Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: 4mation je rychlá abstraktní hra pro dva

Her založených na principu piškvorek je celá řada, například Blox, 3iQ, Gobblet, Quarto, Goblíci jedlíci. A vystačíte si i s klasickou tužkou a čtverečkovaným papírem. Mohlo by se tedy zdát, že v tomto směru již není možné přinést nic nového. Novinka 4mation, kterou u nás vydal Piatnik, dokazuje, že i jednoduché hry je možné nápaditě inovovat.

Hra 4mation je určena pro 2 od 6 let. Je to rychlá abstraktní hra s jednoduchými pravidly. Předností hry je kvalitní provedení. Každý hráč má sadu kostek ve své barvě, které umisťujete na herní podložce umístěné v krabičce.


Jak se hraje

Každý hráč dostane sadu kostek jedné barvy a mladší může začít. Střídavě umisťujete kostky na plán, snažíte se je přitom poskládat tak, abyste vytvořili řadu 4 kostek za sebou vodorovně, svisle nebo diagonálně. Musíte přitom dodržet důležité pravidlo. Svou kostku můžete položit jen na sousední pole k právě položené kostce, a to stranou nebo rohem.

Hra má ještě jedno důležité pravidlo, s nímž můžete ve svých plánech počítat. Pokud protihráč umístí kostku tak, že nemůžete položit svou kostku na sousední pole, můžete ji položit na jakékoliv jiné pole sousedící s kostkou opačné barvy. Říká se tomu slepá ulička.

Hra končí vytvořením řady 4 kostek stejné barvy. Pokud ale žádný z hráčů nemůže takovou řadu vytvořit, je to remíza.

Celkové hodnocení

Hra 4mation je svižná a dynamická hra. Jednu partii zvládnete do 10 minut. Díky jednoduchým pravidlům si ji dobře zahrají děti, ale může oslovit i dospělé. Rozvíjí logické a strategické myšlení. Pro mě byla příjemným překvapením a hra nás v rodině bavila.

Obě pravidla pro umisťování kostek jsou pro hru klíčové. Nutí vás přemýšlet několik tahů dopředu a přinutit soupeře k chybnému kroku. Zábavné je vymýšlet nejrůznější „pasti“, které vám otevřou cestu k vítězství, zároveň si musíte dávat pozor na to, co na vás nastraží soupeř.


4mation

Autor: Melanie Haumer

Počet hráčů: 2

Herní doba: 10 minut

Doporučený věk: od 6 let

Rok vydání: 2021 (česky 2021)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář