Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Otevíráme seriál na téma hodnocení her

Určitě to také znáte. Uvažujete o pořízení nové hry, ale váháte. Co když vás nebude bavit? A tak pátráte po internetu, nacházíte rozličné a mnohdy protichůdné ohlasy. Někomu se hra velmi líbí, jiný ji zatracuje, a co teď s tím? Nebo jste v situaci, kdy sami chcete něco napsat o vybrané hře, třeba zde na Hrajeme.cz. Když uvedete, proč se vám hra líbila, případně, co vám na ní nesedělo, může to být pro další zájemce o hru velmi cenné. Rádi bychom vám s tím pomohli.

Připravujeme proto pro vás sérii článků, v nichž se tématu hodnocení her budeme věnovat z různých úhlů a do různé hloubky. Těšit se můžete například na články Aleše Matase či Jirky Baumy. Věřím, že pro vás budou přínosné a že vám pomohou v lepší orientaci ve světě moderních deskových her. První část si budete moci přečíst v pondělí 27. února.


Jaká je nejlepší hra?

To je otázka, kterou často slýchám a která mě vždy pobaví. Nemám na ni odpověď. Něco jako nejlepší hra totiž neexistuje, stejně tak jako není nejlepší kniha či film. A to i přesto, že se můžete setkat s nejrůznějšími žebříčky a anketami, které nejlepší knihu/film/hru/cokoliv hledají, či dokonce volí. Důležitější než hledání obecné nejlepší hry je to, abyste měli možnost si vybrat hry, které jsou nejlepší pro vás, vaši rodinu či herní skupinu.

Záleží na mnoha věcech, na vašem vkusu, náladě, osobních preferencích, ale i lidech, s nimiž hrajete, a situaci, pro kterou hru volíte. To je podstatnější než to, zda je hra vysoko na žebříčku například na BoardGameGeeku, který jinak má pro orientaci v široké nabídce her svůj význam. Nabídka her je dostatečně pestrá na to, aby si každý vybral. Jsem přesvědčen o tom, že pro každého se najde hra, která ho bude bavit, jen ji někdo ještě nenašel. Nebojte se proto zkoušet nové hry.

Hodnocení her není lehká disciplína

Osobně se s tímto tématem potýkám řadu let, v každé recenzi a článku a také při výběru nejlepší hry roku, například v rámci ocenění Hvězda Hrajeme.cz a Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Při hodnocení her považuji za důležité, jak bude hra bavit konkrétní hráče. V mých recenzích se vždy nedočtete, že je hra super/dobrá/průměrná. Spíš usiluji o to, abyste si na základě recenze mohli sami udělat na hru názor, zda je hra pro vás ta pravá, nebo raději zvolíte jinou.

Jako hlavní kritérium při hodnocení her považuji zábavnost, která se promítá mimo jiné do toho, jak často si danou hru chcete zahrát. Tomu také odpovídá hodnotící škála na Hrajeme.cz:

5 – Vynikající hra – tuto hru si zahraji kdykoliv, a těžko se to změní
4 – Velmi dobrá hra – chci ji hrát často, hru doporučuji
3 – Dobrá hra – čas od času si ji zahraji, když na ni mám správnou náladu
2 – Podprůměrná hra – nudná hra, kterou si zahraji, jen když mě budete hodně přemlouvat
1 – Špatná, nedotažená, nefungující hra – nikdy ji už nechci hrát

Postavení hry v žebříčku pak vypovídá o tom, jak se hráčům líbí a jak moc ji touží hrát. Vždy je ale důležité také přihlédnout k tomu, komu je hra určena. Jiná očekávání budete mít od párty hry, která má bavit větší počet hráčů s různou herní zkušeností, jiné nároky máte na strategickou hru či na rodinnou hru, u které se setkávají dospělí s dětmi.

Kvalitu her ale budeme hodnotit i podle dalších kritérií a zevrubněji. Jirka Bauma například promýšlí aspekty solitérnosti a škození ve hrách. Můžete se se těšit na podrobnější článek na toto téma.

Hodnoťte jako hráči

Cením si vašich hodnocení her jako hráčů zde na Hrajeme.cz. Jsou to cenné postřehy, které pomáhají i dalším lidem. Díky za ně. Neváhejte, podělte se o své zkušenosti a hodnoťte konkrétní hry, které jste hráli.


Napište do komentáře pod článkem, jakou hru či hry považujete za nejlepší a proč. Těším se na vaše top hry 🙂

Související články:

 

Související odkazy:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář