Hrajeme.cz
Nové hryPro děti

Hry 4Bambini rozvíjejí děti při hře s rodiči

Nedávno jsme představili obchod Agátin svět, který se zaměřuje na podporu hravého rozvoje dětí, na hry pro předškoláky, školáky a hraní v rodině. Pod svá křídla letos přibral i originální sérii her z řady 4Bambini, které od roku 2005 vytvářela a vydávala Táňa le Moigne, současná ředitelka české a slovenské pobočky mezinárodní firmy Google. Zatím v inovované podobě vyšly čtyři hry Nešťourej se v nose! aneb Etiketa pro děti, Dávej Bacha! aneb Bezpečný start do života, Honem zpátky do ohrádky a Zvířátkové trio (Černý Petr, Pexeso, Kvarteto).

Jedná se o jednoduché didaktické hry určené pro děti od 3 let. Především první dvě srozumitelným způsobem otevírají důležitá témata, která řeší všichni rodiče. Není také náhodou, že Táňa le Moigne hry vytvořila v době, kdy byla na rodičovské dovolené se svým synem. Uvědomovala si, že ho chce zahrnout mateřskou láskou a péčí, ale také ho vést k samostatnosti a že ho nechce vychovávat prostřednictvím příkazů a zákazů.

Nešťourej se v nose

Jako první vznikla hra Nešťourej se v nose! aneb Etiketa pro děti. S ní si nejmenší děti připomenou základy slušnosti a mezilidské komunikace, ale také základy stolování a osobní hygieny. Není to ale všechno, dozvědí se také, jak se chovat na veřejných prostranstvích, v přírodě či ke zvířátkům i jak ve společnosti ostatních zacházet s mobilními telefony. A hra společně s rodiči budou jejich průvodcem.

Jak se hraje? Každý hráč má svou desku, na níž jsou obrázky s různými životními situacemi. Zobrazují odpovědi na otázky, které jsou uvedeny na samostatných kartičkách. Ty na začátku hry zamícháte a položíte obrázkem dolů mezi hráče. Pravidla jsou jednoduchá. Postupně otáčíte kartičky s otázkami a hledáte odpovědi na svých deskách. například je na kartičce kluk, který vstoupil do dveří s otázkou: „Co udělám, když vstoupím do místnosti?“ Kdo na své desce najde správnou odpověď (Pozdravím „Dobrý den“ nebo „Ahoj“), kartičku získá. Vyhrává ten, kdo první zaplní všechna políčka na své desce.

Obrázky jsou dostatečně vypovídající, takže by děti ani nepotřebovali číst otázku. Je to však příležitost k tomu, aby děti vyjádřily, co si myslí či znají a co by v dané situaci udělaly. Proto vždy otázku na kartičce nahlas přečtěte a dejte dětem prostor k tomu, aby o daném tématu mluvily. Uvidíte, že se rozpovídají a i vy se dozvíte leccos, co by vás možná ani nenapadlo. Témata jsou pečlivě vybraná, takže je děti znají. Výstižné a vtipné jsou také originální ilustrace, které děti i vás zaujmou.

Dávej bacha

Princip hry je stejný jako u Nešťourej se v nose. Přináší nová a aktuální témata a situace, s nimiž se mohu děti setkávat a které by se měly naučit řešit samostatně. Tyto mnohdy nebezpečné příklady ale nemají vést ke strašení dětí nebo k tomu, aby se cítily provinile. Dávají dětem prostor k tomu, aby samy přišly na správné odpovědi a situacím porozuměly. Hra je určena zhruba pro děti od 4 do 8 let.

Ve hře se setkáte například s těmito tématy: Co mám dělat, když se ztratím? Co musím udělat, než přejdu silnici? Můžeme si hrát se zapalovačem nebo se zápalkami? Můžu si vzít sladkost od neznámého člověka? Mohu na internetu uvádět údaje o sobě a naší rodině?

Děti přirozeně potřebují testovat hranice a rizika. V bezpečném prostředí hry to pro ně bude jednodušší a bez zbytečného riskování. Pokud máte vy i děti chuť, můžete ke hře přistoupit hravě a přizpůsobit ji věku a náladě. Můžete vzít jen některé kartičky a vymyslet celý krátké příběhy nebo tyto situace přehrát jako v divadle. Takový prožitek bude pro děti daleko silnější a více si zapamatují. Důležité také je, že si řešení lépe vybaví, když bude někdy potřeba.

Další hry ze série 4Bambini

Výše uvedené hry vyšly v upravené podobě a grafice. Autorem nového designu je výtvarník Martin Šojdr. Do série ještě patří i další hry. Vadí? Nevadí! aneb Nejsme všichni stejní je hra o toleranci a respektování a To je bašta! aneb Víme, co jíme se zaměřuje na stravovací návyky, které se utvářejí již v raném dětství.


Související články:

Hry 4Bambiny v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář