Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Města rozšiřují možnosti a bohatství Splendoru

Zdařilá rodinná hra Splendor se dočkala rozšíření Města, které již dorazilo i v podobě českého vydání k nám. V distribuci ji má Blackfire. Rozšíření přináší čtyři moduly s novými příležitostmi, které se k základní hře přidávají samostatně. Jsou to: Města, Obchodní místa, Orient a Pevnosti.

Jednotlivé moduly zpestřují hru, posouvají její možnosti o krok dál, přitom její charakter nemění a zachovávají její jednoduchost. Hra je tedy stále přístupná širokému okruhu zájemců. V každé hře můžete zkusit něco nového. Rozšíření ocení všichni, kdo si Splendor oblíbili.

Herní materiál.Pravidla jednotlivých modulů.

 

Města

Splendor: Města.

Toto rozšíření mění podmínky vítězství, a to jednoduchým způsobem, který ovlivní vaše strategie. Každé město má jiné požadavky na klenotnickou práci. Kdo je splní nejlépe, stane se nejprestižnější společností.

Místo šlechticů ve hře použijete nové dílky měst, na nichž jsou také počty karet podle barev a číslo. Číslo ale neudává výši bonusu, jak je tomu u šlechticů. Jsou to požadavky, které musíte splnit – minimální počet bodů prestiže a potřebné množství karet určité barvy. Město automaticky získáte na konci svého tahu, když splňujete jeho podmínky. Pak se dokončí kolo a hráč s největším počtem bodů prestiže a městem zvítězí.

Obchodní stanice

Splendor: Obchodní místa.

Ke standardní hře tento modul přidáte nový plán „Hedvábná stezka“ a každý hráč obdrží pět erbů jedné barvy. Obchodní stanice zakládáte tak, že přidáváte své erby na herní plán. Do konce hry za to získáte vybranou odměnu. Má to však háček. Musíte na konci svého tahu splňovat požadavky daného panovníka. Například po pořízení karty si budete moci vzít jeden žeton drahokamu, musíte ale mít vyloženy alespoň tři červené karty a jednu bílou. Nebo pokud máte pět zelených karet a šlechtice, získáte jednorázově pět bodů prestiže, což může ukončit hru.

Pevnosti

Splendor: Pevnosti.

Pokud chcete přidat i více interakce mezi hráči, pak byste měli sáhnout po modulu Pevnosti. Hru připravíte jako obvykle, navíc každý obdrží tři pevnosti jedné barvy. Když během hry vyložíte kartu, ať už ze stolu nebo z ruky, musíte udělat jednu ze dvou akcí. 1. Buď umístíte nebo přesunete jednu ze svých pevností na zvolenou kartu na stole, na které není soupeřova pevnost, ale může zde být vaše. 2. Nebo odeberete soupeřovu pevnost z karty a vraťte ji majiteli.

Výhody pevností jsou dvě. Pokud je na kartě jedna pevnost, může si ji rezervovat nebo pořídit jen majitel pevnosti. Na vybrané karty tak budete mít výhradní právo. V případě, že na jedné kartě budete mít všechny tři pevnosti, kartu si po své akci můžete pořídit. Zaplatíte za ní její cenu a pevnosti si vezmete zpět.

Orient

Splendor: Orient.

Tento modul do hry přináší 30 orientálních karet rozvoje, 10 pro každou úroveň. K vytvořené nabídce karet přidáte dvě karty z orientálního balíčku pro každou úroveň. Kromě standardních karet budete mít na výběr i z těchto speciálních. Mají totiž zvláštní bonus navíc. Například dva zlaťáky (po použití je vrátíte do krabice), váček zvýší bonus jedné z vašich dříve vyložených karet, na druhé úrovni vám navíc umožní vzít si zdarma jednu kartu první úrovně, atd. Máte tak více možností pro vaše rozhodování a volbu strategie.

 

Vyzkoušejte rozšíření Města a napište do komentáře, který modul vás nejvíce zaujal a proč. Bude to dobrá inspirace pro další hráče. Splendor je výborná hra s jednoduchými pravidly, u které je potřeba přemýšlet a kombinovat. Není tedy divu, že získala řadu cen, mimo jiné se také stala Hrou roku 2015.


Související články:

Splendor v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář