Hrajeme.cz
Rady, nápady, tipy

Nejlepší hry pod stromeček 2021

Vánoce se kvapem blíží, mám pro vás proto pravidelné tipy na hry, které by vás a vaše blízké mohly potěšit pod stromečkem. Věřím, že vám i letos přijde vhod. Vybírám především z novinek z posledního roku, které u nás vyšly. Ale inspiraci můžete najít i mezi dříve vydanými hrami zde: 2020, 20192018201720162015.

Při výběru hry vždy vždy zohledňujte, kdo bude hru hrát, co má rád, jak je zkušený hráč, v kolika hráčích bude obvykle hrát. Pro lepší přehlednost jsem hry rozdělil do těchto pěti kategorií:

  • dětské hry,
  • rodinné hry,
  • hry pro přátele,
  • hry pro náročné,
  • párty hry.

Poznámka: Vybrat nejlepší hry je vždy obtížné a mnohé skvělé hry se do výběru nedostanou. Doporučení vychází z mých zkušeností. Vlastní tipy na hry můžete uvést do komentáře pod článkem. Inspirace se hodí nejen na Vánoce. A doporučení z minulých let platí (mnohdy) stále, viz související články na konci. Dříve doporučené hry zde proto neopakuji.

Mohl by vám také pomoci přehled her, které získaly cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE:

Pro děti | Pro rodiny | Pro přátele | Pro dva | Párty hry | Kooperace pro rodiny | Kooperace pro náročné | Strategické hry |


Dětské hry

Pohádkáři

– dětská příběhová hra pro 2–6 hráčů od 5 let

Pohádkáři patří mezi dixitovské hry. V tomto případě se jedná o hru upravenou pro děti a hraní v rodině. Pravidla jsou natolik jednoduchá, že bez dlouhého vysvětlování můžete začít hrát. Design hry počítá s tím, že budou hrát dospělý nebo starší děti s mladšími dětmi. Přitom se budou bavit všichni.

Odkaz: Ponořte se s dětmi do pohádkových příběhů ve hře Pohádkáři (představení)


Kulišák

– dětská kooperativní hra s detektivní zápletkou pro 2–4 hráče od 5 let

Paní Dobromile Krupičkové někdo ukradl vyhlášený kolář. Úkolem hráčů je padoucha vypátrat. Shromažďují stopy a pomocí speciálního detektivního skeneru vyřazují nevinné lišky. Při hledání stop se pohybují po herním plánu. Musí spolupracovat a odhalit lišáka Kulišáka dříve, než jim zmizí v doupěti.

Odkaz: Kulišák je kooperativní detektivní hra pro děti (novinka)


Rodinné hry

MikroMakro: Město zločinu a MikroMakro: Město zločinu 2

– unikátní detektivní hra pro 1–4 hráče od 10 let

Jedná se o originální deduktivní hru, ve které společně řešíte jednotlivé zločiny na velkém plánu města. Můžete ji hrát sami nebo ve skupince. Herní plán je vlastně velký obraz tvořený černobílou perokresbou. Má velikost 75 x 110 cm, takže budete potřebovat větší stůl, ale klidně ho můžete rozložit na zemi. Najdete zde síť ulic a náměstí, které tvoří nejrůznější budovy, nechybí nejrůznější dopravní prostředky a obyvatelé města. K dispozici jsou dvě samostatné hry MikroMakro, jejichž plány na sebe navazují, mají své samostatné případy k vyřešení.

Odkaz: Recenze: MikroMakro – Město zločinu


Kroniky Avelu

– kooperativní hra pro 1–4 hráče od 8 let

V této hře společně bráníte hrad Avel před příchodem Bestie a temné moci. Nejprve si musíte vytvořit postavu, potom prozkoumáváte krajinu, bojujete s příšerami a připravujete se na závěrečný boj. Hra je krásně produkčně připravena a zejména dětem se bude líbit.


Splendor Marvel

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 10 let

Jedná se o upravenou hru Splendor, je zasazena do světa super hrdinů. Místo drahokamů získáváte kameny nekonečna. Jejich esence využíváte k najímání hrdinů. Dobře si ji zahrajete s dětmi i příležitostnými hráči.

Odkaz: Splendor Marvel vás zavede do světa super hrdinů (novinka)


Hry pro přátele

Duna: Impérium

– strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let

Hra vychází ze románového světa Franka Herberta Duna a také z nového filmu. Pokud patříte mezi fanoušky hry, užijete si všech ikonických témat, jako je sesterstvo Bene Gesserit, fremeni, Atreidové, Harkonneni, imperátor, koření. Ve hře zastupujete velké rody Landsraadu a střetnete se v boji o nadvládu nad Arakisem. Během hry budete těžit koření i bojovat. Hra kombinuje mechanismus tvorba balíčku karet (deck-building) a umisťování dělníků na akce (workerplacement).

Odkazy: Střetněte se o vládu nad Arakisem ve hře Duna: Impérium (novinka)


Savana

– interaktivní hra pro 2–4 hráče od 10 let

Z kdysi pyšné Kitarské říše zbyly jen rozvaliny a malá, hašteřící se království. Přišel čas obnovit její zašlou slávu. Ve hře rozšiřujete vaše království a verbujete nové poddané. Na herním plánu obsadíte s pomocí válečníků savany, jež budou živit váš lid, s šamany, napůl lidmi a napůl gepardy, odhalíte tajemství dávných vládců Kitary a vaši šampioni povedou vojska do války. Vaším cílem je udržet co největší území, uživit poddané a získávat vítězné body chlebem, železem i magií.

Odkaz: Recenze: Savana


Gloomhaven: Lví chřtán

– kooperativní strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let

Lví chřtán je samostatná hra, ve které v roli žoldáků v originálním fantasy světě vyrazíte za dobrodružstvím. Čeká vás celkem 25 scénářů, které dohromady dávají ucelenou kampaň. Vybrat si můžete ze čtyř hrdinů: Ničitelku, Rudého gardistu, Sekerníka, Strážkyni Prázdnoty. Do hry Lví chřtán vás uvede připravený tutoriál, který vám usnadní seznámení s pravidly. Herní plán je součástí knihy příběhů, což vám usnadní přípravu hru.

Odkaz: Objevte svět hry Gloomhaven s variantou Lví chřtán (novinka)


Hry pro náročné

Střet civilizací: Monumentální vydání

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

Jedná se o náročnou strategickou hru pro nejnáročnější hráče s herní dobou 3 a více hodin. Čeká vás ale jedinečný zážitek plný nečekaných zvratů, budování i bojů. Vydání obsahuje i rozšíření Civilizations a promo balíček Aztec Pack. Každý hráč se ujme malé vesničky, kterou během hry promění v silnou civilizaci, s níž se pokusí ovládnout svět. Budete své osadníky vysílat na průzkum a osídlení nových území, pomocí vojenských jednotek pak budete rozšiřovat svou moc a slávu na další území. Nesmíte ale zapomenout na rozvoj technologií a kultury. Díky znalostem a dovednostem budete silnější.

Odkaz: Novinky MindOK: Střet civilizací, MikroMakro 2 či Kaskádie


Nevyzpytatelní

– semi-kooperativní hra se skrytými rolemi pro 3–6 hráčů od 14 let

Nevyzpytatelní jsou tematickou hrou založenou na atmosféře nedůvěry a strachu. Na první pohled se jedná o kooperativní hru, ale mezi hráči mohou být skrytí zrádci. Hra vznikla přepracováním známé hry Battlestar Galactica. Budete se plavit na parníku Atlantika, který míří do Bostonu. Pokusíte se ho dovést v pořádku do cíle, a to navzdory podezřelým silám, které číhají v hlubinách, ale i na palubě lodi. V kterémkoliv hráči může v skrytu číhat proradný vyznavač nebo děsivý hybrid hlubinného. Budete se muset postavit záhadným nepřátelům i zrádcům ve vlastních řadách.

Odkaz: Novinky Blackfire: Nevyzpytatelní, Canvas, World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Párty hry

Kabo: Hra o hledání jednorožce

– blafovací karetní hra pro 2–4 hráče od 8 let

Nahlížejte, vyzvídejte a vyměňujte se soupeři karty ve snaze najít jednorožce Kaba. V této jednoduché a chytlavé hře vítězí hráč, jemuž zbydou karty nejmenších hodnot. Dokážete se zbavit vysokých karet rychleji než soupeři?


Související články:


Odkazy – mohlo by vás zajímat:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář