Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Strážcové lesa

Hra Strážcové lesa vás na první pohled zaujme svou originální grafikou a celkovým produkčním zpracováním. Zabere vám totiž celý stůl. Tematicky potěší všechny, kdo mají rádi přírodu a usilují o její ochranu. Ve hře představujete duchy přírody, kteří chrání Posvátný strom před zničujícím ohněm Onibi. Nejedná se ale o kooperativní hru, každý duch chce prokázat své schopnosti. A ten nejlepší se stane Velkým strážcem lesa.

V originálu se hra jmenuje Living Forest a určena je pro 2–4 hráče od 10 let, ale zvládnou ji i mladší hráči. Neurazí ale ani starší a náročnější hráče. Pochází z dílny malého francouzského nakladatelství Ludonaute, které stojí například za hrami jako Colt Express, Lewis & Clark či Yggdrasil.

Herní materiál.

Staňte se ochránci přírody

Byli jste povoláni, abyste zachránili Posvátný strom. Jako duchové přírody máte hned několik možností, jak toho dosáhnout, jak můžete odrazit neúprosné útoky Onibi. Můžete zasadit 12 různých ochranných stromů, získat 12 posvátný květů nebo uhasit 12 ohňů. Nezvládnete to ale sami, pomohou vám zvířecí strážci, které budete povolávat a kteří vám poskytnou nezbytné elementy. Ty budete využívat k provádění akcí.

Herního materiálu není na první pohled málo, rychle se v něm ale zorientujete. Doprostřed stolu umístíte kruh představující koloběh života. V něm se budou pohybovat figurky vašich duchů přírody, uprostřed něj budete umisťovat žetony ohně, který tak bude útočit na Posvátný strom. Hned vedle umístíte menší desku s kartami a první z nich vyložíte jako nabídku. Poblíž pak dejte zásobníky ochranných stromů, obsahují destičky stromů, které budete sázet. Zbývá ještě menší destička na karty salamandrů a žetony magických úlomků.

Každý hráč má svou desku, na kterou bude sázet ochranné stromy a vedle níž položíte balíček karet se zvířecími strážci.

Ukázka karet zvířecích strážců.

Jak se hraje

Hrát budete několik kol, jejich počet ale není předem zřejmý. Bude záležet na hráčích, jak rychle splní podmínku pro ukončení hry. Hra skončí, když některý z hráčů má 12 různých ochranných stromů, získá12 posvátný květů nebo uhasí 12 ohňů. Kdo ukončí hru, stane se vítězem. Pokud ji ukončí více hráčů, rozhodne o vítězi nejvyšší součet různých stromů, ohňů a květů.

V první fázi hry povoláváte strážce lesa. Jednoduše odkrýváte postupně karty a vykládáte je vedle sebe. Kdykoliv můžete přestat. Pokud ale takto nasbíráte tři symboly samotářů, musíte skončit hned a v daném kole vykonáte jen jednu akci. Pokud jich máte méně, akce máte k dispozici dvě. Družný strážce vám pomůže vyrušit jeden symbol samotáře. Díky tomu budete moci vyložit více karet a získáte více elementů, které budete potřebovat na provedení akcí.

Ve druhé fázi hry vykonáte akci nebo akce v pořadí hráčů. K dispozici jich je pět. Můžete si vzít úlomek (využijete ho k „odehnání“ samotáře či salamandra). Druhou možností je přilákat další zvířecí strážce. Důležité je, že získané karty pokládáte na dobírací balíček, takže v dalším kole je budete mít hned k dispozici. Třetí akcí je uhašení ohně. Oheň má hodnotu 2, 3 a 4, záleží na tom, kolik vody máte k dispozici. Čtvrtou akcí je pohyb po cestě koloběhu života a vykonáte akci políčky, kde se zastavíte. Pátou akcí je sázení stromů. Pokud přitom překryjete bonusové políčko, získáte další akci. Na konci této fáze může nastat konec hry.

Na konci kola na vás útočí Onibi. Pokud nemáte dostatek vody, obdržíte karty salamandrů, což jsou samotáři a neposkytují žádné elementy. Záleží na síle ohně v koloběhu života. Následně Onibi útočí na Posvátný strom. V tomto případě přidáváte žetony ohně podle toho, které zvířecí strážce jste si v tomto kole přivolali. Teprve poté přijdou noví zvířecí strážci – doplníte nabídku. Každý hráč si dá všechny své vyložené zvířecí strážce na odkládací hromádku a začínajícím hráčem dalšího kola se stane následující hráč v pořadí.

Hráčská deska slouží k sázení stromů.

Celkové hodnocení

V kostce jsem shrnul celou hru. Jak vidíte, pravidla nejsou složitá, ale je potřeba se s nimi pečlivě seznámit. Po prvním kole vám přejdou do krve, takže se budete moci soustředit na samotné hraní. Rychle se zorientujete a zjistíte, že celkově se jedná o přístupnou hru, kterou zvládnou i děti a příležitostní hráči. Hra přitom poskytuje celou řadu taktických možností i strategických rozhodnutí, které uspokojí i náročnější hráče. Herní doba se pohybuje okolo jedné hodiny.

Velmi pěkné je využití push your luck mechanismu (jdi svému štěstí naproti) v kombinaci s vytvářením balíčku během hry (deck-building). Na začátku máte 14 karet, z nichž je 5 samotářů, máte tedy šanci si spočítat bezpečnou hranici, nebo můžete pokoušet štěstí, mít víc karet a silnější akce, nebo alespoň jednu akci. Správné načasování a kombinace akcí vám poskytnou potřebnou výhodu. Hra tak získává správné napětí.

Zároveň musíte sledovat ostatní hráče, mít přehled o tom, co potřebují, a především si musíte pohlídat, jak na tom jsou celkově, zda by mohli ukončit hru a případně jim v tom včas zabránit. Díky tomu jsou všichni neustále zapojeni do hry. Hra je svižná a stále se v ní něco děje. První fázi kola mohou vykonávat všichni společně, akce mohou hráči provádět také rychle, i když si výhodnost akcí potřebujete spočítat.

Hra má své kouzlo a atmosféru. Patří pro mě k těm hrám, které mě příjemně překvapily. Je ale potřeba zahrát několik partií, abyste se seznámili s kartami a také s rytmem hry. Je to ten typ hry, která na stole moc pěkně vypadá a k níž se rádi vrátíte. Je totiž dostatečně variabilní, v každé partii budete muset promýšlet své tahy v závislosti na vývoji hry a krocích ostatních hráčů.

Zásobníky s nabídkou stromů.

Strážcové lesa

Autor: Aske Christiansen

Počet hráčů: 2–4

Herní doba: 40 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2021 (česky 2021)


Související články:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář