Hrajeme.cz
Nové hryPro náročné

První Marťané se již pokoušejí kolonizovat Rudou planetu

Po úspěšné strategické hře Mars: Teraformace je tu další hra na marťanské téma, která se jmenuje První Marťané: Dobrodružství na Rudé planetě. Tentokrát se ale jedná o kooperativní příběhovou hru. České vydání připravily REXhry. Po několika odkladech způsobených výrobou jsme se konečně dočkali. Hra je určena pro 1–4 hráče od 14 let. Ke hře budete také potřebovat chytré zařízení s nainstalovanou aplikací, která vás bude hrou provázet. Stáhnete si ji zdarma.

Ve hře představujete první lidi, kteří se dostali na povrch planety Mars. Vaším úkolem je připravit půdu pro další fáze kolonizačního programu. Budete udržovat základnu, prozkoumávat okolní sektory, sbírat vzorky a provádět výzkum. Během hry plníte různé mise, máte na to ale jen omezený počtu kol. Máte také na výběr, zda budete hrát samostatné mise, nebo kampaň, tedy sérii navazujících misí. Představuje napínavý příběh, který budete postupně objevovat. Scénář každé mise vám řekne, co je cílem, resp. které cíle jsou povinné a které nepovinné. V aplikaci pak zaznamenáváte splněné úkoly.

Pro vítězství je nezbytné, aby všichni členové mise přežili. A to není jednoduché. Každý má svou osobní desku, která obsahuje informace o profesi, schopnostech a zdraví. Kdykoliv jste zraněni, vaše zdraví se snižuje, navíc se mohou projevit různé zdravotní neduhy, například migréna nebo panická úzkost. K úspěchu ve hře astronautům pomáhají jejich unikátní schopnosti. Základní mají na desce, další jsou na kartách. Pokud hrajete kampaň, musíte je nejprve získat.

Na splnění cíle každé mise máte omezený čas, musíte proto dobře spolupracovat, být efektivní a mít také trochu toho štěstí. Každé kolo se skládá ze šesti fází, které se vyhodnocují postupně: I. Událost – může mít jednorázový efekt, nebo ovlivní celé kolo. II. Morálka – začínající hráč vyhodnotí efekt aktuální úrovně morálky. III. Produkce – zdroje jako kyslík, energie, jídlo jsou vyráběny a spotřebovávány. IV. Akce – společně se radíte a vykonáváte akce. V. Poruchy – hodí se kostkami poruch a vyhodnotí se efekty. VI. Úklid – připraví se další kolo.

 

První Marťané jsou náročnou kooperativní hrou, která je velmi tematická a příběhová. Ocení ji především náročnější hráči, kteří vyhledávají komplexní hry. Hra obsahuje velké množství komponent a má poměrně rozsáhlá pravidla, s nimiž je potřeba se seznámit, aby hra dobře plynula. V tom vám pomůže i základní přehled kola a seznam ikon na konci pravidel.

Základ hry je postaven na konceptu hry Robinson Crusoe. Nové téma, použití aplikace a další úpravy z Prvních Marťanů činí jedinečnou hru s unikátním herním zážitkem. Atmosféru ve hře podporuje i grafika a kvalitní zpracování herních komponent.


Související články:

První Marťané: Dobrodružství na Rudé planetě v katalogu Hrajeme.cz:

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář