Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Festival zvířátek

Festival zvířátek je nová rodinná strategická hra, která tematicky navazuje na hru Útulná doupata. Obě tyto hry u nás vydali BoardBros. Stojí za ní Roberta Taylor. Hra je opět plná zvířátek ze známého Javorového údolí. Tentokrát se připravují na každoroční jarní festival. Určena je pro 1–5 hráčů od 8 let.

Vaším úkolem ve hře je rozběhnout se po lese a sehnat suroviny na přípravu různorodých potěšení. Pomohou vám s tím vaši šikovní kamarádi. Budete vyrábět hračky i vařit dobrůtky. Prostě uděláte vše pro to, aby se festival stal skvělou událostí. Základními herními mechanikami je pohyb po plánu pomocí karet, které si postupně vybíráte, a vytváření setů.

Stejně jako v Útulných doupatech najdete i ve Festivalu zvířátek karty ve stylové, originální grafice a kvalitně zpracovaný herní materiál. A v krabici je ho opravdu hodně. Desky hráče představují batohy, na ně si budete ukládat žetony zdrojů a zajímavostí. Vedle nich a pod ní pak budete umisťovat karty.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Hru začínáte na herním plánu ve vesnici. Odtud se vypravíte na různá místa, do háje, na rozhlednu, do klubovny, na tábořiště, do chaloupky či k útesu, abyste získali vše potřebné na výrobu potěšení pro festival.

Na začátku dostanete také tři karty potěšení, z nichž si dvě necháte, a to vlevo od desky, kde si potěšení připravujete. A do ruky si vezmete dvě karty kamarádů, počáteční a druhou z balíčku. Tyto karty budete potřebovat k pohybu po plánu.

Ve svém tahu zahrajete kartu kamaráda, ta vám umožní pohyb po vodní, horské nebo lesní cestě, a vykonáte akce na místě, kde se zastavíte. V hájích budete sbírat zdroje, ve vesnici získáte nového kamaráda, v rozhledně žetony map, v klubovně karty potěšení a kartu nášivek, karty potěšení můžete získat také v chaloupce, na tábořišti zas můžete provést různé výměny.

Na závěr svého tahu můžete vyrobit ze získaných zdrojů a zajímavostí potěšení. Za vyrobená potěšení na konci získáte vítězné body. Pokud se vám podaří skombinovat podle efektu karty, získáte další body navíc. Můžete takto vytvořit celé sety.

Ve svém tahu musíte zahrát kartu. Pokud se vám ale nepodařilo získat nové karty kamarádů, budete jich mít méně, než jiný hráč. Ve hře se to kompenzuje kartami toulání, které vám chybějící počet karet dorovnají. Za jejich zahrání získáte nějaký ten zdroj a zajímavost a můžete vyrábět potěšení. Nebudete se ale pohybovat ani aktivovat lokaci.

Celkové hodnocení

Festival zvířátek je samostatnou hrou, která tematicky navazuje na hru Útulná doupata. Proto vás nepřekvapí, že využívá stejnou grafiku, která je originální a na první pohled rozpoznatelná. Především je určená dětem, kterým se líbí. O dětskou hru se ale nejedná. Je to rodinná strategie, která pro úspěšné zahrání vyžaduje nějaké hráčské zkušenosti.

I když je pravda, že pravidla jsou jednoduchá, na kartách jsou texty s různými efekty, které si musíte přečíst a rozumět jim. Jinak je hra poměrně přímočará. Snažíte se co nejefektivněji získávat zdroje a zajímavosti, abyste mohli vyrábět potěšení, kterým přispějete k úspěchu festivalu. Komu se to podaří nejlépe, uspěje.

Ve hře je celá řada prvků, které vám umožní vylepšit váš tah. Jsou to například efekty na kartách kamarádů a nášivek. Pokud splníte podmínku, můžete udělat nebo získat něco navíc. Pro každé kolo se nalosuje aktuální sluneční surovina, kterou při sbírání zdrojů získáte navíc, případně ve spojení s efektem některé karty.

Během hry získáváte nové karty kamarádů, které vám v následujících kolech umožňují zahrát více tahů. Zároveň ale mají omezení pohybu jen na určitý typ cest. Díky šikovnému nastavení cest na herním plánu vás to nutí přemýšlet, jakého kamaráda získat a jak nejefektivněji plánovat cesty, abyste mohli udělat, co potřebujete. Není to vždy jednoduché, a tak se vám vyplatí mít žetony map, které vám umožní přesun na vedlejší políčko bez ohledu na typ cesty.

Připravte se na to, že vám zabere celý stůl. Tahy hráčů jsou rychlé a můžete si je rozmýšlet dopředu, takže zbytečně nečekáte. Náhoda hraje ve hře svou roli v tom, jaké karty a kdy se dostávají do nabídky. Máte ale k dispozici dost akcí na to, abyste si mohli vybírat, co se vám hodí. Pomáhá tomu i více kopií jedné karty balíčku, což zvyšuje šanci za sestavení setů.

Celkově se jedná o krásnou a do detailu propracovanou rodinnou hru, kterou si zvládnete zahrát okolo hodiny (při první partii o něco déle).

Festival zvířátek

Autor: Roberta Taylor

Počet hráčů: 1–5

Herní doba: 60 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2023 (česky 2023)

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář