Hrajeme.cz
Představení hry

Paladinové Západního království jsou poctivým workerplacementem

Společně s Architekty Západního království jsme se v prosinci 2019 dočkali i Paladinů, obě hry jsou dostupné v češtině díky společnosti TLAMA games. Nejde přitom jen o přeložení pravidel, ale i komponent hry. Zatímco Architekti budují Západofranskou říši, Paladinové ji rozvíjejí a především chrání. Hra je určena pro 1–4 hráče od 12 let. Autory hry jsou Shem Fhillips a S J Macdonald, originální grafiku opět vytvořil Mihajlo Dimitrievski.

Ve hře představujete urozené dámy a pány, jejichž úkolem je sjednotit poddané, stavět tvrze a opevnění, šířit v zemi víru a bránit se proti nepřátelům. Pomáhají vám v tom paladinové, udatní rytíři, které vám na pomoc posílá moudrý král. Postupně zvyšujete svou víru, sílu a vliv. Za vaše úspěchy jste odměněni vítěznými body, které na konci hry rozhodnou o vítězství.

Hra probíhá v 7 kolech. V každém máte k dispozici několik poddaných, které posíláte vykonávat různé činnosti. Na některé potřebujete poddaného s konkrétními dovednostmi, na jiné může kdokoliv. Rozlišeni jsou barvou. Dva získáte díky zvolené kartě paladina, další čtyři z vybrané karty krčmy, to je vhodné místo pro nabrání nových lidí. Další se k vám mohou přidat jako výsledek realizovaných akcí. Je proto dobré si rozmyslet několik kroků dopředu, protože dobrým naplánováním akcí toho stihnete udělat daleko více, než by se mohlo zdát.

Hra Paladinové Západního království je strategická hra založená na umisťování dělníků (worker placement). Vaše hráčská deska vám ukazuje akce, které máte k dispozici, jaké poddané potřebujete i kolik vás to bude stát. Herních komponent není ve hře málo, menší krabice je zaplněná až po okraj. Zpočátku vám zabere více času příprava hry a zorientování se v to, co kam patří. Brzy však přijdete na to, že vše má své logické místo a jak akce vybírat. Nesmíte zapomínat na vyhodnocení všech efektů a na zaplacení nákladů.

Je to komplexnější a náročnější hra než předchozí Architekti Západního království. Připravte se proto i na delší herní čas. Doporučuji ji spíše v menším počtu hráčů. Hráči se ovlivňují minimálně. Můžete například soupeřit o to, kdo si zvolí některou ze společných akcí, které se objeví v průběhu hry, vybere bonus za misionáře či umístění tvrze nebo si zvolí kartu měšťana či cizince.

Hra vám umožňuje celou řadu strategií, jak co nejlépe využívat své poddané, akce a jak získávat potřebné body. Pěkným prvkem je zlevňování určitých akcí pomocí dílen. Ve hře si můžete najmout i zločince, kteří fungují jako žolík, ale vždy za ně dostáváte kartu podezření, které vám mohou přinést mince navíc, ale když přijde inkvizice, mohou vám uškodit. S tím se však dá také pracovat.

Nerozebrali jsme všechny detaily a nuance hry, ale k tomu, abyste si udělali základní obrázek, by to mohlo stačit. Hra Paladinové se povedla a doporučuji ji vyzkoušet především náročnějším hráčů, kteří mají rádi komplexní hry bez velkého ovlivňování mezi hráči a s minimem náhody. Je tu co vymýšlet.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář