Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Moštárna je hra, ve které každá partie přináší něco nového

Úroda nových her, které na červenec připravilo Albi je nečekaně bohatá. Své místo si mezi novinkami našla i rodinná hra Moštárna, jejímž autorem je Friedemann Friese. Můžete například znát jeho Funkenschlag (u nás Vysoké napětí) nebo Faunu. Moštárna je určena pro 2–5 hráčů od 8 let a patří k jednodušším rodinným hrám, které si dobře zahrajete s kýmkoliv, protože má jednoduchá pravidla, je zábavná a zvládnete ji do 30 minut. A v neposlední řadě má krásné velké karty se zvířaty, ovocem a mošty.

Hráči ve hře představují zvířata z kouzelného lesa, který je plný ovocných stromů. Ze sladkého ovoce vyrábí ty nejlepší supermošty. Kdo jako první vyrobí 5, 4 nebo 3 lahve moštu (podle počtu hráčů), ten ve hře zvítězí. Supermošt vyrobíte celkem jednoduše. Zvolíte si kartu setkání, přesunete na ni figurku svého zvířete a odložíte požadované karty ovoce.

Ale ouha?! Na začátku máte jen dvě karty ovoce, a ty vám stačit nebudou. Musíte proto nejprve získat více karet ovoce. Získáte je na jednotlivých kartách setkání tím, že aktivujete jejich akci (místo výroby moštu). Na kartě s nosorožcem si například můžete vzít 2 karty ovoce z dobíracího balíčku nebo na kartě s želvou otáčíte karty, dokud chcete, ty získáte, pokud se mezi nimi nevyskytla druhá stejná. Staráte se tak o to, abyste rychleji než ostatní měli potřebné karty ovoce a mohli vyrobit mošt.

Hra má ještě dva principy, které ji činí zajímavější. Když si vyberete kartu setkání, kde je jiný hráč či hráči, musíte každému věnovat jednu kartu ovoce a pak ji teprve můžete využít. Druhým prvkem je postupné doplňování dalších karet setkání s novými efekty po každém vytvoření nového supermoštu. Navíc hra využívá koncept, podle kterého novou partii zahájíte s kartami setkání, které vám zůstaly na stole na konci předešlé partie (karty proměněné v lahve moštu necháte stranou). Karet setkání je celkem 59, takže odehrajete přibližně 15 her, než je všechny použijete. Žádná partie díky tomu nebude stejná jako ty předešlé.

Moštárna je jednoduchá a velmi pěkná rodinná hra, která vám díky své proměnlivosti vydrží na mnoho partií. A každá partie vyžaduje trochu jiný přístup. Můžete si tak dobře zahrát několik partií za sebou. Oceníte ji především při hře s dětmi a s přáteli, kteří si rádi příležitostně zahrají. Hra získala nominace na ceny Golden Geek ve třech kategoriích (rodinná, karetní, inovativní hra) a je doporučenou hrou Spiel des Jahres 2017.

Související články:

Moštárna v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář