Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

Kořist je karetní hra plná rysů

Kořist je malá karetní hra, za kterou stojí známá autorská dvojice Wolfgang Kramer a Michael Kiesling. Z jejich společné tvorby můžete znát například Tikal, Paris, Torres, That’s Life! Je z řady menších karetek od společnosti Amigo s názvem Abluxxen a jedná se o novou verzi původní hry Linko! z roku 2015. Určena je pro 2–5 hráčů od 10 let. Vaším úkolem ve hře je vytvářet sety karet stejné hodnoty. Musíte to ale dělat chytře, protože ostatní hráči číhají na kořist, a snaží se vás o karty okrást.

Ve hře zvítězí ten, kdo bude mít na konci nejvíce bodů. Získáte je za vyložené karty. Za každou dostanete bod, na její hodnotě přitom nezáleží. Zároveň usilujete o to, aby vám v ruce zůstalo co nejméně karet, protože za každou takovou kartu si naopak bod odečtete.

Hra je primárně určena pro 3–5 hráčů. Pro hru ve dvou platí upravená pravidla.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Ve hře je celkem 104 číslovaných karet s hodnotami 1 až 13 v osmi sadách a 5 žolíků označených X. A aktivní hráč dostane kartu tlapky. Před začátkem hry každý obdrží ze zamíchaného balíčku třináct karet a doprostřed stolu vyložíte do řady šest karet, které vytváří zásobu. Když si během hry dobíráte karty, můžete z balíčku nebo ze zásoby (či v kombinaci).

Pravidla jsou jednoduchá. Nejprve musíte vyložit alespoň jednu libovolnou kartu nebo více karet stejné hodnoty. Žolík přitom přebírá hodnotu karet, s nimiž ho vyložíte. Je-li samostatně, má vyšší hodnotu než všechny ostatní karty. Důležité ale je, že nové karty vykládáte tak, aby částečně překrývaly ty dříve vyložené. Budou tak alespoň na chvíli chráněny.

Druhým krokem vašeho tahu je kořistění. Probíhá tak, že porovnáte postupně své právě vyložené karty s kartami všech protihráčů. Pokud mají stejný počet a zároveň vyšší hodnotu než nejvrchnější karty soupeře, musíte jeho karty ukořistit. Můžete se ale rozhodnout, zda si je vezmete do ruky, nebo ne. Pokud si je vezmete, pak si soupeř musí dobrat právě tolik karet, o kolik jich přišel. V případě, že si je nevezmete, může si je vzít zpět do ruky protihráč, nebo se může rozhodnout, že je odhodí a dobere si stejný počet karet.

Výsledkem ale vždy je, že si postižený hráč přijde o vyložené karty a musí si vzít karty do ruky. Cíl hry je ale přesně opačný. Takto se střídáte v tazích, dokud nedojde dobírací balíček a někdo si vezme poslední kartu ze zásoby. Může také skončit ihned poté, co některému hráči nezbydou v ruce žádné karty (s posledními vyloženými  kartami nelze kořistit).

Shrnutí

Kořist je chytrá karetní hra s čísly, ve které musíte dobře zvažovat, jaké karty vyložíte a které chcete získat. Zahrát více karet se stejným číslem může být výhodné, protože vám na konci přinesou více bodů. Pokud ale někdo jiný zahraje stejný počet karet, o vaše vyložené karty přijdete. Zároveň si musíte rozmyslet, jaké karty chcete vzít, protože přijdete o body, když je „neudáte“ a zůstanou vám v ruce. Pokud máte rádi rychlé hry, u nichž si ale procvičíte své mozkové závity, pak byste si Kořist měli vyzkoušet. A je to malá hra, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář