Hrajeme.cz
Představení hryPro děti

Pomozte s dětmi Popelce na bál

Další s jarních novinek od Granny, kterou k nám přineslo Pygmalino, je hra Popelka, která je určena předškolákům. Zahrají si ji 1–4 hráči od 4 let. Hra patří do stejné řady jako oblíbené Příšerky do skříně, která u nás také vyšla, a má stejně povedené grafické zpracování. Jedná se o kooperativní paměťovou hru, ve které se snažíte najít vše potřebné, aby Popelka mohla na ples. Buď všichni zvítězíte, nebo prohrajete.

Součástí hry jsou i krásné hodiny s ručičkou, která odměřuje čas. Vyhrajete, když se vám podaří najít všechny věci a postavy dříve, než se ručička dostane na dvanáctku. Hrací plochu tvoří 12 kartiček, které zamíchané skrytě rozložíte na stole. Kdo je na tahu, hodí kostkou a provede akci. Kostka je speciální, šestistěnná:

  • Kouzelná hůlka (1x) vám umožní otočit jednu libovolnou kartičku, aby ji všichni viděli (pak ji otočíte zpět).
  • Kotlík (2x) – podíváte se na vybranou kartičku sami, aniž byste ji někomu ukazovali.
  • Přesýpací hodiny (3x) vám poskytnou dvě akce. Nejprve hledáte dvojice – první kartičku otočí tak, aby ji všichni viděli, druhou skrytě. Pokud tvoří dvojici, vezmete si ji. Ostatní hráči mohou radit. Pokud dvojici neobjevil, vrátíte kartičku skrytě zpět. Nato posunete ručičku hodin.

Pravidla hry jsou jednoduchá. V podstatě se jedná o kooperativní pexeso obohacené o hod kostkou. Děti však tento typ náhody mají rády, jsou plny očekávání, zda na kostce padne, co by si přály. Zároveň procvičuje paměť.

Pokud by vám ale hra přišla moc jednoduchá, pak můžete vyzkoušet kouzelnou variantu. Využijete v ní i speciální kartičky. Každý hráč obdrží jednu a čtyři zamícháte mezi základní kartičky a všechny rozložíte na stůl do čtverce 4 x 4 kartičky.

Speciální kartičky, které hráči dostali a leží odkrytě před nimi, mají kouzelné vlastnosti. Během hry ji můžete jednou využít, a to během svého tahu po hodu kostkou. Zrcátko umožňuje podívat se na tři kartičky místo dvou, když padly přesýpací hodiny. Kouzelná hůlka umožňuje otočit dvě kartičky místo jedné, když mu padla kouzelná hůlka, obdobně, pokud má kotlík. Pokud má přesýpací hodiny a ty mu také padly, nemusí posunovat čas.

Ztížit si hru můžete také pokročilou variantou. Ta je stejná jako kouzelná, Rozdíl je v tom, že musíte dvojice hledat v určitém pořadí, nejprve fialové, pak růžové, na konec žluté.

Hra vás zaujme svým provedením i svou hratelností, která využívá známý princip inovovaným způsobem. Pro hraní s předškoláky proto hru mohu vřele doporučit.


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář