Hrajeme.cz
Nové hry

Rozšiřte řady stavitelů New Yorku 1901

Jednou z letošních novinek, která díky společnosti Blackfire již vyšla i u nás, je hra New York 1901. V listopadu jste se mohli zúčastnit soutěže a při troše štěstí ji vyhrát. Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Je to jednodušší strategická hra, kterou si díky přístupným pravidlům můžete zahrát v rodinně i s přáteli. Stanete se součástí stavebního boomu v New Yorku počátku 20. století. Na nejvýznamnějších ulicích Dolního Manhattanu budete stavět vysoké a moderní mrakodrapy. Nejúspěšnější hráč se stane opravdovým realitním magnátem.

New-York-1901-boxenHrací plán představuje stavební parcely na Manhattanu. Rozděleny jsou do různých sekcí podle barev. Každý hráč má svou sadu dílků budov, čtyři dělníky a tři karty zvláštní akce. Z karet pozemků vytvoříte otevřený trh a hra může začít. Aktivní hráč může má na výběr ze dvou možností: 1. pořídit půdu a/nebo stavět, 2. bourat a přestavovat. Pořízení půdy je jednoduché, vezmete si kartu z otevřeného trhu a umístíte svého dělníka na pozemek odpovídající barvy a velikosti. Poté můžete, ale nemusíte na kterémkoliv svém pozemku postavit mrakodrap. Podle jeho velikosti si započítáte body.

Díky přestavbě můžete postavit vyšší a hodnotnější mrakodrapy. Nejprve ale pro novou stavbu musíte uvolnit místo a zbourat některou ze svých dříve postavených budov. Přitom platí, že přestavujete podle technologické vyspělosti mrakodrapů. Stříbrné nahrazují bronzové a zlaté nahrazují stříbrné a bronzové. Přestavovat ale můžete až poté, co dosáhnete určitého počtu bodů (stříbrné od 6, zlaté od 18 bodů).

New-York-1901-hra1

 

Konec hry nastává, když některému hráči zbývají poslední čtyři nepostavené budovy nebo když jsou na otevřeném trhu k dispozici tři poslední karty. Pak proběhne poslední zúčtování, při němž se rozdělí bonusové body. Vítězem se stane hráč s nejvyšším počtem bodů.

Hra obsahuje také bonusové karty výzev, které si mohou hráči na začátku vylosovat. Je to tajný úkol, jehož splnění se vyhodnocuje při závěrečném zúčtování a může hráči přinést body navíc. Zkušenější hráči pak mohou hrát podle pravidel pro experty. Při této variantě nedostanete startovní nemovitosti a vyspělejší technologické úrovně dosáhnete po získání 10, resp. 25 bodů.

Karty i budovy mají pěknou grafiku a hra je celkově výborně zpracovaná, včetně vnitřku krabice, kde má vše své místo, takže máte hru vždy hned připravenou ke hře. Herní plán je přehledný. Pravidlově je hra jednoduchá a přístupná, náročnější je vymyslet nejefektivnější postup, který vám přinese nejvíce bodů. Musíte se přizpůsobovat aktuální nabídce pozemků a rychle reagovat na postup ostatních hráčů.

New York 1901 v katalogu Hrajeme.cz

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Deskofobie recenzuje hru New York 1901 | Hrajeme.cz 21.12.2015 at 19:10

[…] Rozšiřte řady stavitelů New Yorku 1901 gallery Novinka […]

Připojte svůj komentář