Hrajeme.cz
Nové hryPřečtěte si

Kooperativní hra Robinson Crusoe může začít

|Aktualizace 9. 6. 2016| Dlouho očekávaná a několikrát odložená novinka Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově je již v obchodech. České vydání této dobrodružné kooperativní hry pro 1–4 hráče připravilo Albi. Jejím autorem je Ignacy Trewiczek, můžete znát například jeho hry 51st State, Settlers: Zrod impéria či Stronghold.

Robinson-Crusoe-hraJedná se o výrazně tematickou kooperativní hru pro náročnější hráče. V každé hře vaše skupinka trosečníků bojuje o přežití na pustém ostrově a musí splnit úkol podle zvoleného scénáře. Budete odolávat nástrahám ostrova i počasí, prozkoumávat ostrov, bojovat s divou zvěří, stavět a vylepšovat tábor, obstarávat potravu a různé suroviny. Každý hráč představuje jednu postavu se zvláštní dovedností. Můžete se stát kuchařem, vojákem, tesařem či průzkumníkem.

Hra probíhá v několika kolech, jejich maximální počet určuje vybraný scénář. V každém kole se postupně vyhodnocuje šest fází: 1. událost – vyhodnotí se karta události, 2. morálka – stupnice morálky určí, zda první hráč získá, nebo ztratí žeton odhodlání, 3. produkce – získání surovin podle umístění tábora, 4. akce – nejprve hráči naplánují akce, následně je vyhodnotí, 5. počasí – hod kostkami určí počasí, 6. noc – hráči se musí najíst, vyhodnocují se různé noční efekty.

Robinson-Crusoe-karty-pruzkumu-a-zvirat

Máte společný cíl, který musíte splnit, abyste uspěli. Bez dobré spolupráce se to neobejde. Musíte si dávat pozor i na to, aby žádná postava ve hře nepřišla o život, protože to by znamenalo okamžitou prohru. Cíle také musíte dosáhnout do daného počtu kol. V české vydání je šest standardních scénářů (Trosečníci, Proklatý ostrov, Pomoc pro Jenny, Sopečný ostrov, Ostrov kanibalů, Rodina Robinsonů) a dva speciální, o které Albi hru doplnilo. Jedním z nich je „Strašlivé dobrodružství na King Kongově ostrově“ a druhým „Po stopách doktora Livingstona“.

Robinson-Crusoe-material
Herní materiál.

Hra je bohatě vybavena herním materiálem (dřevěných i kartonových žetonů), velkým herním plánem a značným počtem karet (na 270). Je proto dobře, že máme k dispozici hru v češtině, hra je díky tomu dostupnější širšímu okruhu zájemců. Insert je z tenkého kartonu, který nevydrží váhu komponent při dopravě bez úhony. Většina hráčů ale insert stejně nevyužívá. Zájemcům zašle Albi vložku novou, stačí si o ni napsat na adresu hry@albi.cz.

Hra Robinson Crusoe má svou jedinečnou atmosféru a rozhodně stojí za vyzkoušení. Věřím, že neskončíte u jednoho scénáře. Hra není jednoduchá, takže s každým scénářem nejspíš strávíte více her. To je dobře, protože jednoduchá kooperativní hra by vás dlouho nebavila. Sólová varianta hry je výborná pro její naučení a chvíle, kdy zrovna nemáte další spoluhráče.

 

Odkazy:

Související články:

 

Robinson Crusoe: Dobrodružství na proklatém ostrově v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář