Hrajeme.cz
Nové hry

Ypsilonie vás naučí vyjmenovaná slova hravě

Ve čtvrtek 26. listopadu proběhl v Praze křest nové hry Ypsilonie, která vás zavede do vyjmenované země. Proč vyjmenované? Setkáte se v ní se všemi vyjmenovanými slovy. A pokud v nich plavete či máte mezery nebo tu a tam uděláte chybičku, pravidelné hraní Ypsilonie vám může tyto nedostatky pomoci odstranit. Mohu vás uklidnit, že znalost vyjmenovaných slov v češtině není podmínkou, abyste si tuto hru zahráli. A ani vás nebude zkoušet. Naučíte se je vy, ale spíše vaše děti hravou formou, vlastně jen tak mimochodem.

Ypsilonie-autorky
Autorky Ypsilonie: Barbora Mazúrková a Barbora Nosálová.

Hra je určena pro 2–5 hráčů od 7 let. Jejími autorkami jsou dvě učitelky češtiny, Barbora Mazúrková a Barbora Nosálová, které se rozhodly, že z učení vyjmenovaných slov udělají hru. Její vydání zajistila společnost Loris games. Celou hru doprovází krásné a názorné ilustrace, jejichž autorkou je Helena Neubertová.

Ypsilonie v sobě skrývá hned několik variant, které můžete prostřídat. Označeny jsou jako Nezamyslice, Bydžov a Vystrkov. Mají své sady karet a svou desku s herním plánem. Když vám nebudou stačit, můžete sáhnout po Velkém dobrodružství na cestě za pokladem. Použijete tři desky ze základních variant hry a k nim přidáte čtvrtou, Mlýn. V této variantě si zahrajete ve 4–10 hráčích.

Ypsilonie-hra-NezamysliceZákladní princip hry je jednoduchý a každý ho zná – Člověče, nezlob se. Figurky ale nehoníte dokola po herním plánu, abyste je zavřeli do svého domečku, ale můžete využívat různých cest, přitom sbíráte předměty, získáváte pomocníky, zažíváte různé příhody a čelíte nebezpečí na cestách. V každé z variant máte za úkol získat různé věci (bylinky, jídlo, zvířata) a donést je na cílové místo. Pohybujete se tedy na základě hodu kostkou a můžete spoluhráče také vyhazovat, takže se musí vrátit do svého domečku. Vzhledem k výše uvedenému vás nepřekvapí všudypřítomná vyjmenovaná slova. Budete si je číst na kartičkách i na herních plánech.

Hru určitě ocení rodiče, jejichž ratolesti se již potýkají s učením vyjmenovaných slov. Lze ji ale využít i ve škole při výuce. Ypsilonie je jednoduchá a dostatečně variabilní, takže poskytuje prostor pro rozvoj celé řady znalostí a dovedností. Každá deska skrývá jiný příběh, který můžete společně s dětmi rozvíjet.

Hru Ypsilonie pořídíte ve vybraných obchodech a v e-shopu Loris games.

Křest Ypsilonie v Praze:

 

Související odkaz: Ypsilonie, jak se zabydlet v zemi vyjmenovaných slov (chystá se)

Ypsilonie v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář