Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Essen 2019: Jaké hry přinesl (1. část)

Veletrh SPIEL v Essenu opět představil nespočet novinek, takže by jejich testování zabralo mnohonásobně více času než umožňuje několik dní veletrhu. Podívám se proto s vámi alespoň na ty hry, které jsem si již stihl vyzkoušet, například na nový Azul, Paris či Megacity.

Na závěr také přidávám výsledky dvou anket, které se uskutečnily přímo v Essenu. První připravuje BoardGameGeek z hlasování návštěvníků, ti lajkují hry, které se jim líbily. Druhou připravuje magazín Fairplay podle hodnocení svých skautů.


Essenské novinky 2019

Azul: Summer Pavilion

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let

Azul se dočkal dalšího pokračování, již třetí samostatné hry. Princip získávání dílků je stejný jako u předchozích her, jiný je jejich tvar, způsob umisťování na hráčskou desku a bodování. Během sedmi kol se snažíte vytvořit pavilony z jednotlivých barev a získat co nejvíce bodů. V každém kole přitom funguje jedna barva jako žolík, který můžete využít při stavbě jiných pavilonů. Hra je založena na tom, že pozice na každém pavilonu jsou očíslované a vy potřebujete počet žetonů podle hodnoty místa, kam ho chcete umístit. Navíc získáváte bonus v podobě dílků navíc, pokud na své desce ohraničíte určitá políčka.

Azul již prokázal, že velmi dobře funguje. A nový Azul nebude výjimkou. Je o něco „hráčtější“ než první Azul. Vyžaduje o něco více plánování a počítání. Zároveň vytváření barevných „květů“ je zábavné a lahodící oku.

OdkazBoardGameGeek

Azul: Summer-Pavilion v Essenu 2019.

Paris: New Eden

– pro 2–4 hráče od 10 let, přístupná strategická hra s draftem kostek a aukcí

Hra je zasazena do Paříže ve vzdálené minulosti po apokalyptické události. Budujete útočiště pro lidi, kteří přežili a staráte se o ně. Hra je rozdělena na čtyři kola podle ročních období. V každém si postupně rozeberete kostky z herního plánu, přitom vždy vykonáte akci místa, z něhož právě kostku odebíráte. Získáváte tak přeživší, jídlo, vybavení, úkoly a vybíráte událost, která se na konci kola vyhodnotí. Body získáváte v průběhu hry za splnění podmínek události a za nakrmení svých lidí, další pak na konci za splněné úkoly.

Hra rychle plyne, protože tahy hráčů jsou rychlé. Přestože každý buduje své útočiště a nic si vzájemně neničíte, musíte dobře sledovat, co dělají ostatní a co budou potřebovat, abyste při dražbě karet „budov“ získali co nejvíce nebo co potřebujete. Díky tomu bude každá partie jiná. Náhoda má ve hře své místo v tom, že vytváří podmínky, jimž se musí hráči přizpůsobit. A záleží na rozhodnutí každého hráče. Paris je příjemná hra, kterou si určitě znovu rád zahraji.

Hru vydal Matagot. Autory jsou Florian Grenier a Ludovic Maublanc. Druhý jmenovaný stojí jako spoluautor například také za hrami jako Cyclades, Dice Town, Mr. Jack.

OdkazBoardGameGeek

Paris: New Eden v Essenu 2019.

Rune Stones

– pro 2–4 hráčů od 10 let

V této nové hře od Rüdigera Dorna, kterou vydali Queen Games, se stáváte druidy, kteří pomocí drahokamů a artefaktů zvyšují svou moc a snaží se jako první dosáhnout trůnu. Hra končí, když některý z hráčů dosáhne 65 bodů. Jedná se hru využívající princip deck-buildingu, který je využit novým způsobem. Karty mají unikátní čísla a můžete je využít dvojím způsobem. Buď je použijete k nákupu dalších karet z nabídky, záleží přitom na barvě karty. Nebo za ně získáte zdroje, pak ale musíte zahodit kartu s vyšším číslem. Tím si zároveň čistíte balíček.

Hra působí graficky i provedením velmi příjemně a celkem rychle plyne. Osobně mě ale moc nenadchla, protože náhoda hraje ve hře velkou roli a nepovedený rozjezd může výrazně ovlivnit celou partii.

OdkazBoardGameGeek

Rune Stones v Essenu 2019.

Crusader Kings

– strategická hra pro 3–5 hráčů od 14 let podle počítačové předlohy, využívající postavy a intriky

Desková hra Crusader Kings se snaží vystihnout atmosféru své elektronické předlohy. Jako křižácký krát středověké Evropy usilujete o bohatství, moc, náboženský a politický vliv, aby vaše dynastie uspěla a porazila soupeře. Uplatňujete proto sňatkovou politiku, ve které využíváte své potomky. Příbuzní také musí být v pohotovosti, aby nastoupili na trůn, pokud vladař zemře. Pokud nebudete schopni vychovat vhodného dědice, může to znamenat konec vaší dynastie.

Jedná se o výraznou tematickou hru, ve které uplatníte své diplomatické a strategické schopnosti. Připravte se ale i na nečekané zvraty, zrady a úskoky.

OdkazBoardGameGeek

Megacity: Oceania

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let

Hra je zasazena do budoucnosti. Rostoucí populace a zvyšování hladiny moří vedou vlády k tomu, aby hledaly nové místo pro stavbu měst. Vy se jako architekti zapojujete do projektu plovoucího města. Stavět ho budete ze skla, ocele a betonu tak, abyste splnili podmínky a zároveň si vydobyli uznání a prestiž. Proto chcete postavit co nejvyšší budovu nebo jen z jednoho typu materiálu. Karty budov například určují, na jaké základně musí budova stát, kde se musí napojit sítě, jaký materiál nesmíte použít nebo z kolika dílků musí být postavena.

Ze získaných dílků různých tvarů každý hráč staví své budovy. Když je dokončí, musí je dopravit k městu a zapojit. To vyžaduje i trochu zručnosti. Pokud vám něco spadne, musíte začít stavět znovu. Tahy hráčů jsou rychlé, máte proto málo času na stavění, které probíhá v tazích ostatních hráčů. Často se tedy stane, že tah vynecháte, abyste mohli svou budovu dostavět.

Celkově se jedná o lehkou strategii s prvky dovednostní hry. První dojem byl velmi dobrý.

OdkazBoardGameGeek

Megacity: Oceania v Essenu 2019.

It´s Wonderful World

– karetní hra pro 1–5 hráčů od 12 let

Každý hráč rozvíjí svou říši tím, že získává zdroje s jejich pomocí vykládá karty. Hra je založena na draftu karet a engine building principu. V každém kole hráči pomocí draftu získají 7 karet. U nich se rozhodují, zda z nich získají zdroje a odhodí je, nebo zda je vyloží. Do svého „města“ je mohou vyložit až po zaplacení požadovaných zdrojů. Ty se získávají v další fázi, ale postupně, takže díky nim můžete „postavit“ vyložené karty a ještě v tomto kole z nich získat nové zdroje.

Hra využívá osvědčený princip draftu a poskytuje řadu herních možností. Některé karty poskytují více zdrojů, jiné body. Ilustrace karet jsou velmi pěkné a celkově hra velmi dobře funguje.

OdkazBoardGameGeek

It´s wonderful World v Essenu 2019.

Nova Luna

– pro 1–4 hráče od 8 let

Za hrou Nova Luna stojí dvojice Ewe Rosenberg a corné van Moorsel. Hra kombinuje několik principů známých z předešlých Rosenbergových her. Jednak je to určování pořadí hráčů, hraje ten, kdo je nejvíce vzadu, jednak určení nabídky – tři dílky před aktuální pozicí žetonu. Vše je uspořádané do kruhu, takže všichni hráči mají přehled. Během hry umisťujete čtvercové žetony ve 4 barvách do svého herního prostoru tak, aby spolu správně sousedily. Kdykoliv splníte podmínky na některém z žetonů, umístíte na něj svou značku. Ve hře zvítězí, kdo se nejrychleji zbaví svých značek, nebo komu jich na konci hry zůstane nejméně.

Hra má jednoduchá pravidla a příjemnou herní dobu. Svým charakterem se jedná o abstraktní strategii, ve které záleží na vašem rozhodování, ale i ostatních hráčů.

OdkazBoardGameGeek

Nova Luna v Essenu 2019.

Geekbuzz list

Prvních 20 her podle hodnocení BGG (Geekbuzz list) na konci veletrhu (po Essenu se ještě mohlo změnit).

 1. The Magnificent
 2. Trisgmegistus
 3. Aquatica
 4. Barrage
 5. It’s a Wonderful World
 6. Bruxelles 1897
 7. Cooper Island
 8. Glen More II
 9. Ecos
 10. Terramara
 11. Black Angel
 12. Maracaibo
 13. Azul: Summer Pavilion
 14. Underwater Cities: New Discoveries
 15. Last Bastion
 16. Teotihuacan: Late Preclassic Period
 17. TEAM3 Pink
 18. Escape Tales: Low Memory
 19. Fast Sloths
 20. Sanctum

Odkaz: GeekBuzz – aktuální výsledky

Výsledky najdete na boardgamegeek.com/geekbuzz.

Hodnocení podle FairPlay

V seznamu jsou hry, které získaly průměrné hodnocení alespoň 3,5 (max. bylo 5) a měly 30+ hodnocení:

 • Die Crew
 • Crystal Palace
 • Marco Polo II
 • Azul: Summer Pavilion
 • Barrage
 • Carnival of Monsters
 • Res Arcana
 • TEAM3
 • Dinosaur Island
 • Kitchen Rush
 • Rune Stones
 • Cartographers
 • Cooper Island
 • Terramara
 • Palm Island

Následující hry měly dobré hodnocení, ale nedostatečný počet hodnotitelů: Alubari, Aquatica, Chicago 1875, Glen More II, Pictures, Steamopolis, Trismegistus.

Pořadí FairPlay v sobotu 26. listopadu večer.

Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář