Hrajeme.cz
Pro náročnéRecenze

Recenze strategické hry Anno 1800

Na strategickou hru Anno 1800 jsme si museli chvíli počkat. Původně ji Albi ohlásilo na konec roku 2022, nakonec dorazila začátkem září 2023. Jejím autorem je zkušený Martin Wallace, který stojí za řadou oceňovaných her jako Brass, Brass: Birmingham, Zeměplocha: Ankh-Morpork, Steam nebo London. Anno 1800 vznikla podle stejnojmenné videohře od UBISOFT. Určena je pro 2–4 hráče od 12 let.

Ve hře Anno 1800 každý hráč buduje vlastní průmysl a rozvíjí svůj domovský ostrov. K rozvoji obchodu a nových ostrovů ve Starém a Novém světě budete proto potřebovat flotily lodí, které postavíte ve svých loděnicích. S rozvojem ostrova se budou zvyšovat nároky vašich obyvatel. Musíte proto dobře využít jejich specializací a dobře naplánovat výrobní řetězce. Jen tak se vám podaří vybudovat prosperující ostrov a porazit konkurenci.

Albi tuto hru vydalo v rámci svého programu Exclusive.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hra Anno 1800 je komplexní strategická hra, ve které musíte dobře plánovat, protože vše spolu úzce souvisí. Pravidla si proto pečlivě prostudujte. Když si hru připravíte, může na vás na první pohled působit nepřehledně a můžete se ztrácet ve velkém množství herního materiálu. Nenechte se tím odradit, brzy se vám vše propojí.

Každý hráč má svou desku ostrova s obyvateli a prvními budovami a loděmi. Uprostřed stolu je pak velký herní plán s nabídkou budov a lodí různých typů. Kromě toho jsou připraveny desky Starého a Nového světa, žetony a karty zájmů.

Ve hře se specifickým způsobem pracuje se zdroji. Získáváte je pomocí produkce, obchodu a tím, že dáte svým pracovníku „padla“. Představují základ vašich akcí, ale samy akcemi nejsou. Zdroje získáváte pomocí kostiček obyvatel, které se liší barvou a symbolem. Když potřebujete zdroj k realizaci akce, jednoduše přesunete kostičku obyvatele ze své čtvrti na desce na volné pracoviště na vašem ostrově. Případně získáte zdroj obchodem s jiným hráčem. K tomu slouží žetony obchodu. Případně zaplatíte zlatem, abyste si uvolnili místo na některém pracovišti („padla“).

Svůj ostrov vylepšujete stavbou nových průmyslových podniků, loděnic a lodí. Využíváte k tomu akci rozvoj. V rámci této akce budete využívat destičky rozvoje na herním plánu. Můžete s nimi přestavět již postavené nebo předtištěné destičky.

Druhou možnou akcí je hraní a aktivování karet obyvatel. Mají svou cenu a přinesou vám různé efekty, a také body na konci hry. Karty představují vaše obyvatele. Obdržíte je také, když získáte kostičku obyvatele. Určují také konec hry. Nastane, když některý hráč vyloží poslední kartu z ruky.

Další akce vám umožní výměnu až 3 karet obyvatel. Můžete získat až 3 nové pracovní síly (nové kostičky obyvatel). Musíte za ně zaplatit příslušnými zdroji. Pomocí akce vylepšení pak můžete zvýšit úroveň až 3 vlastních kostiček obyvatel. Díky průzkumu můžete rozšiřovat svůj domovský ostrov, a tak získávat místo pro nový průmysl a lodě, nebo objevovat Nový svět, který vám poskytne obchodováním cenné zdroje. Dodatečné body na konci hry pak získáte díky kartám expedic.

Když už nemůžete provést žádnou akci, umožní vám akce městský slavnost znovu použít kostičky obyvatel a žetony námořnictva. Veškeré vaše obyvatelstvo se vrátí do vašich čtvrtí a všechny lodě do svých přístavů.

O vítězi rozhodnou body vlivu. Obdržíte je za zahrané karty obyvatel, za karty expedic, za zbylé zlato, za vyložené karty zájmů.

Celkové hodnocení

Anno 1800 je propracovaná strategická hra, která stojí za prozkoumání. Ocení ji především nároční hráči, kteří mají rádi ekonomické strategie, které jim umožní uplatnit různé strategie. Klíčovou roli zde hrají vaše karty obyvatel a destičky rozvoje, které na sebe navazují. Čeká proto na vás řada rozhodnutí, především v tom, jak budete svůj průmysl rozvíjet.

Pěkným aspektem hry je propojení karet obyvatel s koncem hry. Zpočátku je musíte získávat, abyste měli více obyvatel, a postupně plnit jejich požadavky, a tím se přiblížit ke konci. Můžete se vám proto zdát, že hra nemusí nikdy skončit, ale v tom se nesmíte nechat zmást. Ukončit hru lze velmi rychle, záleží na rozvoji vašeho ostrova. Zároveň si musíte konec hry pohlídat, pokud to neuděláte, mohou vás ostatní hráči nepříjemně překvapit.

Přestože můžete využívat obchodu s ostatními hráči, interakce je ve hře minimální. Každý buduje vlastní ostrov a svůj průmysl. Nejvíce si si konkurujete v tom, jakou postavíte destičku rozvoje, protože jich je omezené množství od jednoho typu.

Náhoda sice ve hře hraje malou roli, může ale hru ovlivnit. Náhodně si vybíráte desky Starého a Nového světa a také karty obyvatel. Oslabuje ji to, že díky jedné akci máte možnost karty obyvatel vyměnit, a také si můžete vybrat jednu ze dvou stran desky Starého světa. Pokud s tím počítáte a pracujete, získáte výhodu nad ostatními.

Znovuhratelnost zajišťuje omezený počet destiček rozvoje každého typu. Musíte tedy sledovat, které využijí ostatní hráči, pokud budete potřebovat, můžete je díky obchodu využít. Dalším prvkem, který mění podmínky hry jsou karty zájmů, na začátku jich vždy nalosujete pět. Některé vám poskytnou zajímavý bonus během hry, jiné body na konci.

Anno 1800 je promyšlená desková hra, která si pro vás připravila řadu výzev. Doporučuji vyzkoušet.

Anno 1800

Autor: Martin Wallace

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 120 minut

Doporučený věk: od 12 let

Rok vydání: 2020 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář