Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Krycí jména si nyní zahrajete také s obrázky

CGE pro letošní rok připravilo novou variantu úspěšné hry Krycí jména nazvanou jednoduše Obrázky. Díky spolupráci s MindOKem si ji již můžete zahrát i v češtině. Je určena pro 2–8 hráčů od 10 let. Od původní hry se moc neliší. Místo kartiček se slovy jsou ve hře originální obrázky, jejichž prostřednictvím kontaktujete agenty svého týmu. Karty jsou čtvercové a rozložíte je do mřížky 5 x 4 (místo 5 x 5). Hra s obrázky ocení především ti, kdo jsou více vizuálně založení (a třeba měli k slovní variantě zprvu nedůvěru).

Krycí jména se během jednoho roku stala fenoménem, který oslovil lidi po celém světě. Posbírala také řadu herních ocenění, stala se například HVĚZDOU Hrajeme.cz, získala cenu Spiel des Jahres a byla vidět i v dalších cenách.

kryci-jmena_obrazky_hra-prubeh

Pokud jste již hráli Krycí jména, pak znáte i novou variantu s obrázky. Připravte se na to, že budete zapojovat trochu jiné oblasti vašeho mozku. To je příjemné zpestření a hře to dodává nový rozměr. Obrázky jsou také přístupnější pro hraní s dětmi. Proto je doporučená věková hranice snížena na 10 let.

Připomeňme si, že ve hře Krycí jména představujete dva týmy, dvě sítě špionů. Hlavní špión vysílá svůj operativní tým do terénu, aby kontaktoval agenty. Informaci o místě setkání předává týmu prostřednictvím kódované zprávy (nápovědy). Obrázky na stole tedy tvoří pomyslnou mapu míst, které máte správně podle nápovědy označit. Tým musí být chytrý, protože špatně dekódovaná zpráva vede v lepším případě k náhodnému kolemjdoucímu, v horším k nepřátelskému agentovi a v krajním případě ke skrytému nájemnému vrahovi.

Hlavní špión dává nápovědu tak, že řekne jedno slovo, které se vztahuje k vybraným obrázkům, a jedno číslo, jež udává, ke kolika obrázkům se nápověda vztahuje. Větší výzva je vymyslet nápovědu k více obrázkům, ale můžete hrát i „na jistotou“ a dát nápovědu jen na jeden obrázek. Například si vybere dva obrázky, na jednom je klokan s dinosauřími ostny a na druhém postavy znázorňující vývoj člověka od opice, jak jde po přechodu. Vhodnou nápovědou může být „evoluce 2“.

Možná si kladete otázku otázku, zda stojí za to pořizovat nová Krycí jména: Obrázky. Podle mě určitě ano. Do hry vnáší nový rozměr, který přirozeně vede k tomu, abyste zapojovali další mozková centra. Obě varianty také můžete zkombinovat dohromady. V pravidlech Obrázků rovněž najdete nové pokročilé varianty, které ocení především náročnější hráči. Velmi pěkná je „Černá nakonec“, ve které musíte odhalit také nájemného vraha, a to v posledním svém tahu.

Rozhodně hru vyzkoušejte. Uvidíte, která varianta vám bude více vyhovovat, zda se slovy, nebo s obrázky.

Související články:

Krycí jména v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář