Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Vyzkoušejte Karak, původní českou rodinnou hru

V sobotu 25. listopadu byla na Brnohraní pokřtěna původní česká hra Karak, kterou vydalo Albi. Je to jednoduchá rodinná hra pro 2–5 hráčů od 7 let, která vás zavede do labyrintu pod hradem Karak. Každý má svého hrdinu, s nímž podzemím prochází a snaží se získat co nejvíce pokladů. Hrdinové mají dvě jedinečné schopnosti, které je odlišují od ostatních a poskytují jim určitou výhodu. Můžete se například stát čarodějem, šermířem, vědmou či lupičkou. Hra má jednoduchá pravidla, takže je přístupná i příležitostným hráčům a dobře si zahrajete i v rodinném kruhu s dětmi, které již zvládly základní počty do dvaceti.

Do labyrintu pod hradem Karak se hrdinové vydávají s holýma rukama. Veškeré vybavení si musí vybojovat. Když porazí nějakou nestvůru, získají od ní zbraň, kouzlo nebo i poklad. Podzemí ukrývá kostlivce, pavouky, mumie, krysy, duchy padlých hrdinů a především draka. Drak je nejsilnějším protivníkem. Kdo ho přemůže získá nejcennější poklad a ukončí hru. Zvítězí ale ten, kdo bude mít celkově nejvíce pokladů.

 

Průběh hry je svižný, takže se na nikoho zbytečně nečeká. Všichni hrdinové začínají na startovním políčku. Poté se střídají v pohybu a odkrývání labyrintu. V každém kole může jeden hrdina udělat až 4 kroky. Hráči postupně objevují nové chodby a místnosti – herní plán se tak neustále rozrůstá. V místnostech, které odkryjí, vždy narazí na nějakou nestvůru, případně na poklad. Ty se vytahují náhodně z pytlíku. Aby je hráč porazil, musí být součet síly jeho zbraní a hodu kostkou vyšší než síla nestvůry. Každá poražená nestvůra znamená pro hrdinu nějaký zisk – zbraně, kouzla nebo klíče k pokladu. Díky tomu jsou hrdinové silnější a silnější, až si mohou troufnout i na draka.

Karak je jednoduchá hra, ve které hraje náhoda velkou roli, ať už v tom, jak se bude podzemí hradu rozrůstat, jaké nestvůry na hrdiny vyskočí či jak dopadne souboj. Přesto, nebo i právě proto je hra zábavná i pro děti, příležitostné hráče či úplné nehráče. Především pro děti se jedná o otvírací hru do světa náročnějších her, v nichž budou ovládat a rozvíjet svou postavu ať už při nějakém dobývání podzemí či v RPG hrách. Rodinné zaměření hry podtrhuje i to, že hrdinové ve hře neumírají, nejsou eliminováni, ale za cenu menšího zdržení se mohou zcela vyléčit, a pak pokračovat jako předtím. Jako určitý vyrovnávací mechanismus slouží prokletí, které jednomu hráči znemožní používat své zvláštní schopnosti, dokud se ho nezbaví.

Na hře je potřeba ocenit grafiku a celkové zpracování hry. Každý hráč má svou hráčskou desku s prolisy, kam umisťuje žetony a kartu hrdiny. Destičky katakomb jsou z tvrdého kartonu, stejně tak žetony nestvůr. Vše má jednotnou, sladěnou a přehlednou grafiku, která hře dává atmosféru. Součástí hry je i malý artbook.

Pokud tedy hledáte pěknou hru, kterou byste si chtěli zahrát v rodině a která bude vaše děti bavit, pak určitě Karak vyzkoušejte. Zvládnou ji děti od 6 let a předškoláci, kteří již zvládají základní počítání.

 


Související články:

Karak v katalogu Hrajeme.cz:

#Hrajeme #Karak Původní česká rodinná hra s hrdiny v podzemí hradu Karak.

Příspěvek sdílený Hrajeme.cz (@hrajeme),

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář