Veletrh SPIEL v Essenu opět představil nespočet novinek, takže by jejich testování zabralo mnohonásobně více času než umožňuje několik dní veletrhu. Podívám se proto s vámi alespoň na ty hry, které jsem si již stihl vyzkoušet, například na nový Azul, Paris či Megacity.
Na závěr také přidávám výsledky dvou anket, které se uskutečnily přímo v Essenu. První připravuje BoardGameGeek z hlasování návštěvníků, ti lajkují hry, které se jim líbily. Druhou připravuje magazín Fairplay podle hodnocení svých skautů.
Essenské novinky 2019
Azul: Summer Pavilion
– rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let
Azul se dočkal dalšího pokračování, již třetí samostatné hry. Princip získávání dílků je stejný jako u předchozích her, jiný je jejich tvar, způsob umisťování na hráčskou desku a bodování. Během sedmi kol se snažíte vytvořit pavilony z jednotlivých barev a získat co nejvíce bodů. V každém kole přitom funguje jedna barva jako žolík, který můžete využít při stavbě jiných pavilonů. Hra je založena na tom, že pozice na každém pavilonu jsou očíslované a vy potřebujete počet žetonů podle hodnoty místa, kam ho chcete umístit. Navíc získáváte bonus v podobě dílků navíc, pokud na své desce ohraničíte určitá políčka.
Azul již prokázal, že velmi dobře funguje. A nový Azul nebude výjimkou. Je o něco „hráčtější“ než první Azul. Vyžaduje o něco více plánování a počítání. Zároveň vytváření barevných „květů“ je zábavné a lahodící oku.
Odkaz: BoardGameGeek
Paris: New Eden
– pro 2–4 hráče od 10 let, přístupná strategická hra s draftem kostek a aukcí
Hra je zasazena do Paříže ve vzdálené minulosti po apokalyptické události. Budujete útočiště pro lidi, kteří přežili a staráte se o ně. Hra je rozdělena na čtyři kola podle ročních období. V každém si postupně rozeberete kostky z herního plánu, přitom vždy vykonáte akci místa, z něhož právě kostku odebíráte. Získáváte tak přeživší, jídlo, vybavení, úkoly a vybíráte událost, která se na konci kola vyhodnotí. Body získáváte v průběhu hry za splnění podmínek události a za nakrmení svých lidí, další pak na konci za splněné úkoly.
Hra rychle plyne, protože tahy hráčů jsou rychlé. Přestože každý buduje své útočiště a nic si vzájemně neničíte, musíte dobře sledovat, co dělají ostatní a co budou potřebovat, abyste při dražbě karet „budov“ získali co nejvíce nebo co potřebujete. Díky tomu bude každá partie jiná. Náhoda má ve hře své místo v tom, že vytváří podmínky, jimž se musí hráči přizpůsobit. A záleží na rozhodnutí každého hráče. Paris je příjemná hra, kterou si určitě znovu rád zahraji.
Hru vydal Matagot. Autory jsou Florian Grenier a Ludovic Maublanc. Druhý jmenovaný stojí jako spoluautor například také za hrami jako Cyclades, Dice Town, Mr. Jack.
Odkaz: BoardGameGeek
Rune Stones
– pro 2–4 hráčů od 10 let
V této nové hře od Rüdigera Dorna, kterou vydali Queen Games, se stáváte druidy, kteří pomocí drahokamů a artefaktů zvyšují svou moc a snaží se jako první dosáhnout trůnu. Hra končí, když některý z hráčů dosáhne 65 bodů. Jedná se hru využívající princip deck-buildingu, který je využit novým způsobem. Karty mají unikátní čísla a můžete je využít dvojím způsobem. Buď je použijete k nákupu dalších karet z nabídky, záleží přitom na barvě karty. Nebo za ně získáte zdroje, pak ale musíte zahodit kartu s vyšším číslem. Tím si zároveň čistíte balíček.
Hra působí graficky i provedením velmi příjemně a celkem rychle plyne. Osobně mě ale moc nenadchla, protože náhoda hraje ve hře velkou roli a nepovedený rozjezd může výrazně ovlivnit celou partii.
Odkaz: BoardGameGeek
Crusader Kings
– strategická hra pro 3–5 hráčů od 14 let podle počítačové předlohy, využívající postavy a intriky
Desková hra Crusader Kings se snaží vystihnout atmosféru své elektronické předlohy. Jako křižácký krát středověké Evropy usilujete o bohatství, moc, náboženský a politický vliv, aby vaše dynastie uspěla a porazila soupeře. Uplatňujete proto sňatkovou politiku, ve které využíváte své potomky. Příbuzní také musí být v pohotovosti, aby nastoupili na trůn, pokud vladař zemře. Pokud nebudete schopni vychovat vhodného dědice, může to znamenat konec vaší dynastie.
Jedná se o výraznou tematickou hru, ve které uplatníte své diplomatické a strategické schopnosti. Připravte se ale i na nečekané zvraty, zrady a úskoky.
Odkaz: BoardGameGeek
Megacity: Oceania
– rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let
Hra je zasazena do budoucnosti. Rostoucí populace a zvyšování hladiny moří vedou vlády k tomu, aby hledaly nové místo pro stavbu měst. Vy se jako architekti zapojujete do projektu plovoucího města. Stavět ho budete ze skla, ocele a betonu tak, abyste splnili podmínky a zároveň si vydobyli uznání a prestiž. Proto chcete postavit co nejvyšší budovu nebo jen z jednoho typu materiálu. Karty budov například určují, na jaké základně musí budova stát, kde se musí napojit sítě, jaký materiál nesmíte použít nebo z kolika dílků musí být postavena.
Ze získaných dílků různých tvarů každý hráč staví své budovy. Když je dokončí, musí je dopravit k městu a zapojit. To vyžaduje i trochu zručnosti. Pokud vám něco spadne, musíte začít stavět znovu. Tahy hráčů jsou rychlé, máte proto málo času na stavění, které probíhá v tazích ostatních hráčů. Často se tedy stane, že tah vynecháte, abyste mohli svou budovu dostavět.
Celkově se jedná o lehkou strategii s prvky dovednostní hry. První dojem byl velmi dobrý.
Odkaz: BoardGameGeek
It´s Wonderful World
– karetní hra pro 1–5 hráčů od 12 let
Každý hráč rozvíjí svou říši tím, že získává zdroje s jejich pomocí vykládá karty. Hra je založena na draftu karet a engine building principu. V každém kole hráči pomocí draftu získají 7 karet. U nich se rozhodují, zda z nich získají zdroje a odhodí je, nebo zda je vyloží. Do svého „města“ je mohou vyložit až po zaplacení požadovaných zdrojů. Ty se získávají v další fázi, ale postupně, takže díky nim můžete „postavit“ vyložené karty a ještě v tomto kole z nich získat nové zdroje.
Hra využívá osvědčený princip draftu a poskytuje řadu herních možností. Některé karty poskytují více zdrojů, jiné body. Ilustrace karet jsou velmi pěkné a celkově hra velmi dobře funguje.
Odkaz: BoardGameGeek
Nova Luna
– pro 1–4 hráče od 8 let
Za hrou Nova Luna stojí dvojice Ewe Rosenberg a corné van Moorsel. Hra kombinuje několik principů známých z předešlých Rosenbergových her. Jednak je to určování pořadí hráčů, hraje ten, kdo je nejvíce vzadu, jednak určení nabídky – tři dílky před aktuální pozicí žetonu. Vše je uspořádané do kruhu, takže všichni hráči mají přehled. Během hry umisťujete čtvercové žetony ve 4 barvách do svého herního prostoru tak, aby spolu správně sousedily. Kdykoliv splníte podmínky na některém z žetonů, umístíte na něj svou značku. Ve hře zvítězí, kdo se nejrychleji zbaví svých značek, nebo komu jich na konci hry zůstane nejméně.
Hra má jednoduchá pravidla a příjemnou herní dobu. Svým charakterem se jedná o abstraktní strategii, ve které záleží na vašem rozhodování, ale i ostatních hráčů.
Odkaz: BoardGameGeek
Geekbuzz list
Prvních 20 her podle hodnocení BGG (Geekbuzz list) na konci veletrhu (po Essenu se ještě mohlo změnit).
- The Magnificent
- Trisgmegistus
- Aquatica
- Barrage
- It’s a Wonderful World
- Bruxelles 1897
- Cooper Island
- Glen More II
- Ecos
- Terramara
- Black Angel
- Maracaibo
- Azul: Summer Pavilion
- Underwater Cities: New Discoveries
- Last Bastion
- Teotihuacan: Late Preclassic Period
- TEAM3 Pink
- Escape Tales: Low Memory
- Fast Sloths
- Sanctum
Odkaz: GeekBuzz – aktuální výsledky
Hodnocení podle FairPlay
V seznamu jsou hry, které získaly průměrné hodnocení alespoň 3,5 (max. bylo 5) a měly 30+ hodnocení:
- Die Crew
- Crystal Palace
- Marco Polo II
- Azul: Summer Pavilion
- Barrage
- Carnival of Monsters
- Res Arcana
- TEAM3
- Dinosaur Island
- Kitchen Rush
- Rune Stones
- Cartographers
- Cooper Island
- Terramara
- Palm Island
Následující hry měly dobré hodnocení, ale nedostatečný počet hodnotitelů: Alubari, Aquatica, Chicago 1875, Glen More II, Pictures, Steamopolis, Trismegistus.