Hrajeme.cz
Herní akceNové hryPřečtěte si

Ohlédnutí za Essenem 2016: České stopy (2. část)

Veletrh SPIEL v Essenu je příležitostí ukázat nové hry i pro české autory a vydavatele. Tradičně zde má svůj stánek Czech Games Edition (CGE), sdružení Czech Board Games (CBG) či Stragoo Games. Letos jste zde mohli potkat také novou společnost Notre Game a svůj stánek tu měla hra RONE. Zastoupení zde měl i Blackfire díky německé větvi společnosti. Své místo zde ale mají i hráči, kteří se mohou zúčastnit různých akcí. Nejvýznamnější je EuropeMasters, turnaj čtyřčlenných týmů ve čtyřech hrách, kterého se účastní tři naše týmy. Své nezastupitelné místo tu má i Mistrovství světa ve hře Carcassonne, kde nechyběl ani český zástupce Martin Mojžíš.


Poslední naděje zvítězila v EuropeMasters

europemasters2016-vitezČeský tým Poslední naděje dosáhl jedinečného úspěchu. Zvítězil v letošním ročníku neoficiálního mistrovství světa týmů ve společenských hrách. Letos se soutěžilo v těchto hrách: Automania (vyd. Aporta Games), The Voyager of Marco Polo (Hans im Glück), The Castles of Burgundy: The card game (ALEA/Ravensburger) a Shakespeare (Ystaryi Games). Ondřej Demel z tohoto týmu se navíc stal s 20 body nejúspěšnějším hráčem, zvítězil ve všech čtyřech hrách. Další členové týmu: Mario Babunek (17 bodů), Libor Pucok (13 bodů), Karel Kozmik (14 bodů). Celkově tým nasbíral 64 bodů, druhý byl tým Lud´Opale z Francie (57 bodů) a třetí tým Steppe Nomads z Finska (55 bodů).

 

Ještě připomenu, že před pěti lety (2011) zvítězil v EuropeMasters tým Třebotov. Tehdy se hrálo v těchto hrách: Troyes (Pearl Games), Olympos (Ystari Games), 7 Wonders (Repos production) a Navegador (PD Verlag).

Mistrovství světa v Carcassonne

Českou republiku stejně jako v minulých letech reprezentoval Martin Mojžíš. Letos mu mistrovství nevyšlo podle očekávání a skončil na 15 místě. Lépe se dařilo Mateji Tabakovi ze Slovenska, který skončil na výborném čtvrtém místě. Alespoň malým úspěchem je, že Česká republika zůstává v čele světového žebříčku v Carcassonne.

 

Czech Games Edition

CGE mělo tradičně silné zastoupení – hrami i týmem. Bylo vidět a mělo stále plno u herních stolů, jejichž počet oproti loňsku opět narostl. Letošní novinky – Krycí jména: Obrázky od Vládi Chvátila a Adrenaline od Filipa Neduka – se neztratily ani v hodnocení hráčů (v rámci žebříčku GeekBuzz přímo na veletrhu).

Hrami Adrenalin a Krycí jména se  CGE vymanilo ze škatulky specialisty na náročné hry, kterou získalo díky hrám jako jsou Alchymisté, Mayský kalendář, Vládce podzemí či Příšerky z podzemí, ale i Through the Ages: Nový příběh civilizace. Tuto pověst nezachraňoval ani Galaxy Trucker, který rozjezd CGE nastartoval. Krycí jména jsou párty hrou, která slaví úspěch po celém světě a varianta s obrázky ho výborně doplňuje. Adrenalin je hra, na které je vidět, že se vyplatí počkat, hru pořádně otestovat a vyladit. Tato taktická střílečka osloví především hráče, kteří chtějí rychlejší interaktivní hru. CGE tak oslovuje další publikum.

Filip Neduk a Adrenaline v Essenu 2016.Jana Kilianová – ilustrátorka Obrázků.Alchymisté: Králův golem.U CGE.Adrenaline v Essenu 2016.Vláďa Chvátil.Krycí jména: Obrázky.Adrenaline v Essenu 2016.Adrenaline – hráčská deska.Adrenaline – karty.Adrenaline – figurky.

 

Czech Board Games

Sdružení CBG mělo také svůj tradiční stánek. Zájemci zde mohli získat i starší hry od CBG, ale především se zde mohli seznámit se třemi hrami, které zde získaly prostor k prezentaci: Lesní požár, Urbánie a karetní hra HOPE:

  • Lesní požár je kooperativní hra. Představujete v ní hasiče, kteří bojují s nebezpečným živlem v lesní oblasti. K tomu využívají různé prostředky. K dispozici je hexový herní plán a řada scénářů, které určují cíl dané hry.
  • Urbánie je karetní budovatelská hra, ve které hráči rozvíjejí města od středověku po současnost. Hra je rozdělena do šesti epoch. Na konci každé z nich se boduje. Cílem je získávat bohatství, prestiž, ale i přízeň obyvatel.
  • HOPE: Heroes of Postapocalyptic Earth je karetní hra, která vás zavede do postapokalyptického světa, kde mezi sebou zápasí různé frakce těch, co přežili katastrofu.

 

 

RONE – Races of New Era

Karetní hra RONE měla v Essenu svou světovou premiéru, a to na samostatném stánku, kde si ji zájemci mohli vyzkoušet i zakoupit. U nás ji její autor, Štěpán Šafařík, představil loni na Deskohraní a v češtině ji vydávají REXhry. Je to strategická karetní hra, která je zasazena do postapokalyptické doby po globální nukleární válce, jež zničila civilizaci. O zbytky zdrojů svádí nekonečné boje skupinky přeživších. Každý hráč má svého hrdinu a balíček karet, které představují jednotky a taktiky s jednorázovými efekty. Cílem je zničit všechny karty z protivníkova balíku (představují životy hráčova hrdiny).

 

Stánek Void s Battle for Nethervein

Svůj stánek mělo také nové malé vydavatelství VOID, které prezentovalo svou připravovanou hru Battle for Nethervein (viz článek o hře). Zájemci si zde mohli zahrát loňskou novinku Honzy Vaněčka karetní hru Shuffle Heroes. Prostor zde získala také dosud nevydaná abstraktní hra Hypergrid.

Stánek Void.Herní plán hry Battle for Nethervein.Honza Vaněček představuje hru Shuffle Heroes.Opčík – autor hry Hypergrid.Hypergrid připraven ke hře.

 

 Notre Game

U stánku Notre Game si zájemci mohli vyzkoušet novou stírací hru Planet Surprise nebo vyzkoušet chystanou elektronickou hru Scratch Wars. Obě hry jsme vám představili v článku Notre Game v Essenu představí dvě nové hry.

 

V Essenu byli i zástupci předních českých vydavatelů, aby vybrali nejlepší novinky a dojednali jejich vydání. Brzy, doufejme, oznámí, na co se můžeme v příštím roce těšit.

Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář