Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze: Takenoko

Takenoko v japonštině znamená bambusový výhonek. Je to také rodinná desková hra, jejímž autorem je Antoine Bauza. Nejspíš jste se již setkali s jeho oceňovanou hrou 7 divů světa. Takenoko vás zavede na japonský císařský dvůr. Hráči společně pečují o zahradu, kde pěstují několik druhů bambusu pro věčně hladovou pandu. Za splněné úkoly získávají body.

Takenoko-box2Takenoko je zdařilá hra pro rodinné hraní a příležitostné hráče, kterou ale nepohrdnou ani ti náročnější. Zaujme vás hned z několika důvodů. Má rychle pochopitelná pravidla, herní dobu do jedné hodiny a především excelentní provedení. Plnobarevné figurky pandy a zahradníka se vám budou líbit. Stejně tak výhonky bambusu, které se skládají na sebe, a tím rostou do výšky.

Jak si císař poradí s pandou?

Japonský císař dostal od čínského císaře darem pandu. Co si ale má s milou pandou počít? Pověří tedy své dvořany, aby založili bambusovou zahradu a zajistili tak potravu pro nenasytnou pandu. Tak se praví v úvodním příběhu, který je mimochodem představen v komiksové podobě. Hráči-dvořané společným úsilím rozšiřují zahradu, budují zavlažovací kanály, pěstují tři druhy bambusů, krmí pandu. Přitom plní tajné úkoly a za ně získávají body. Toho nejúspěšnějšího nemine pochvala samotného císaře.

Hráči-dvořané se o pandu postarají

Každý hráč má svou malou desku, na které je vše podstatné, co ke hře potřebuje znát. Pomocí ikonek jsou zde vyobrazeny možné akce a na určená místa si umisťuje získané věci – bonusové žetony, zavlažovací kanály, bambusy. Hra má variabilní herní plán. Na začátku je uprostřed stolu pouze jezírko, okolo kterého se postupně rozrůstají bambusová políčka. Jednotlivé části zahrady mají podobu šestibokých políček.

Takenoko-komiks

Hra dobře plyne. Zbytečně se na nikoho nečeká, protože nikdo nemusí nad svým tahem dlouze přemýšlet. Zpravidla ví, co chce dělat, než přijde na řadu. Ve svém tahu hráč nejprve hodí kostkou počasí a vyhodnotí ji. Ovlivní jen jeho a něco mu vždy přinese, například akci navíc, možnost udělat dvě stejné akce, nechat povyrůst vybraný bambus. Poté může vykonat dvě různé akce. Na výběr má z pěti možností: založit nové políčko, zavlažovat, pěstovat bambusy, nechat sežrat bambus, vzít si kartu úkolu. Kdykoliv během svého tahu může hráč vyložit kartu se splněným úkolem. Jen tyto karty mu přinesou body a rozhodnou o úspěchu ve hře.

Takenoko-karty-úkolůKaždou akcí se mění situace na hrací desce, a tím i podmínky pro plnění úkolů. Úkoly jsou v této hře klíčové, neboť jen díky nim získáváte body. Určují také konec hry. Na výběr máte ze tří druhů:

  • políčkové – rozložení políček na stole musí odpovídat obrázku na kartě,
  • zahradnické – karta musí odpovídat situaci ve hře, například bambus o výšce 4 dílky vyrostl na políčku bez vylepšení,
  • pandí – musíte nashromáždit bambusy zobrazené na kartě.

 

Úkoly, které hráči plní, jsou tajné. Jsou si také podobné. To vede k tomu, že si hráči svými tahy vzájemně mimoděk pomáhají nebo naopak škodí. Hra končí, když jeden hráč splní počet úkolů daný počtem hráčů (ve dvou 9, ve třech 8, ve čtyřech 7). Ostatní mají ještě jeden tah. Pak už zbývá jen sečíst body za splněné úkoly a určit vítěze.

Hodnocení hry

Takenoko-herní-materiálPravidla jsou logicky strukturovaná, přehledná, srozumitelně napsaná. Díky ilustracím, příkladům a upozorněním se v nich rychle zorientujete a dobře si zahrajete už první hru. Hra je vhodná pro hraní s dětmi od 8 let, pro skupinu s různou herní zkušeností, ale rádi si ji zahrají i náročnější hráči. Jednu partii zvládnete do hodiny.

Náhoda má ve hře své místo a vyskytuje v několika podobách. Náhodně si vybíráte karty úkolů. Hod kostkou počasí vám přinese některou z výhod. Někomu vytažené karty mohou vyhovovat více, jinému méně, stejně tak hody kostkou. Malé mínus má hra za ne zcela vyvážené karty úkolů. Dalším významným faktorem jsou ostatní hráči. To, jak změní situaci na hrací ploše, vám někdy pomůže, jindy uškodí. Celkově je ale hra spravedlivá ke všem stejně a vítězí ten, kdo lépe využije všech možností hry a příležitostí, které mu vytvářejí ostatní hráči.

Takenoko je jednou z nejlepších rodinných her poslední doby. Má vše, co dobrá rodinná hra má mít. Jednoduchá pravidla, krásné provedení, přijatelnou míru náhody, hrací čas do hodiny. Nečekejte tedy žádnou složitou strategickou, ale spíše taktickou hru. Hráči se ve hře ovlivňují jen nepřímo, vzájemně si neškodí. Všichni se podílí na budování zahrady.

Nyní hru obohatí pandí rodinka

Takenoko-PanďátkaNově vyšlo rozšíření hry Takenoko: Panďátka, které do hry přidává nové dílky a především pandí slečnu a malá panďátka. Přináší také úpravy pravidel, která ocení náročnější hráči.

Takenoko

Autor: Antoine Bauza
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: 45 minut
Rok vydání: 2011 (česky 2012)
Doporučený věk: od 8 let
Odkaz: Takenoko na BoardGameGeek (en)

Jak se vám hra líbila? Vlastní hodnocení můžete zadat v katalogu:


Původní recenze vyšla na herním webu Frodovy deskové hry (upraveno).

 

Mohlo by vás také zajímat

2 komentáře

Připojte svůj komentář