Hrajeme.cz
Představení hryPro rodinné hraní

S Fotosyntézou vám na stole vyroste hustý les

Když v roce 2017 vyšla hra Photosynthesis, zaujala nejednoho hráče především svým provedením a tematičností. V hráčské anketě Golden Geek 2017 získala několik nominací a zvítězila v kategorii Artwork&Presentation. Herní deska představuje prostor, kde postupně vyrůstá smíšený les složený z různobarevných stromů. K dispozici máte 3D stromy tří velikostí, takže herní plán je krásně plastický. Čím více sluneční energie stromy zachytí, tím víc prospívají, a když přijde jejich čas, přinesou vám vítězné body.

Hra je určena pro 2–4 hráče od 8 let. Herní doba se pohybuje okolo jedné hodiny. Letos u nás díky Dinu vyšla pod názvem Fotosyntéza. Nic tedy nebrání tomu, abyste se pustili do rozšiřování lesa na vašem stole. Pravidla nejsou složitá, a nezabírají více než 3 strany A4. O něco náročnější je najít nejlepší herní strategii. Ve hře totiž soupeří různé druhy stromů o místo pod sluncem. Přes svou tematičnost se ve své podstatě jedná o abstraktní strategii.

Každý hráč má k dispozici jeden druh stromu, který v lese rozšiřuje pomocí semen. Stromy postupně rostou a zachycují sluneční paprsky, které hráčům poskytují sluneční body. Malý strom zachytí jeden bod slunečního světla, střední dva a velký tři. Za ně pak hráči realizují různé akce: získávání semen a stromů, jejich sázení, růst a získávání bodů, když strom dokončí svůj životní cyklus a vy ho pokácíte. Body získáte podle úrodnosti místa, na kterém strom vyrostl.

Slunce obíhá kolem lesa a vysílá své paprsky z určitého směru. Při hře pak musíte počítat s tím, že se stromy vzájemně zastiňují, takže vždy nezachytí dostatek světla, a nepřinesou vám kýžené sluneční body. Čím jsou stromy větší, tím delší stín vrhají. Největší strom tak zastíní všechny stromy do vzdálenosti tří políček. Ve hře to funguje tak, že okolo desky se posouvá samostatný díl se sluncem, který ukazuje směr slunečních paprsků.

Hra končí, když slunce oběhne les třikrát, v náročnější variantě čtyřikrát. Zvítězí hráč, který nasbíral nejvíce vítězných bodů.

Fotosyntéza je příjemná abstraktní strategie, která výstižně simuluje růst lesa. Mezi hráči probíhá nepřímá interakce, která je založená na zabírání volného místa a omezování „životního“ prostoru. Bez plánování několika tahů dopředu se neobejdete. Počítání ale není náročné, takže ho dobře zvládnou i děti. Pozor si dejte na základní pravidlo: v jednom kole nemůže hráč vykonat více akcí na stejném políčku (například právě zasazené semínku nemůže hned vyrůst).

Hru mohu vřele doporučit. Je zábavné sledovat, jak les postupně roste, ale i jak se mění v průběhu hry, plánovat a zároveň odhadovat, co udělají ostatní. Každá partie je díky tomu jiná.


Související články:Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář