Hrajeme.cz
O hrách a hraníPro náročné

Ohlédnutí za Essenem 2019: Krátké hodnocení novinek z letošního roku (2. část)

Jako každý rok jsem po veletrhu her v Essenu připravil rešerši novinek, které jsem si během letošního roku vyzkoušel. Upozorňuji, že se jedná o můj osobní názor po prvních hrách, který odráží mé herní preference.

Letos vyšlo ohromné množství her. To sice píšu každý rok, ale každý rok je to pravda, vydaných her přibývá raketovým způsobem, průměrná kvalita her rovněž roste, jedině je škoda, že letos nestoupla různorodost her.

Zde najdete celkem 34 her rozdělených do tří kategorií: komplexní hry, středně komplexní hry a jednoduché a jednodušší hry.


Komplexní hry

Maracaibo

Hráč má loď, která cestuje po Karibiku, a na místech, kde se zastaví, provede akci. Mezi základní akce patří vykládání karet, které dávají různé výhody, konflikt, který přináší vliv u jedné z bojujících mocností, který je na konci hry převeden do vítězných bodů podle toho, jak ta která mocnost byla ve hře úspěšná, a vylepšování lodi.

Velmi podařená hráčská hra s řadou herně poutavých mechanismů.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Terramara

Workerplacement, hráč buď sbírá suroviny, nebo popojíždí kočáry, nebo popojíždí loďkou, nebo zvyšuje svou vojenskou sílu. A k tomu ještě může za suroviny koupit kartu přinášející vítězné body a různé výhody. Stejně tak kočáry, loďka a vojenská síla přinášejí vítězné body a různé výhody, třeba vojenská síla umožňuje okrádat soupeře o suroviny popř. hrát akce, které již zahrál někdo jiný.

Velmi podařená hráčská hra. Kromě jiného obsahuje zajímavý mechanismus, kdy je možno zahrát i akci z budoucích kol, kdy síla akcí v jednotlivých kolech postupně stoupá, akorát příslušný worker pak není k dispozici, dokud toto kolo nenastane.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Cooper Island

Workerplacement, hráč buď staví sochu, nebo staví člun, nebo staví budovu, nebo obchoduje s zámořskou lodí, tyto 4 akce slouží k získávání vítězných bodů a různých výhod,  nebo hraje nějakou z dalších akcí, které vesměs slouží ke sběru surovin.

Velmi povedená hráčská hra. Působí herně velmi plynulým dojmem. Suroviny se třeba neopatřují přímočaře, ale osidlováním ostrova, apod.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Barrage

Workerplacement, hráči vyrábí energii stavbou přehrad a vodních elektráren, vítězné body pak získávají převážně za plnění zakázek různých typů, jde tu hlavně o efektivitu výstavby a o úspěšnost v boji o vodu.

Velmi podařená hráčská hra, vyzvednul bych originální mechanismus distribuce vody a poměrně hodně konfliktu.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Trismegistus: The Ultimate Formula

Hráč si bere jednu z kostek hozených na začátku kola a odehraje jednu z možných akcí, kdy si kupuje suroviny, míchá lektvary, kupuje zakázky, staví vylepšení laboratoře, apod.  Splněné zakázky mu pak přináší vítězné body a různé výhody.

Jedná se o hráčskou velmi takticky náročnou  hru, která je pravděpodobně povedená, pokud se hráči tou silnou vrstvou taktiky podaří prokousat. 

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Marco Polo II: In the Service of the Khan

Předělávka hry Marco Polo. Diceplacement. Hráči si na začátku kola hodí kostkami a pomocí nich pak sbírají suroviny, cestují figurkou po plánu a budují obchodní stanice a plní zakázky.

Jedná se o celkem povedenou hráčskou hru, která se liší od původní hry tím, že zatímco původní hra byla poměrně přísná, tahle je více rozvolněná, tj. typu vyber z 30 možností tah, který přinese nejvíc bodů.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Paladins of the West Kingdom (česky Paladinové Západního království)

Hráči mají k dispozici 6 základních budovatelských akcí, které stojí suroviny a panáčky, zvyšují hráčovu sílu, víru nebo vliv a přináší vítězné body. Tyto 3 základní schopnosti slouží jednak jako podmínka pro hraní akcí a jednak jako hlavní zdroj vítězných bodů. Kromě toho má hráč k dispozici několik dalších akcí, které slouží k získávání zdrojů, a jednu akci, která mu umožňuje získat pomocníka, který přináší určité drobné výhody. Kromě toho má hráč pro každé kolo k dispozici jednoho paladina, který mu dává na toto kolo určitou silnou výhodu.

Jedná se celkem povedenou hráčskou hru. Je zajímavé, že předchozí hry autora, které vlastně patří do stejné série, jsou výrazně méně hráčské než tato.

Poznámka: Česky hra vyšla jako Paladinové Západního království (TLAMA games 2019)

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Alubari: A Nice Cup of Tea

Předělávka hry Snowdonia. Workerplacement, kde hráči buď sbírají suroviny, nebo s nimi plní různé drobné zakázky, popř. pořizují karty dávající drobné výhody a další typ zakázek. Za splněné zakázky jsou pak na konci hry vítězné body.

Hra docela funguje, ale není příliš záživná. Problémem také je, že předělávka je velmi podobná originálu.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Black Angel

Hráč buď čistí vesmírnou loď od různých potvor, nebo si pořizuje technologie, nebo za použití průzkumného modulu buduje stanice na planetách v okolí vesmírné lodě, nebo využívá vybudované stanice, nebo provádí údržbu tím, že si znovu hodí použitými kostkami, neboť v rámci tahu je nutno použít právě jednu kostku, která tah určitým způsobem modifikuje.

Hra funguje docela solidně, ale bohužel je trochu pravidlový salát, tady je třeba poznamenat, že hra vychází z povedené starší hry Troyes, u které evokuje chuť si jí zahrát.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


City of the Big Shoulders

Akciová hra, která vychází z her serie 18xx, ale provozování železničních tratí je zde nahrazeno provozováním továren produkujících zboží. Délka hry je asi na 4 hodiny, hry serie 18xx bych považoval za podařené, kdyby netrvaly 8 h., což je na mě moc.

Tato hra sice celkem funguje, ale bohužel řada povedených mechanismů z 18xx byla z této hry vyřazena, a stejně je délka hry 4 hodiny, takže celkově nic moc.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Středně komplexní hry

Wingspan (česky Na křídlech)

Hráč hraje vždy jednu ze 4 možných akcí: vyložení karty, sběr potravy, snášení vajíček, pořízení karet; vyložení karty stojí potravu a někdy i vajíčka a přináší různé výhody, hra obsahuje kvalitně zpracované karty ptáků vycházející z jejich skutečných vlastností.

Hra funguje, je to sice herně spíše průměrná hra, nicméně její provedení ji rozhodně činí zajímavou.

Poznámka: Hru Na křídlech vydal v češtině MindOK (2019).

Odkaz: Recenze hry Na křídlech | V katalogu |


The Magnificent

Hráč pomocí 3 akcí: výstavba představení, pořízení zdrojů a vystoupení (což je vlastně plnění úkolů) usiluje o to nabrat co nejefektivněji co nejvíc bodů, přičemž každý tah je modifikován upotřebením jedné ze společných kostek hozených na začátku kola.

Tematicky by mělo jít o pořádání cirkusových představení, hra působí hráčsky celkem povedeně, trochu otázkou je zde znovuhratelnost.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Crystal Palace

Workerplacement, hráči sbírají suroviny a vykládají za ně karty, které jim přináší vítězné body.  Hra celkem funguje, ale působí ponurým nezáživným dojmem, navíc je to poměrně pravidlový salát, protože přes poměrně složité mechanismy je vlastní hra docela jednoduchá.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Pharaon

Hráči sbírají suroviny a kupují si za to různé výhody, které jim pak přináší i vítězné body. Hra má několik docela zajímavých mechanismů, třeba není na závadu celé jedno kolo odpasovat, takže myslím, že je to poměrně hodně povedená hra.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Call to Adventure

Hráč sbírá suroviny a bojuje pomocí kostek proti různým monstrům, poražená monstra mu pak přinášejí vítězné body a různé trvalé výhody. Hra celkem funguje, spousta podobných her bývá poměrně nudných, ale tato mi taková nepřišla.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


The Taverns of Tiefenthal

Hráči v této hře kupují karty, které jim přináší různé výhody a vítězné body, přičemž tyto karty se používají formou deckbuildingu, a rovněž si mohou kupovat vylepšení, která dávají výhodu jako instantní karty, přičemž karty a vylepšení nefungují automaticky, nýbrž hráči si každé kolo draftují hrací kostky, jejichž konkrétními hodnotami je třeba je aktivovat.

Hra působí přívětivě, a to jako spíše rodinná než hráčská hra, kdy je třeba vyzdvihnout mechanismus, že každá vyložená karta pracuje v hospodě na svém stanoveném místě.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Hadara

Karetní hra, hráči kupují karty, které jim dávají vítězné body a posuny na stupnicích příjmu peněz, vojenské síly, kultury a zemědělství. Přičemž za peníze se kupují karty a bodované úkoly na konci hry, vojenství a kultura slouží k zisku kolonii a soch, které přináší vítězné body a zemědělství slouží k živení, které je v této hře rovněž potřeba.

Myslím, že tato hra herně funguje docela povedeně, jedině je trochu solitérní. Není to ale hráčská hra. Je přirovnávána k 7 divům, až na absencí draftu.

Poznámka: Česky hru Hadara vydal MindOK (2019).

Odkazy: Recenze: Hadara | V katalogu |


Jednodušší a jednoduché hry

Res Arcana

Hráč na tahu buď sbírá suroviny, nebo vykládá karty, které surovinami platí, ty mu pak přináší různé výhody, hra i celkem funguje, ale je poměrně nudná.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Die Inseln im Nebel

Tileplacement. Hráči cestují balónem po hracím plánu podle toho, jaký zrovna padl na kostkách vítr, přičemž si mohou připlatit energií, a trochu tím balón ovládat. Tam kam dojedou mohou pokládat do okolí dílky, které si během hry průběžně pořizují. Tyto dílky se na konci hry obodují.

Hra je to docela povedená. Ten mechanismu pohybu balonem mi přišel docela zábavný.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Ishtar: Gardens of Babylon

Tileplacement, hráči staví zahrady v poušti, přičemž některé dílky mohou přinést jednu ze 2 možných akcí, tj. získat určitou schopnost nebo umístit panáčka do zahrady, což přináší vítězné body. Kromě toho si hráči mohou kupovat karty přinášející vítězné body, kdy schopnosti a karty se platí surovinami, které hráči natěží při stavbě zahrad.

Hra je celkem fungující, ale není příliš výrazná.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


It’s a Wonderful World

Karetní hra, hráči vykládají karty za suroviny, které jim přináší body a suroviny. Hra jakž takž funguje, ale je opravdu hodně nudná.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Rune Stones

Karetní hra, hráči sbírají suroviny a vykládají za ně karty. Hra relativně funguje, nicméně působí velmi nudným dojmem.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


PARKS

Hráči sbírají suroviny a kupují si za ně vítězné body v podobě přírodních parků. Mechanismus výběru akce je trochu podobný Údolí králů. Každý hráč má 2 figurky turistů a ty chodí po jednotlivých akčních polí, přičemž se nesmí vracet a na obsazené pole smí pouze 2x za epochu. A pokud přijdou na nějaké pole jako první, získají určitý malý bonus.

Hra funguje, ale není nijak výrazná.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Azul: Summer Pavilion

Abstraktka s náhodou pro 2-4 hráče, předělávka prvního Azulu, pouze se vyplňuje jiný tvar než mřížka, a v každém kole funguje jedna z barev jako žolíková.

Hra působí celkem pozitivně, akorát ne moc výrazně.

Poznámka: České vydání připravuje MindOK 2020.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Control V

Abstraktka pro 2–4 hráče, hráči pokládají svoje kameny na šachovnicový hrací plán tak, že vyjma 1. tahu hry hráč na tahu zkopíruje celou jednu svou skupinu sousedících kamenů podle osové souměrnosti. Hraje se, dokud se plán nezaplní, vyhrává, kdo umístil nejvíc kamenů.

Hra působí pozitivně, netriviální strategie, jednoduchá pravidla a hezké provedení.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Mandala

Karetní hra pro 2, hráč buď pořizuje karty, nebo s nimi specifickým způsobem draží o vyložené karty, které se na konci hry vyhodnotí, kolik která přinese vítězných bodů.

Mně karetní hry většinou nebaví, a tohle je zvlášť typický případ.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Era: Medieval Age

Hra typu roll & write vycházející ze hry Roll through the Ages, hráči si hodí kostkami a připíšou si bonusy, které jim padly na kostkách, na základě nich pak staví různé budovy, které jim přináší vítězné body a další výhody.

Hra celkem funguje, i graficky vypadá dobře, kdy místo papíru se originálně používá jakási stavebnice, bohužel ale je velmi nevýrazná. Chuť si to zahrát víckrát se zde nedostavuje.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Cartographers: A Roll Player Tale (česky Kartografové)

Tileplacement typu paper & pencil. Hráči si zakreslují do sešitu losované tetrisové dílky, které se na konci každé epochy určitým způsobem obodují. Hra funguje relativně celkem dobře, akorát je solitérní. Autoři se snažili řešit problém se solitérností přidáním mechanismu zakreslováním dílků do sešitu soupeřů, to není špatný nápad, ale řešilo by to solitérnost, pokud by bylo použito v daleko větší míře. Nedalo mi to, a vyzkoušel jsem tohoto mechanismu hře přidat. Hra hned působila o něco akčněji, akorát by jí potom chtělo znova odladit.

Poznámka: České vydání připravili REXhry (2019).

Odkazy: Představení hry Kartografové | Hra na BoardGameGeek


Trails of Tucana

Budování cest typu paper & pencil. Každé kolo se otočí jedna karta a na základě toho si hráči zakreslí do sešitu jednu cestu, kterými se snaží propojovat města a rezervace se zvířaty. Hra funguje relativně slušně, akorát je velmi silně solitérní. Druhý problém často spojený s tímto typem her je ten, že ke konci hry hráč často nemá co dělat.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Silver & Gold

Tileplacement typu paper & pencil. Hráči plní zakázky na kartách vyplňováním předtištěné plochy pomocí losovaných tetrisových dílků. Hra herně docela funguje, akorát je poměrně hodně solitérní.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Twice As Clever

Hra typu roll & write, předělávka hry Pretty Clever, hráči hodí kostkami a jednotlivé kostky postupně využívají k zaškrtávání políček v sešitě, což jim přináší vítězné body a různé výhody. Dobře fungující hra, akorát je silně solitérní.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Second Chance

Tileplacement typu paper & pencil. Hráči usilují o to, co nejlépe vyplnit plochu nalosovanými tetrisovými dílky. Prakticky čistě solitérní jakž takž  funguje, ale mimořádně minimalistická pravidla způsobují, že je silně nezáživná.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Skipp

Abstraktka pro 2 hráče, velmi vzdálená varianta dámy, hráči mají 2 typy kamenů, spodník a vrchník, a snaží se přejít vrchníkem na druhou stranu plánu (tj. „do dámy“); určitě zajímavá hra, která je spíše určena pro příznivce abstraktek.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Rect

Abstraktka pro 2 hráče. Hráči chodí s věžemi po šachovnici a kudy prošli, staví do cesty překážky. Vyhrává hráč, kterému později dojdou tahy. Jednoduchá abstraktka s dobře známým a tudíž neoriginálním mechanismem. Pro hráče abstraktek je možno doporučit, hrál jsem na stánku v Essenu, a nebylo mi tam úplně jasné, jestli autor vydává hru nebo vydává pouze pravidla s tím, že jakákoliv sada je zde zbytečná, protože nějakou šachovnici a nějaké kameny má každý doma.

Odkaz: Hra na BoardGameGeek


Související odkazy:


Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

ladyarcher 17.12.2019 at 12:19

Rune Stones – nejen pusobi nudne, ale je nudne

Připojte svůj komentář