Hrajeme.cz
O hrách a hraní

Mombasa jako temný případ

Ukázka krabice – Essen 2015.

Začněme nejdříve zásadní částí informace a moje prapodivné postřehy nechme probublat až do zadních vojů odstavců tohoto textu. Albi není firma, která by vydávala komplexní hry s železnou pravidelností. Ale o co je frekvence menší o to zajímavější kousky si bere do svých vydavatelských drápů. Na kooperativní hru »Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově«, která rozhodně není pro deskoherní ořezávátka, brzy naváže česká edice deskové hry »Mombasa«.

Tahle echt-německá-eurovka už během loňského a letošního roku posbírala několik ocenění. Jedná se o hutnou strategickou hru, kterou jsem měl čest si zahrát a na konci partie prohlásil, že je to zajímavé, ale znovu už to hrát nemusím. Tolik výpočtů pomalu zabilo i mě, byť profesionálního matematika. Jenže…

…už za týden jsem při probírání toho, co si zahrajeme, nadhodil, že bychom si mohli zahrát »Mombasu«. Týden nic z komplexnosti pravidel i hry neubral. Hra má ale některé zajímavé prvky, které ji pro mě činí lákavou, byť hutné eurovky v poslední době nevyhledávám.

Herní deska – Essen 2015.
Herní deska – Essen 2015.

Hráči se při hře hodně ovlivňují a není jednoduché si vytyčit svoji vlastní linii, které se lze slepě držet. Je třeba být ve střehu a přizpůsobovat své investice do jedné ze čtyř společností i hře protivníků. Někomu může vadit decentně nejistý a neupočitatelný konec, ale já vlastně preferuji jistou míru překvapení při finálním počítání.

A proč jde o temný případ (neznáte-li stejnojmenný hutný detektivní seriál, vřele doporučuji)? Mombasa, stejně jako Káhira, Kapské Město a Saint-Louis jsou města v Africe, která si prošla tvrdou zkouškou evropské kolonizace. Shodou okolností poslouchám audioknihu Šógun od Jamese Clavella, v níž je kolonizace jedním z ústředních témat. Evropané si často jen spoře uvědomují, jakých zvěrstev se firmy jako Východoindická společnost dopouštěly.

Je mi sympatické, že autoři hry upouští v úvodním textu od oslavného tónu dobývání černého kontinentu, hru představují jako čistou strategii, ale přesto se zmiňují o této temné, leč málo známé minulosti západního světa. Navíc s odkazem na knihu, kde je možné se o této historické epoše dozvědět více. Sympatický přístup zvedá v mých očích samotnou hru o další stupínek.

Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

skyfire 12.10.2016 at 16:41

Mombasu jsem hrál 2x a jako velkého příznivce euro her mě tedy Mombasa vůbec nenadchla. Má několik zajímavých mechanismů, ale nelíbí se mi, že když na něco jedou protihráči, tak se musím přidat jinak bych hodně tratil.

Připojte svůj komentář