Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte siPro rodinné hraní

Semafory jsou novou hrou ze světa Zeměplochy

Svět Zeměplochy úžasného vypravěče Terryho Pratchetta je rozmanitý, překvapivý, plný fantazie a inspirativní. Není tedy divu, že se do jeho příběhů můžete ponořit nejen prostřednictvím knih, ale i řady filmů či her. Připomeňme si alespoň výbornou hru s větší mírou interakce mezi hráči Zeměplocha: Ankh-Morpork od Martina Wallace nebo rodinnou hru Zeměplocha: Čarodějky od stejného autora. Fanoušci Zeměplochy, ale nejen oni se dočkali další novinky.

zemeplocha-semafory-pravidla
Pravidla hry Semafory.

REXhry právě přinesly české vydání nové hry Semafory, která vznikla podle knihy Zaslaná poště ze série Úžasná Zeměplocha. Nejedná se ale o třetí hru z původně plánované zeměplošské trilogie Martina Wallace, ale o první hru vydavatelství Blackspindle Games. Je určena pro 1–4 hráče od 8 let (i když je na krabici uvedeno od 14 let) a její herní doba není dlouhá, zvládnete ji okolo 30 minut. Můžete si ji tedy zahrát i sami v sólové verzi. Na výběr máte také hned několik variant hry: kompetitivní, ve které soutěží hráči mezi sebou, kooperativní, v níž se společnými silami snažíte porazit hru, či dětské – závod juniorů.

Z historie semaforů a společnosti Velká linka: „Semafory jsou prvním zeměplošským telekomunikačním systémem. Vynalezl jej Robert Srdénko. Semaforoví operátoři v něm vysílají na dálku kódované zprávy pomocí složitého mechanismu sestávajícího z lamp, táhel a rolet umístěných na vysokých věžích. Zprávu potom dalekohledem sledují operátor další věže, obvykle vzdálené asi 30 kilometrů.“

Ve hře Semafory se stanete součástí závodu mezi Poštovním úřadem a společností Velká linka v tom, kdo jako první dokáže doručit zprávu z Ankh-Morporku do Genovy. V kompetitivní variantě budete soutěžit mezi sebou. Zvítězí ten, kdo jako první doručí pětipísmenné slovo ze své semaforové karty. V kooperativní variantě musíte být rychlejší než ankh-morporský pošťák, který běží po cestě na herní mapě.

zemeplocha-semafory-deska
Herní deska.

Herní plán představuje semaforovou ústřednu s dílky lamp, které jsou zapnuty nebo vypnuty a slouží ke kódování abecedy. Každé písmeno odpovídá jedinečnému vzorci, který tvoří zapnuté a vypnuté lampy, a hráči je tvoří na 6 semaforových věžích, které ovládají.

Ve hře budete ovládat světla na semaforové ústředně tak, abyste vytvořili potřebný vzor na zvolené semaforové věži a odeslali písmeno z vaší karty. Světla se přepínají pomocí děrných štítků, které si losujete z pytlíku. Ty určují, které lampy máte přepnout (otočit na druhou stranu). K dispozici máte tři děrné štítky. Zahrát musíte alespoň jeden, ale i více, dokud nevyčerpáte body zátěže. Je to povinný tah, takže se situace na herním plánu vždy trochu změní.

Interakci mezi hráči zajišťují karty Hlášení o výpadku. Provozní zátěž prostě někdy způsobí, že se něco porouchá. Karty můžete zahrát kdykoliv během hry, a tím si pomoci, nebo naopak někomu zhatit plány. Karty získáváte při dobírání děrných štítků.

Semafory patří mezi jednoduché, ale přitom variabilní hry, takže si ji dobře opakovaně zahrajete v rodinně i s přáteli. Pokud chcete uspět, musíte neustále sledovat vývoj hry a ostatní hráče. Všichni jsou díky tomu neustále zapojeni do hry. Hra obsahuje kvalitní herní materiál, pevnou hrací desku, dřevěné kostičky, na které nalepíte světla, děrné štítky z pevného kartonu a karty.

Přestože je základem hry abstraktní vytváření vzorů, hra na vás dýchne neotřelou zeměplošskou atmosféru. Doporučuji vyzkoušet nejen fanouškům knižní předlohy.

Zeměplocha: Semafory v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář