velká péče.

Herní materiál.

Každý hráč staví své město během čtyř kol (respektive pěti v expertním módu), v každém získá postupně až čtyři budovy. K dispozici jsou budovy různých typů a funkcí. Vybírá je ze společné nabídky – staveniště – a umisťuje je na svou herní podložku. Přitom musí zohlednit jejich uspořádání a vzájemné vztahy, aby mu na konci hry přinesly co nejvíce vítězných bodů. Podmínkou ale je, aby je měl aktivované. Některé vyžadují obyvatele, jiné energii. Tyto zdroje hráči získávají z některých budov po jejich postavení.

Specifický je ve hře způsob, kterým zabíráte budovy ze staveniště, které tvoří čtverec s poli 5 x 5. Pomocí architektů si budovy rezervujete buď v řádku, nebo ve sloupci. Umístěný architekt dané místo obsadí do konce kola. Není také možné, aby váš architekt ukazoval na figurku urbanisty, který stojí na místě, z něhož se brala poslední budova. Při výběru budov s tím musíte počítat, protože se možnosti výběru postupně zmenšují.

Quadropolis-ukazka-hry

Po posledním kole přichází zúčtování, které rozhodne o vítězi. V klasickém módu je ve hře šest typů budov: paneláky, obchody, veřejné služby, parky, továrny a přístavy. Každý typ má svůj způsob bodování. Například přístavy se bodují podle počtu navazujících přístavů, paneláky podle počtu podlaží, obchody podle počtu obyvatel-zákazníků. Vše najdete na kartě s přehledem bodování. Musíte také dobře hospodařit se zdroji, protože za každého nadbytečného obyvatele či zbývající energii ztratíte bod.

Quadropolis-bodovani-ClassicVe hře Quadropolis vždy vybudujete jedinečné město, jeho hodnota (v podobě vítězných bodů) pak záleží na vaší strategii, ale i odhadu soupeřů. Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi rychle seznámíte (pomohou vám názorné ilustrace a pomocný přehled s bodováním). Hra je přístupná i příležitostným hráčům. Přitom umožňuje řadu způsobů, jak ji hrát, stále máte o čem přemýšlet a je napínavá až do konce, takže se při ní nebudete nudit.

Expertní mód pak přináší další typy budov, které hře přidávají na variabilitě. Součástí balení je také minirozšíření hřiště s pěti kartičkami, které nahrazují jeden part v každém kole.

Určitě hru vyzkoušejte.

Číslo na zadní straně pro odlišení herního kola.Architekti. Architekti pro klasický mód.Hráčské herní podložky.Bloček se tabulkou pro záznam bodů.Přehled bodování pro expertní mód. Staveniště je připraveno.Město hráče v klasickém módu.Urbanista.Ukázka hry.Ukázka budov.Nové budovy pro expertní mód.Minirozšíření hřiště.

Související články:

Hra Quadropolis v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář