Hrajeme.cz
Pro rodinné hraníRecenze

Recenze hry Karak 2

Po velkém úspěchu původní české hry Karak, kterou u nás vydalo Albi, následovalo několik reprintů a rozšíření včetně setu figurek. Projevila se síla rostoucího zájmu o rodinné hraní. Vznikl tak fenomén zvaný Karak, který je založený především na správně namíchaných herních ingrediencích a originální grafice. Autorům Petrovi Mikšovi a Romanu Hladíkovi se ve spolupráci s Albi podařilo, po čem touží řada autorů, vytvořit oblíbenou hru pro široký okruh zájemců, o níž je stále zájem.

S přípravou nového hry ze světa Karaku si ale dali na čas. Karak 2 přichází po šesti letech od jedničky jako zcela samostatná hra, i když navazuje za řadu jejích principů. Znalost první hry není podmínkou k tomu, abyste se mohli pustit do dvojky. Ta je o něco komplexnější. Ocení ji tedy o něco starší děti, ale i dospělí.

Ve hře Karak 2 vyjdete z chladného podzemí hradu, abyste se postavili mocnému Temnému generálovi a jeho pomocníkům. Každý hrdina ale přichází z jiného důvodu. Snaží se získat co nejvíce kamenů duší, které mu pomohou naplnit jeho poslání. Jedná se tedy o kompetitivní hru, ve které budete prozkoumávat krajinu, bojovat s nestvůrami a získávat odměnu. Kromě toho budete získávat suroviny a budovat své město, které vám pomůže na vaší cestě k úspěchu.

Obrázek: Herní materiál

Jak se hraje

Každý hráč má opět svého hrdinu s unikátními vlastnostmi a hráčskou desku, na které si zaznamenává své zdraví v podobě srdíček a kam si ukládá získané odměny, zbraně a kouzla. V následujících kolech je bude moci využít. Novinkou je šest žetonů domů, které si budete moci vybudovat ve svém městě a cimbuří s praporem slávy. Ten vám ukazuje, jak mocnou nestvůru jste již porazili.

Herní plán se skládá z hexových polí. Na začátku jsou na stole tři a v průběhu hry budete doplňovat nové. Opět platí, že na nově přidaný dílek hned umístíte nestvůru, s níž hned musíte bojovat. Boj s nestvůrami stále zůstává jádrem hry, ale je inovovaný. Každý hráč má svou hrdinskou kostku a k ní může přidávat další kostky jednotek, které během hry získá. O zásahu již nerozhoduje součet čísel, ale počet symbolů mečů na hozených kostkách. Musí alespoň dorovnat úroveň nestvůry. Pokud se to podaří, žeton nestvůry otočíte a odměnu si umístíte na svou desku.

V případě, že neuspějete, musíte ustoupit. V každém případě váš tah bojem vždy končí. O srdíčka přicházíte jen v případě, že na vaší hrdinské kostce padne symbol lebky. Dvě lebky pak znamenají, že přišel do některého města mor. Zasažený hráč přijde o suroviny a nebude moci rekrutovat jednotky.

Novým aspektem hry je budování města, v němž můžete stavět budovy a rekrutovat jednotky. K tomu budete muset sbírat suroviny na dílcích krajiny bez nestvůr. Najdete zde farmy, které vám dají jídlo, les se dřevem a skály s kamením. Nejprve musíte postavit město. Budovy, které postavíte, vám poskytnou různé efekty. Standardně máte dvě akce, stáje vám poskytnou třetí. Portál vám umožní rychlejší přesun z města a zpět do města jednou za tah. Prapory slávy pak zvyšují vaši slávu, takže budete moci rekrutovat více jednotek.

K rekrutování jednotek slouží další tři budovy. Probíhá to tak, že za příslušnou surovinu si pořídíte jednotku v podobě kostky, kterou následně můžete zapojit do boje s nestvůrami. Jejich maximální počet je dán vaší úrovní slávy.

Hra končí, když někdo porazí Temného generála. Vítězem ale může být někdo jiný, protože se počítá celkový počet získaných kamenů duší, a Temný generál vám jich dá 4,5. Tím se celý kruh pravidel uzavírá. Jak vidíte, jsou o něco složitější než v prvním Karaku, ale stále dostatečně přístupná na to, abyste se s nimi rychle seznámili. Pravidla jsou strukturovaná s mnoha příklady.

Celkové hodnocení

Karak 2 se vydařil. Je to příjemná rodinná hra, ve které každý hráč rozvíjí svého hrdinu, aby dokázal bojovat se silnějšími protivníky. V tom výborně navazuje na oblíbenou jedničku, zároveň do hry přidává něco navíc, co z ní dělá propracovanější hru. Podobá se v tom také oblíbené hře Kroniky Avelu, ale na rozdíl od nich zůstává kompetitivní hrou.

Grafika a celkové zpracování fanoušky Karaku nadchne. Ilustrace zachovávají styl a atmosféru původní hry a zároveň ji rozvíjí. Je znát, že první Karak usiloval o produkční skromnost, dvojka je daleko bohatší a propracovanější. Je to vidět již na využití pořadače na suroviny a kostky a pro uložení dalšího herního materiálu. Oceníte to jak při přípravě hry, tak při jejím transportu.

Pokud jste si původní Karak oblíbili, pak s pořízením nového určitě neváhejte, nezklame vás. Je promyšlenější a poskytuje vám celou řadu herních možností. Variabilitu zajišťují různé vlastnosti hrdinů, za každého budete hrát trochu jinak, a také variabilní herní plán a náhodné umisťování nestvůr z pytlíku.

Náhoda v této hře má svou roli, která ovlivňuje hru, především ale vytváří podmínky. I na boj se můžete přichystat, a tak zvýšit své šance na úspěch, nebo riskovat. Je to rodinná hra, takže náhoda dává šanci uspět i méně zkušeným hráčům, přidává na napětí a atmosféře hry.

Karak 2 si dobře zahrajete s dětmi od 10 let, ale zvládnou ji i mladší, i s příležitostnými hráči. Je dobrou přípravou na náročnější a strategičtější hry.

Karak 2

Autoři: Petr Mikša a Roman Hladík

Počet hráčů: 2–5

Herní doba: 45–90 minut

Doporučený věk: od 10 let

Rok vydání: 2023

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář