Hrajeme.cz
Herní akce

Essen 2016: První dojmy

To, že je v Essenu opět nespočet novinek, zrušeného návštěvníka již nezmůže překvapit. Otázkou ale je, které hry a rozšíření stojí za to. Zde je několik postřehů z veletrhu, které bylo možné v krátkém čase zaznamenat.


20161013_163809Na veletrhu je více vystavovatelů a jsou rozmístěni ve více halách, takže v prvních dvou dnech je větší šance něco vyzkoušet přímo u stánků. Novinky jsou opět řádově dražší, okolo 50 euro, ale narazíte i na vyšší částky. U větších novinek je to letos standard, ale i starší hry nejsou o moc levnější. Pro ty, co zrovna po novinkách neprahnou, tu jsou i nejaké ty výprodeje a bazary, kde se najdou zajímavé herní kousky.

Letošní novinkou jsou deskové únikové hry. Někteří vystavovatelé zde otevřeli přímo i vlastní místnosti, například Kosmos či ThingFun. Návštěvníci tak mohou vyzkoušet plnou zážitkovou verzi s únikem z místnosti.

20161013_152503Co se týká her, velký zájem je o Terraforming Mars, kde kolonizujete planetu, resp. ji přizpůsobujete potřebám člověka. Je to hra, která již zaujala na GenConu. V Essenu si odbývá svou evropskou premiéru.

O Krycích jménech: Obrázky a Adrenalinu od CGE jsme již mluvili (viz článek). V Essenu jsou vidět a hrají se. Díky většímu prostoru muže CGE nabídnout návštěvníkům více stolů, a ti je využívají. A mnozí odcházejí spokojeně se svou krabicí.

20161013_162153Rozšíření 7 Wonders: Duel – Pantheon vede essenský průběžný řebříček, který připravuje BoardGameGeek na základě kladných hodnocení návštěvníků veletrhu (like). Pěkné je rozšíření ke hře Small World: River s řekou a piráty nebo nové rozšíření ke Colt Expressu.

Z nových velikých her se hodně hraje také Scythe a Blood Rage, které budou v češtině.

20161013_161312Náročným hráčům, kteří mají rádi komplexní strategie, je určena hra Great Western Rail od eggertspiele. Hráči ženou svá stáda do Kansas City, aby je založili do vlaku. Čím bude stádo pestřejší, tím více vydělají. Neutrální budovy na cestě a jejich vlastní, které postaví, jim poskytují akce (kupují krávy, staví, získávají peníze, vylepšují vlak, atd. Je to pěkně fungující hra s řadou možností a různými cestami k vítězství. Navíc bude hra velmi variabilní díky hráčům a vzájemnému ovlivňování, například umístěním budov.

Oproti tomu hra Honshu od finského vydavatele Lautapelit (můžeme znát Eclipse) je urcena pro hraní s přáteli, když máte půl hodiny času. Zahrajete právě 12 kol, při nichž umístíte 12 karet a vytvoříte z nich ucelenou krajinu s městy, lesy, jezery. Hráči vybírají karty podle pořadí z nabídky, kterou sami vytvoří. Vtip je v tom, že novou kartou musí překrýt alespoň jeden dílem/nebo ji vložit pod dříve umístěnou kartu. Každá karta má 6 políček s různou krajinou. Cílem je uspořádat krajinu tak, aby vám přinesla co nejvice bodů.

20161013_160640Pokud máte rádi rychlou deckbuildingovou hru Star Realms, pak vás jistě zaujme nové rozšíření United s novými kartami hrdinů a možnostmi (celkem 4 balíčky po 12 kartách). A také nová hra se stejným konceptem Hero Realms, která má fantasy téma a je pro 2–4 hráče. Je k ní také několik sad unikátních karet povolání.

Kdo má rád kostky a chce něco jednoduššího, může si zahrát hru Bömische Dörfer („Česká“ vesnice, která však není česká, ale „španělská“). Hodíte 4 kostkami a vytvoříte zpravidla dvě skupiny. Součet určí místo na plánu, kam umístíte svého panáčka. Buď hned, nebo později něco získáte, záleží na zvoleném políčku, mohou to být peníze, zboží či body na konci. Můžete i vyhazovat cizí panáčky, a tím měnit poměry na plánu. Když už někdo na začátku svého tahu nemá panáčka, je konec hry.

20161013_152633Herní nadšenci si opět mohou pořídit adventní kalendář s minirozšířeními.

Ani letošní Essen zatím nemá svého jasného favorita, hru, která by vyčnívala nad ostatní, ale najdou se tu kvalitní hry, které stojí za pozornost.

 


Pokud máte svůj tip na hru, která vás z novinek zaujala, napište do komentáře.

 

Související články:

Mohlo by vás také zajímat

5 komentáře

Jarek 17.10.2016 at 10:19

Chtělo by to článek ještě jednou projet, některé věci nedávají totiž moc smyslu.
Dále bych měl poznámku k překladu hry Bömische Dörfer. Jestli to chápu správně, významově přesnější překlad by měl být „Španělská vesnice“.

Redakce 17.10.2016 at 14:40

Když vyjdeme z anglického názvu Bohemian Villages, tak zbyde jen ta česká vesnice 😉 Jinak význam původního německého názvu Bömische Dörfer je „Španělská vesnice“ 🙂 („Das ist mir ein böhmisches Dorf.“)

Článek vznikal jako „live“ v omezených podmínkách a bez korekce, tak prosím o shovívavost 😉

kuba.lib 17.10.2016 at 12:06

Řekl bych, že to je Terraforming Mars.

Redakce 17.10.2016 at 14:25

Ano, je to Terraforming Mars 🙂 A hra je to moc pěkná. Jedna z nejlepších novinek letošního Essenu.

Připojte svůj komentář