Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Ostrov koček

V záplavě novinek posledního roku by vám neměla uniknout hra Ostrov koček, kterou vydal MindOK. Na první pohled vás zaujme svou velkou a bytelnou krabicí. Hra je určena pro 1–4 hráče od 8 let. Je to rodinná hra, kterou si ale rádi zahrají i náročnější hráči. Přináší totiž promyšlenou kombinaci draftu a skládání tetrisových dílků.

Ostrov koček nabízí dva herní režimy: jednodušší rodinný a náročnější klasický, jak uvádějí pravidla. Oba režimy přinášejí plnohodnotnou hru, která výborně funguje. Rodinný režim využijete při hře s dětmi a příležitostnými hráči, protože pravidla vysvětlíte během několika minut a hned můžete začít hrát. Klasický režim poskytuje komplexnější hru pro náročnější hráče, ale dobře ji zvládnete i v rodině, která má již herní zkušenosti.


Herní materiál.

Kočky, kam se podíváš

Téma hry je jednoduché. Tajuplný ostrov obývaný výhradně kočkami různých druhů je v ohrožení. Jedinou možností záchrany koček je jejich evakuace. Zorganizovali jste proto záchrannou výpravu. Vaším úkolem je zachránit co nejvíce koček z ostrova. A pokud je to možné, udržet jednotlivé kočičí rodiny pohromadě.

K ostrovu se blíží armády zlého černokněžníka Vetha Černorukého. Času tedy není nazbyt. Musíte tedy co nejrychleji prozkoumat ostrov, vyzvednout kočky, shromáždit vzácné poklady a vše nalodit dříve, než bude ostrov zničen.

Kočky a poklady představují dílky různých tvarů. Musíte je na loď umisťovat promyšleně, abyste jich odvezli co nejvíce. Snažte se také splnit co nejvíce úkolů a zbavte se nepříjemných krys.

Jak se hraje (rodinný režim)

Každý hráč má svou desku představující loď, která je rozdělena do sedmi sekcí. Deska je oboustranná, takže ji musíte otočit stranou pro rodinnou hru nahoru. Ke hře potřebujete jen menší balíček karet úkolů pro rodinný režim. Z něj každý dostane tři karty, dvě si vybere, přestavují jeho tajné úkoly.

Hra probíhá v pěti kolech. V každém si rozebíráte z nabídky dílky koček a umisťujete je na svou loď tak, abyste pokryli co největší její plochu a přitom měli kočky z jedné rodiny (rozlišeny jsou podle barvy) pohromadě. Pokud překryjete symbol mapy na lodi kočkou stejné barvy, můžete si jako bonus vzít dílek bronzového pokladu a umístit ho na svou loď. To je výhodné, protože vám pomůže zakrýt další část lodě, a především „zacelit“ vzniklé mezery.

Body na konci hry získáte za každou kočičí rodinu (alespoň tři kočky stejné barvy vedle sebe) a za splněné úkoly. O body naopak přijdete za každou nezakrytou sekci lodě a za každou krysu.

Barvy koček a jejich rozlišení podle tvaru ocasu.

Jak se hraje (klasický režim)

Při této hře budete využívat výrazně více herního materiálu než v rodinném režimu. Základ hry je stejný, hrajete na pět kol, umisťujete dílky koček a pokladů různých tvarů na svou loď a snažíte se ji co nejefektivněji zaplnit, a také plnit úkoly. Rozdíl je ale v tom, jakým způsobem dílky a úkoly získáváte.

Vše vám pomohou zajistit karty, které si pro každé kolo zvolíte pomocí draftu. Ze sedmi karet, které na začátku kola obdržíte, si dvě necháte a ostatní pošlete svému sousedovi. To se opakuje a poslední sedmou kartu jen předáte. Z těchto karet si necháte libovolný počet, ale za každou musíte zaplatit rybami.

Ukázka karet.

Karet je několik typů, liší se barvou. Zahrajete je v příslušné fázi kola. Modré představují úkoly. Osobní si necháváte před sebou, veřejné pak může splnit kdokoliv. Zelené slouží k odlovu koček. Symbol bot na nich udává rychlost – určí nové pořadí hráčů. Koš je pak důležitý pro samotný odlov, do každého se vejde právě jedna kočka. A vy nemůžete odlovit více koček, než máte připravených košů. Žluté jsou karty pokladů, díky nim získáváte dílky zlatých a bronzových pokladů, zlaté vám poskytnou body navíc. Hnědé karty vám poskytnou speciální dílek oshaxe, který můžete přiložit na svou loď a přiřadit mu jakoukoliv z pěti barev koček. Posledním typem jsou fialové univerzální karty, které můžete zahrát kdykoliv.

Nabídku koček vytvoříte pro každé kolo, jejich množství závisí na počtu hráčů, a rozdělíte ji na dvě poloviny. K odlovu kočky z jedné budete potřebovat tři ryby, z druhé pak pět. Musíte si tedy dát pozor na to, aby vám po zaplacení za karty také zbyly ryby pro kočky. Pokud vám nějaké ryby či karty zbydou, necháte si je do dalšího kola.

Po skončení pátého kola proběhne závěrečné vyhodnocení. Započítáte si body za každou rodinu koček podle její velikosti, za každý zlatý poklad, za splněné osobní a veřejné úkoly. Následně odečtete body za každou nezakrytou krysu a za každou sekci, kterou se vám nepodařilo plně zakrýt. Zvítězí hráč s největším počtem bodů, v případě shody rozhoduje počet zbylých ryb.

Grafika a zpracování

Hra je bohatě vybavena herním materiálem a produkčně je připravena na jedničku. Kresby koček na dílcích i samotné hráčské desky lodí vás uchvátí svou propracovaností a vtipností. Typy karet jsou dobře barevně odlišeny, navíc jsou i popsány, takže je odliší i hráč, který nerozeznává barvy (u koček odlišíte podle ocasu). Krabice je velká a pevná, takže do ní můžete bez obav umístit svou kočičku, jak vás vyzývá nápis.

Bodování na desce hráče.

Celkové hodnocení

Ostrov koček je jedna z nejlepších rodinných her uplynulého roku. Zábavnější je komplexnější režim s draftem karet, ale i rodinný režim překvapivě funguje velmi dobře. Neslouží jen jako výukový mód pro seznámení s hrou, ale je plnohodnotnou hrou pro hraní s dětmi v rodině. Pokud patříte k náročnějším hráčům, pak budete přirozeně preferovat klasický režim.

Získávání karet pomocí draftu je mou oblíbenou mechanikou, například v 7 divech světa nebo Teraformaci Marsu. Ve hře Ostrov koček je výborně využita a staví vás před řadu hráčských rozhodnutí. Musíte také odhadovat, jak budou hrát ostatní hráči, co potřebují, jaké karty jim pošlete a které si necháte. Díky tomu je hra zábavná a napínavá od začátku až do konce.

Výborně funguje provázanost draftu se správou zdrojů a umisťováním dílků různých tvarů. Na první pohled je to kombinace hodně herních prvků, ale celkově vše do sebe dobře zapadá a hra není překombinovaná. Díky tomu pěkně plyne, tahy hráčů jsou rychlé a nikoho se zbytečně nečeká.

Variabilitu hry a její znovuhratelnost zajišťují kromě karet také hráčské desky, které se liší rozložením krys a symbolů map. Podstatnou roli také hraje proměnlivá nabídky koček, které losujete z velkého pytlíku pro každé kolo. Tyto prvky vytvářejí podmínky, v nichž se musíte zorientovat a využít je co nejefektivněji.

Pěkné ve hře je, že pro každé kolo obdržíte dostatečné množství ryb na to, abyste mohli bez zádrhelů hrát. Všichni jsou tak neustále ve hře, nikdo nemůže být „zaříznut“, protože se mu nepodařilo „nalovit“ potřebné ryby. O to větší roli ve hře hraje správný výběr karet a jejich kombinace a využívání nejrůznějších výhod, které hra poskytuje.

Hru Ostrov koček vám vřele doporučuji, určitě ji vyzkoušejte.

Průběh kola na desce hráče.

Ostrov koček

Autor: Frank West

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 60–90 minut

Doporučený věk: od 8 let

Rok vydání: 2019 (česky 2020)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář