Hrajeme.cz
Nové hryPředstavení hryPro rodinné hraní

Velonimo je rychlý cyklistický závod do vrchu

Mezi aktuálními novinkami najdete i menší karetní hru od Bruna Cathaly, která se jmenuje Velonimo. Její bílá krabička působí dobře, ale poněkud nenápadně. Mohli byste ji proto přehlédnout, což by byla škoda. Je to příjemná, svižná karetní hra pro celou rodinu a příležitostné hráče. Určena je pro 2–5 hráčů od 7 let. U nás hru vydalo Pygmalino.

Hra obsahuje 49 karet závodníků, kteří tvoří 7 týmů v 7 různých barvách a zvířat. Každá karta má svou hodnotu od 1 do 7. Kromě toho v balíčku najdete 6 karet zajíců, jejichž hodnota je 25 až 50. Poslední kartou je hráškovo-mrkvičkový trikot, o který budete závodit v pěti etapách. Zvítězí hráč, který bude mít trikot na konci poslední etapy.

Jak se hraje

Body získáváte za umístění v každé etapě, respektive v momentě, kdy se zbavíte všech svých karet v ruce. Obdržíte dva body za každého soupeře, který je ještě ve hře. Body se za jednotlivé etapy průběžně sčítají. Kartu trikotu má k dispozici hráč s aktuálně nejvyšším počtem bodů. A jednou během etapy ji může využít.

Na začátku každé etapy obdrží každý hráč 11 karet. Nejmladší hráč začíná útokem na čelo pelotonu. Zahraje buď jednu kartu, nebo kombinaci více karet. Kombinaci mohou tvořit karty jedné barvy nebo určité hodnoty. Každá karta v kombinaci má přitom hodnotu 10 a k ní připočtete hodnotu nejnižší karty v kombinaci. Další hráč v pořadí buď pasuje (a hraje další hráč), nebo ohlásí protiútok, pak musí zahrát kartu nebo kombinaci s vyšší hodnotou. Když všichni pasují, poslední útočící hráč začíná nový útok.

Zvláštní roli má ve hře karta želvy, která má hodnotu 1. Dává vám bonus. Za každou zahrnou želvu si od zvoleného hráče můžete vytáhnout náhodně kartu a následně mu musí stejný počet karet vrátit (stejnou nebo jinou, jak mu to bude vyhovovat).

Komu je hra určena

Primárně je hra určena pro větší počet hráčů, alespoň pro 3. Pro hru 2 hráčů platí upravená pravidla. Hlavní rozdíl je v tom, že si za vymezených okolností dobíráte karty do ruky (po zahrání velblouda a po úspěšném útoku).

Velonimo je svižná karetní hra využívající známé prostředky, karty různých druhů s hodnotami. Přináší přitom vtipně ilustrovanou a především příjemně hratelnou hru, kterou si rádi zahrajete opakovaně. Dobře se hodí na cesty a dovolenou. Je to karetní hra, ve které záleží na tom, jaké karty obdržíte, náhoda hraje svou roli, ale zároveň rozhoduje i to, jak šikovně je zahrajete a využijete jejich potenciál. A tím vám připomene opravdový cyklistický závod.


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář