Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte siPro náročné

Pandemic Legacy vám poskytne neopakovatelný herní zážitek

Jedinečný a neopakovatelný zážitek, a to doslova, vám poskytne hra Pandemic Legacy: Rok 1, která právě vychází v češtině. Jednu z nejočekávanějších letošních novinek připravil MindOK. Tuto upravenou variantu známé kooperativní hry Pandemic si zahrajete ve 2–4 hráčích. Nová je tím, že využívá systém legacy. Zahrajete si ji jako jednu velkou kampaň složenou z jednotlivých partií. Vaše rozhodnutí v jedné partií ovlivní i ty následující, vaše postavy se vyvíjejí, trvale se změní herní plán nebo do hry vstoupí nová pravidla.

pandemic-legacy-plan-detailNení náhoda, že se jedná aktuálně o nejlépe hodnocenou hru na žebříčku herního portálu BoardGameGeek, do kterého se promítá hodnocení hráčů z celého světa. Je vidět, že nový koncept přinesl do osvědčené hry něco jedinečného, co se hráčům líbí. Tedy alespoň těm, kteří mají rádi kooperativní, příběhové hry.

Pandemic Legacy je stále ta známá kooperativní hra, ve které hráči musí spolupracovat, aby zachránili svět před hrozící zkázou. Začátek je stejný. Každý hráč získá svou postavu s jedinečnou vlastností a společně jako tým bojují se čtyřmi smrtelnými chorobami. Výsledkem může být společná výhra, nebo prohra. Hned na začátku pravidel také najdete doporučení pro ty, kdo Pandemic neznají, aby si nejprve několik partií zahráli bez zvláštních pravidel.

pandemic-legacy-karta-postavyNové je to, že jednotlivé partie na sebe navazují a že vaše rozhodnutí a určité prvky se přenášejí do dalších partií a ovlivňují je. K dispozici máte nálepky, které mění herní plán nebo doplňují/mění pravidla, někdy budete na herní materiál něco připisovat, či dokonce musíte nějakou kartu zničit. A tyto změny jsou nezvratné. V průběhu hry tak na vás čekají nejrůznější překvapení a události, kterým budete muset čelit a které přinesou nové úkoly.

Máte obavu, že dáte peníze za hru, kterou si hraním „zničíte“? Nemějte. Stojí to za to. Právě napětí a váha každého rozhodnutí, které se nedá vzít zpět, dodá vaší hře jedinečnou atmosféru, kterou umocňuje silný příběh. Prožijete ve hře rok boje se zákeřnými a smrtelnými chorobami, které se nekontrolovaně šíří. Každá partie bude představovat jeden měsíc. Při neúspěchu můžete daný měsíc jednou zopakovat. Dohromady si tak zahrajete minimálně 12 partií, maximálně pak 24, reálně něco mezi. Pokud se vám bude dařit, hra bude stále obtížnější (před vámi budou větší výzvy), naopak prohry další hru trochu zjednoduší.

pandemic-legacy-obalkaKrabice proto skrývá několik velkých obálek s nálepkami (Přísně tajné), které budete v průběhu partií umisťovat na herní plán i karty. Někdy tak dojde i k úpravě pravidel. Najdete zde také 8 číslovaných krabiček s dodatečným herním materiálem. Instrukce k jejich otevření také obdržíte v průběhu hry. V obchodě můžete narazit na dvě různé krabice s touto hrou, modrou a červenou. Odlišná je pouze grafika krabice, obsah je stejný. Vyberte si podle své preference. Využijete to například v případě, že budete hrát ve dvou různých herních skupinkách. Rozehrané partie tak od sebe lépe odlišíte. V různých skupinách hráčů se hra může značně lišit.

Doporučuji, abyste celou sérii hráli v jedné herní skupince. Na druhou stranu hra umožňuje, abyste do hry zapojili novou postavu, kterou jste původně nevyužili, takže nevadí, když přiberete nového hráče, nebo si postavy prohodíte v rámci skupinky. Může se také stát, že o některou postavu přijdete. V takovém případě partii dohrajete jako civilista, který nemá zvláštní schopnosti.

Pokud máte rádi Pandemic, kooperativní hry, příběhy, které sami tvoříte, pak se s Pandemic Legacy máte na co těšit. Je skvělé, že tuto hru máme již k dispozici v češtině. Najděte si na ni s přáteli čas a pusťte se s chutí a odvahou do hry. A pokud vás Pandemic neoslovil, pak se pro vás najde spousta jiných zajímavých her. Mějte na paměti, že herní zážitek umocňují sami hráči.

Podělte se o své zkušenosti a ohodnoťte tuto hru zde na Hrajeme.cz, jakmile ji budete mít zahranou.

Související články:

Pandemic Legacy v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář