Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte si

Mysterium je nová hra plná tajemství

Pokud se zeptáte, kterou letošní novinku byste rozhodně neměli minout, pak vám doporučím Mysterium. Je to krásně zpracovaná hra s výbornou atmosférou, která vám poskytne jedinečný herní zážitek. Určena je pro 2–7 hráčů, zábavnější je ve větším počtu. České vydání připravil Blackfire. Jedná se o kooperativní hru, která využívá originální a svébytný systém. Hráči zvítězí, nebo prohrají společně.

Titulek zprávy místních novin z 14. prosince 1894 praví: „Tragédie na warwickém hrabství!“ A zpráva pokračuje: „Hrabství Warwicku se stalo místem strašlivé tragédie během noci na čtvrtek 13. prosince. Na oslavu narozenin dcery Margarety svolal hrabě maškarní bál s téměř stovkou hostů. V jednu hodinu a třicet minut ráno byl za doposud nejasných okolností nalezen mrtvý sluha. Policie dorazila na místo činu třicet minut poté, co bylo tělo nalezeno, a započala s výslechem hostů. Ani výslechy ale bohužel nevnesly světlo do tohoto záhadného případu…“

Mysterium-ukazka-hry

Hra vás zavede do 20. let minulého století na staré venkovské sídlo, kde se jeho majiteli dějí záhadné věci. Vaším úkolem bude pomoci odhalit pachatele dávné vraždy a dát tak klid duchovi zavražděného sluhy. Ve hře jeden hráč představuje ducha, který k ostatním hráčům – médiím – „promlouvá“ prostřednictvím obrazovým vizí. Osvobodíte ho, pokud společně určíte jeho vraha, přesné místo vraždy a předmět, který sloužil jako vražedná zbraň.

Duch je příliš slabý na to, aby s médii hovořil přímo, proto s ním navážete kontakt během noční seance při Samhainu (Halloween), kdy se viditelný svět střetává s neviditelným. S každým médiem bude komunikovat individuálně prostřednictvím vizí, obrazových záblesků. O ně se pak média (hráči) mohou podělit a diskutovat o svých podezřeních. Duch pak potvrdí, zda byla vyslovená hypotéza správná, či ne. Každý z hráčů musí během sedmi hodin (herních kol) splnit tři úkoly. Když se to podaří, duch jim všem sešle poslední vizi, která identifikuje vraha. Hráči pak hlasováním určují správného podezřelého. Když usvědčí pachatele, osvobodí ducha a vyhrají hru, v opačném případě všichni prohrají.

Mysterium-karty-vizi

Vlastní hra má tedy dvě fáze. V první fázi dochází k rekonstrukci událostí a každý hráč musí správně určit postavu, místo a předmět, které má tajně přiřazeny. O odhalení pachatele a o výsledku hry pak rozhodne druhá fáze. Do odhalování pachatele se ale mohou pustit jen v případě, že všichni splní tři úkoly z první fáze hry.

Herní plán se skládá z několika bodů postupu, kterými hráči postupně procházejí. Každé tvoří několik karet: 1. postavy, 2. místa, 3. předměty. Duch každému hráči postupně předává karty vizí, které poukazují na správnou kartu podle místa postupu, kde se právě nachází. Například Tomáš má uhodnout postavu vychovatelky (na její kartě je klubko). Od ducha dostane kartu vize, na které jsou provázky a lana, a druhou kartu se zobrazenou ženou v klobouku.

Mysterium-materialMysterium je dedukční hra, ve které hráč v roli ducha komunikuje s ostatními pouze prostřednictvím obrazů. Jeho role je klíčová, protože nesmí radit jiným způsobem než prostřednictvím karet. Ostatní mohou diskutovat a radit se. Mají však omezený čas odměřovaný přesýpacími hodinami. Všichni jsou proto neustále zapojeni do hry. Navíc máte možnost si na začátku hry nastavit obtížnost. Při jednodušší variantě hrajete s menším počtem karet. Zvyšuje to variabilitu hry a herní zážitek i při opakovaném hraní.

Pravidla jsou přístupná širokému okruhu hráčů a hodí se i pro rodinné hraní s dětmi od 10 let a pro skupinu různě zkušených hráčů. Ideální je, když budete mít při první hře jako průvodce zkušeného hráče. Pravidla umožňují hru i ve dvou či třech hráčích a věřím, že i v tomto počtu se vám bude hra líbit. Primárně je ale určena pro větší počet hráčů. Nejvíce zábavy si užijete v pěti či šesti hráčích.

Na závěr ještě dodám, že původní vydání připravilo polské vydavatelství Portal v roce 2013 pod názvem Tajemnicze domostwo a v loňském roce vyšla vyšla v přepracovaném podání od francouzské společnosti Libellud, která stojí například za hrou Dixit. A grafice a celkovém zpracování to je znát. Hra již také získala celou řadu ocenění, například Golden Geek 2015 za grafiku a nominace v kategorii párty hra, rodinná hra, tematická hra a hra roku.

Pokud již máte s hrou Mysterium zkušenosti, podělte se o ně v komentáři pod článkem a ohodnoťte ji v katalogu her na Hrajeme.cz.

 

Související články:

Mysterium v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář