Hrajeme.cz
Chystá seE-deskovky

Notre Game v Essenu představí dvě nové hry

Veletrh her SPIEL v Essenu se nezadržitelně blíží, své brány otevře již příští čtvrtek 13. října. Nebude zde chybět ani nová česká herní firma Notre Game, kterou založil Jirka Mikoláš. Jeho nový projekt není deskoherní, ale propojuje světy mobilních a karetních her. V Essenu představí dvě nové hry, a to Planet Surprise a Scratch Wars. Planet Suprise bude možno koupit, Scratch Wars bude představena pouze jako preview hry, která vyjde v lednu 2017. Pokud se na veletrh SPIEL chystáte, najdete Notre Game na stánku 4- A116.

notre-game-logoNotre Game je nová česká firma, kterou v roce 2016 založil Jiří Mikoláš, autor cca 40 deskových her, které od roku 2002 do roku 2012 vydával pod svou značkou Jira’s games (například Bizzarie, Fantastate, Space Bastards). Firma se chce zaměřovat na velmi inovativní hry, které kombinují nápaditý game design často ve spojení s aplikacemi na telefony, novými materiály a technologiemi. Její slogan zní: Nejlepší je to kombinovat.

Planet Surprise

Hra má téma objevování vesmíru. Každému hráči ke hře stačí jen jedna stírací karta ze stejné série (to znamená, že pod stírací vrstvou konkrétních planet jsou vždy ukryty stejné bodové hodnoty). Hráči se v tazích střídají. Mají na výběr z několika typů akcí. Zahranou akci si poznačí tak, že ji setře (jako by stíral třeba stírací los). Hra se hraje na pevný počet 10 akcí. Stíráním akcí tak hráči mají přehled i o počtu kol.

 

Nejčastější akcí je setření – objevení jedné planety. Po setření horní vrstvy hráč kromě malého vtípku v grafice uvidí i bodovou hodnotu dané planety. Cílem hry je mít na konci hry na svém tiketu setřené planety s nejvyšší bodovou hodnotou. Vypadá to triviálně a náhodně, ale opak je pravdou.

planet-surprise-dogHra nabízí akce, které vám umožní podívat se k soupeři a zjistit, jaké planety má setřené, a co se tedy nevyplatí stírat. Také můžete soupeři přikázat, co musí setřít. Jiné akce vám přikazují i veřejně hlásit, co stíráte. Ve výsledku musíte použít dedukci, psychologii a taktiku, abyste ve správný čas použili tu správnou akci. Například nemá smysl nahlédnout k soupeřům moc brzy, když toho budou mít setřeno málo, ani moc pozdě. I když získáte dost informací, už je nestihnete aplikovat a setřít ty správné planety, protože do konce zbývá už jen pár akcí. Je to vzrušující, je to zábavné a rychlé. Jediné co potřebujete, je nehet a mozek.

Nabízíme zatím 4 různé vesmíry s obměněnými planetami k objevování. Do budoucna na této platformě X Surprise chystáme více her.

OdkazPlanet Surprise na BoardGameGeek

Scratch Wars

Druhou hrou je Scratch Wars, netradiční sběratelská karetní hra, která má v některých módech blíže k deskovce. Hra je zasazena do fantasy prostředí. Hráči mají karty hrdinů a karty zbraní. Můžete začít hrát už se dvěma kartami, jedním hrdinou a jednou zbraní.

scratch-wars-ukazka

Karty se prodávají jako stírací. To má hned několik důvodů. Jedním z nich je, že každá karta hrdiny je zcela unikátní – má své generované jméno a hodnoty svých schopností. Nikdo na světě nebude mít stejnou (například v české edici jde o 2 miliony různých karet). V každé zemi budou mít hrdinové vtipná jména podle národních zvyklostí.
Při stírání karty si tak hráč užije překvapení až do konce. Do poslední chvíle neví, jaké bude mít jeho hrdina staty. I přes tuto šíři je hra vybalancovaná a i se slabšími hrdiny, kteří jsou dobře nakombinováni se zbraněmi můžete vyhrávat.

Další inovací je mechanická točna zbraně, kterou položíte na tyčku (která zároveň počítá životy), roztočíte ji kolem své osy a vylosujete herní efekt. Těžištěm hry je právě výběr zbraní, kterým vybavíte hrdinu, a jejich používání při hře. Hra je založena na strategii a risk managementu. Hráči se snaží používat správné zbraně ve správný čas.

scratch-wars_logoFyzická verze hry nabízí mnoho herních módů. Můžete hrát duel s jedním hrdinou vybaveným až 5 zbraněmi, s týmem hrdinů, nebo dokonce s balíčkem – armádou hrdinů. Budete si také moci zahrát ve více hráčích, v týmech.

Každá karta obsahuje také QR kód, s jehož pomocí ji načtete do aplikace pro iOS a Android. Aplikace je zdarma a nabízí bezpočet herních možností. Všechny postavy a zbraně jsou vymodelované a animované ve 3D a na rozdíl od fyzické verze se v ní objevují také kouzla. Můžete hrát duel, on-line turnaje či dobývat území. Každá karta má unikátní ID a hráči tak na své karty nahrávají zkušenosti, získávají kouzla, apod. Když byste se někdy rozhodli fyzickou kartu vyměnit nebo prodat, můžete to učinit společně s digitální verzí. Její součástí budou veškeré získané výhody, které jste na kartu v digitální podobě navázali (například se třemi vzácnými kouzly).

scratch-wars-boxDo budoucna hra nabídne rozšíření o karty „obchodu“ a „schopností“. Obchod ze hry dělá ještě větší deskovku a komplexnější zábavu. V rámci 4 akcí, které má hráč na tahu, může zbraň použít buď k vytočení bojového efektu, nebo k vytočení peněz a koupit něco v obchodě.

Hra vyjde v lednu 2017 v České republice a pravděpodobně bude v březnu/dubnu 2017 hledat zdroje pro anglickou verzi na Kickstarteru.

OdkazScratch Wars na BoardGameGeek

 


Článek vychází na základě podkladů od Notre Game.

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář