Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Do Války o Prsten vstoupili páni a válečníci Středozemě

Na české vydání epické deskové hry Válka o Prsten jsme si museli počkat přes 10 let (tedy na druhou edici), na první dvě rozšíření už pak stačil jen necelý rok. REXhry tak splnily přání mnoha hráčů a vydaly rozšíření Páni Středozemě, které do hry přináší důležité osobnosti z Pána prstenů, například Elronda a Galadriel, a nové mechanismy, které hru obohatí. Druhé vydané rozšíření v češtině se jmenuje Válečníci Středozemě, které do hry přináší frakce. Představují několik skupin a tvorů, které podporovali Svobodné národy nebo Stín.


Páni Středozemě

Při zapojení tohoto rozšíření do hry vyměníte několik karet z původní hry za nové verze a také původní žetony elfích prstenů za nové. Součástí rozšíření jsou také speciální akční kostky, jednak Strážců elfích prstenů, jednak Nižších služebníků (Stínů). Do hry také přináší několik důležitých osobností, které se v základní hře objevují jen jako karty událostí. Získávají vlastní figurky a pravidla (Elrond, Galadriel, Morijský balrog, Gothmog).

V pravidlech se objevuje nový pojem „nedobytný“. Označuje se tak sídlo, které kontroluje stejný hráč jako na začátku hry. Dalším novým pojmem je „nelétavý služebník“. Pohybují se stejně jako Ústa Sauronova.

Speciální kostky využijete společně s běžnými kostkami. Pokud použijete několik speciálních kostek současně, zvolíte po hodu jen jednu, zbývající odložíte.

V rozšíření najdete také pravidla pro „Roklinskou radu“, která jsou volitelná. Od původního příběhu Pána prstenů se odklání více. Rozvíjí variantu, kdy rada rozhodla, že se někteří z původních společníků výpravy k Hoře osudu vrátí domů. Hráč za Stín neví, jaké verze společníků si protivník vybral. Výjimkou je průvodce, který je vždy viditelný.


Válečníci Středozemě

Nově se setkáte s Mrtvými muži z Šedé Brázdy, fangornskými enty a velkými orli z Mlžných hor, kteří podporují Svobodné národy. Naopak Stín podporují umbarští korzáři, Vrchovci a velcí pavouci. K obvyklým dvěma balíčkům událostí nově dostane každý hráč ještě balíček karet událostí frakcí, který obsahuje 20 karet. Na začátku každého kola si z něj doberete jednu kartu. Nezapočátávají se do limitu karet v ruce, můžete ale mít maximálně 4 karty událostí frakcí.

Na začátku hry nebude ve hře žádná frakce. Do hry vstoupí po splnění určité podmínky. Například enti mohou vstoupit do hry, je-li ve hře Saruman a ve Fangornu se nachází společník nebo společenstvo, nebo Umbarští korzáři, když jsou Jižané a Východňané ve válce.

Speciální kostku frakcí začnete využívat, když do hry vstoupí vaše první frakce. Umožní vám například rekrutovat figurky frakce ve hře, zahrát kartu události frakce nebo si ji dobrat.

Figurky frakcí nejsou armádní jednotky, nemohou útočit na nepřátele, neovlivňují pohyb nepřátel, nedávají hráči kontrolu nad regionem. Do bitvy je můžete přivolat pomocí karet zavolat do bitvy, pro každou frakci až dvě karty. Pravidla pro každou frakci najdete na příslušných kartách událostí frakcí.

Válečníci Středozemě.

Shrnutí

Obě rozšíření kromě nových herních prvků a množství figurek a postav obohacují hru o nové příběhové možnosti, které hrou můžete rozvíjet. Umocňují tak epický rozměr celé hry, zároveň vám umožní psát alternativní příběhy vývoje bojů o Středozem. Ovládne ji Stín, nebo se podaří Svobodným národům navrátit jí mír a svobodu?

Můžete do hry zařadit jen jedno rozšíření nebo skombinovat se základní hrou obě. V takovém případě postupujete při přípravě podle instrukcí z rozšíření Páni Středozemě i Válečníci Středozemě.

Pokud jste fanoušky hry Válka o Prsten, pak vám obě rozšíření nesmí chybět.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář