Hrajeme.cz
Představení hryPro náročné

Nové divy a osobnosti z hry Through the Ages se představují

Po několika letech přípravy přichystalo CGE a v zimě vydalo rozšíření hry Through the Ages: Nový příběh civilizace. Následně ve spolupráci s MindOKem vyšlo i u nás s českým názvem Nové divy a osobnosti. Původně mělo rozšíření přidat nové karty divů a osobností, ale ve výsledné skladbě najdete i pár nových karet vojenství a také upravené karty ze základní hry.

Hra Through the Ages je karetní civilizační hra, jejímž autorem je Vláďa Chvátil. První edice pod názvem Through the Ages: A Story of Civilization vyšla již v roce 2006, a dočkala se řady ocenění a velké hráčské obliby, takže se dostala i na první místo na žebříčku BoardGameGeek. Nové edice s vylepšenou hrou pak vyšla v roce 2015. Ta se momentálně pohybuje na 5. místě (první edice je 40.).

Jedná se o náročnou strategickou hru pro 2–4 hráče od 14 let. Během hry postupně projdete celým vývojem lidstva od starověku po současnost. Každý hráč buduje svou civilizaci a soupeří s ostatními o to, kdo bude mít hlavní slovo. Jedním ze základních mechanismů je získávání karet technologií, divů a osobností z nabídky, která se postupně proměňuje. Důležité je dobře pracovat se zdroji, tedy ekonomikou, osobnostmi, které vaši civilizaci vedou, ale musíte věnovat pozornost i vojenské síle.

Pokud hru neznáte a chtěli byste se ji pohodlně naučit bez zdlouhavého čtení pravidel, pak vřele doporučuji elektronickou verzi hry, kterou si můžete nainstalovat například na svůj tablet. Tutorial vás provede vším potřebným, abyste se mohli pustit do hry a začít objevovat její možnosti a taje. Její provedení je excelentní a usnadní vám cestu k fyzické verzi.

Rozšíření Nové divy a osobnosti přineslo především 24 nových osobností, 16 divů a 19 vojenských karet. Kromě toho obsahuje 7 nově vyvážených karet osobností, 5 divů a 7 technologií, celé nové vojenské balíčky pro jednotlivé věky, zástupné karty osobností a divů, desky osobností a divů, 6 civilizačních karet označených 3+, žetony navíc a destičku začínajícího hráče. Při hře 3 a 4 hráčů bude v balíčku o 6 akčních karet více, takže v tomto počtu bude o něco více karet, než bývalo, a hra bude zhruba o kolo delší.

Mezi novými osobnostmi nechybí Jan Žižka, který je i na titulním obrázku, Marie Terezie, Kleopatra, Hippokratés, Johannes Gutenberg, Alfred Nobel, Steve Jobs či Marlene Dietrichová. Úpravy se dočkali: Chammurabi, Julius Caesar, Michelangelo, Napoleon, Bach, Shakespeare a Gándhí. Většinou došlo k mírnému oslabení karet tak, aby nebyly tak silné a zkušení hráči sahali i po jiných osobnostech. Na obrázku vidíte jejich nové podoby. Pokud ale chcete, můžete i nadále hrát s původními kartami a nové nepoužívat.

Součástí rozšíření jsou i deska divů a deska osobností a zástupné karty. Při přípravě věku vyberete náhodně karty divů a osobností a umístíte je na desky (záleží na počtu hráčů), zbylé vrátíte do krabice. Doba civilního balíčku zamícháte příslušný počet zástupných karet. Budete tak mít přehled, které osobnosti a divy jsou v balíčku, zároveň ale budou přicházet do hry v náhodném pořadí. Zástupnou kartu totiž hned po odkrytí nahradíte příslušnou kartou divu či osobnosti podle daného čísla.

Nové divy vlevo a dva upravené vpravo.

Rozšíření nepřináší speciální nová pravidla. Využívá však nových efektů na kartách a jejich kombinací. Některé karty například produkují suroviny navíc. Nejdřív provedete základní produkci, pak bonusovou. Další karty pak poskytují suroviny na konkrétní účely. Ty jsou vždy dočasné. Některé karty z rozšíření mají složitější efekty než ty ze základní hry. Na konci pravidel jsou všechny podrobně vysvětleny.

Pokud rádi hrajete Through the Ages, tak je pro vás rozšíření jasná volba, určitě by vám nemělo chybět. Do hry vnese další zajímavé možnosti a varianty pro tuto jedinečnou strategickou hru. Sympatické na něm je, jakou péči Vláďa Chvátil a CGE věnovali přípravě a vyvažování karet. K testování přizvali zkušené hráče z celého světa a využívali také statisticky z tisíců partií.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář