Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Krycí jména: Duet přicházejí s novým kooperativním principem

Krycí jména slaví úspěch ve světě i u nás a stačily již nasbírat řadu cen, včetně Hvězdy Hrajeme.cz 2016. V loňském roce vyšla varianta Obrázky, která ukázala, že je možné hrát kromě slov i s nejrůznějšími symboly a obrázky. Možná vás napadlo, zda je možné tento koncem úspěšně rozvíjet dál, aby přitom nešlo jen o nastavovanou kaši? Nová verze Krycí jména: Duet dokazuje, že ano. MindOK ji právě vydal ve spolupráci s Czech Games Edition.

Duet je určen pro dva hráče nebo dva týmy, kteří spolu ale nesoupeří, naopak spolupracují, aby porazili hru. Vaším úkolem je stejně jako v základní hře kontaktovat všechny agenty, a to dříve, než vám dojdou tahy představujíc čas. Když se vám to podaří, zvítězíte. Nesmíte však narazit na vraha, to byste okamžitě prohráli. Agenty kontaktujete tak, že spoluhráči poskytnete jednoslovnou nápovědu a zároveň určíte, kolika slov na stole se nápověda týká. Například řekne: „Jídlo 3.“ A vy máte najít pojmy: guláš, králík, mrkev. Vždy to ale není tak jednoduché.

Pokud znáte Krycí jména, s Duetem se seznámíte velmi rychle. Hrát budete v jednom týmu a nebudete se dělit na toho, kdo dává nápovědu, a toho, kdo hádá. V poskytování nápověd a hádání se budete střídat. V této variantě si sednete u stolu proti sobě, rozložíte karty se slovy do mřížky 5 x 5 a vložíte kartu klíče do stojánku mezi sebe tak, aby každý viděl jen svoji stranu. Karta klíče na každé straně ukazuje 9 zelených polí, kde jsou agenti, 3 černá pole s nájemnými vrahy, zbývající jsou náhodní kolemjdoucí. Strany se však liší. Spoluhráč vám bude dávat nápovědy na ta slova, která vidí na své straně jako zelená.

 

Čas vám ubývá tak, že na konci každého kola vezmete jeden žeton času z banku. O tyto žetony přicházíte také v případě, že ukážete místo na agenta na kartu kolemjdoucího. Standardní hra probíhá s 9 žetony času, můžete ale hrát jednodušší variantu s 10 či 11 žetony. Jakmile spotřebujete všechny žetony času, máte poslední šanci vyhrát. V posledním kole již nikdo nedává nápovědy. Smíte pouze využívat informace, které jste již získali. Špatný tip pak znamená prohru.

Součástí hry je mapa světa s misemi. Jakmile vyhrajete standardní misi s 9 žetony času, můžete si pustit i do náročnějších a postupně projít celý svět. Každá mise má své parametry, které určují počet kol a počet možných chyb. Misi úspěšně dokončíte při splnění obou parametrů.

Již od uvedení Krycích jmen se ukázalo, že pro mnohé hráče je zábavné hrát jen s prostým hádáním, a to často  ve dvou třech hráčích. Někomu také nemusel úplně vyhovovat soutěživý styl hry. Právě těmto hráčům je určen Duet. Výborně si zahrajete ve dvou, ale můžete stejně dobře hrát ve více hráčích a vytvořit na každé straně stolu minitým, ve kterém se můžete vzájemně domlouvat. Výborně to funguje.

Pokud se ptáte na doporučení, tak Duet za to rozhodně stojí. Určitě ho vyzkoušejte. Navíc získáte kartičky se 400 novými slovy, které můžete použít i do základní hry. Duet tedy funguje jako samostatná hra, ale může posloužit i jako rozšíření.

 

Související články:

Krycí jména v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář