Hrajeme.cz
Nové hryPro náročnéPro rodinné hraní

Postavte si své město ve hře Machi Koro

Čerstvou novinkou, kterou k nám právě přinesl MindOK, je karetní hra Machi Koro. Původně vyšla v Japonsku roku 2012, následně se dostala do Evropy (2014) a nyní jsme se dočkali českého vydání (2016). S touto hrou jste se tedy již mohli setkat nebo se s ní seznámit například v naší recenzi. MindOK se rozhodl připravit se základní hrou také velké rozšíření Velkoměsto, které obsahuje hned dva moduly Přístav a Metropole. Zatímco základní hra je jednoduchá a přístupná široké veřejnosti, s rozšířením ji ocení i náročnější hráči.

Machi Koro je hra určená pro 2–4 hráče od 8 let. Karty představují různé objekty, s jejichž pomocí budujete své město. Jste vlastně takový developer, starosta a architekt v jednom. Každá karta vám poskytuje nějaký efekt, většinou příjem peněz. Ty potřebujete k nákupu dalších karet. Způsob příjmu se ale liší podle typu karty: modré jsou produkční a přináší příjem kterémukoliv hráči, zelené jsou továrny a obchody a dávají příjem pouze aktivnímu hráči,  červené restaurace vynáší majiteli v tahu jiného aktivního hráče, fialové jsou instituce, které přináší aktivnímu hráči poplatek či jiný zisk od soupeřů. A o tom, které karty vám dají výnos, rozhoduje hod jednou či dvěma kostkami.

Machi-Koro-material
Machi Koro – základní hra.

Cílem hry ale není postavit největší nebo nejpestřejší město. Musí to být funkční město, které vám poskytne dostatečný příjem na to, abyste mohli postavit své čtyři dominanty – nádraží, nákupní centrum, zábavní park a vysílač. Jejich postavením také získáváte nějakou výhodu. Například nádraží vám umožní házet jednou či dvěma kostkami, a díky tomu získat příjem z dalších karet se zajímavějším výnosem. Vítězem se stane hráč, který jako první postaví všechny čtyři architektonické dominanty.

Machi-Koro-karty-nabidkaModuly Přístav a Velkoměsto z rozšíření původně vyšly samostatně. České vydání vychází z německého od Kosmosu, které je spojilo do jednoho velkého rozšíření. Každý modul můžete přidat k základní hře samostatně. Přístav přidává nové karty, a především další dominanty, takže jich musíte postavit více, abyste zvítězili. Modul Metropole do hry vnáší nová pravidla, například pořadí aktivace objektů a odtavení některých objektů mimo provoz. Rozšíření s novými kartami do hry vnáší více možných kombinací a efektů, které hru činí zajímavější pro náročnější hráče. Můžete také dát obě rozšíření zároveň a přizpůsobit si hru podle libosti – posílit interakci mezi hráči přidáním červených karet, nebo udělat hru „přátelštější“ jejich vyřazením.

Machi Koro je jednoduchá a rychlá rodinná hra, ve které musíte počítat s náhodou a jít štěstí naproti. Díky tomu mají šanci uspět i méně zkušení hráči a dobře si zahrajete v rodině s dětmi. Výhodou je, že každý vždy postaví své originální město. Jednu partii zvládnete i za půl hodiny, můžete si tedy zahrát i několik partií za sebou. Rozšíření pak do hry vnáší větší variabilitu a strategické možnosti.

Hra získala například nominace na ceny Spiele des Jahres 2015 či Meeples‘ Choice 2013.


Související články:

 

Ohodnoťte hru Machi Koro v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář