Hrajeme.cz
Nové hry

Ohlédnutí za Essenem 2017: Jaké hry přinesl (2. část)

Jak to tak na veletrhu SPIEL v Essenu bývá, novinek je tolik, že se nemáte šanci dostat ke všem, natož je vyzkoušet. K vyzkoušení alespoň některých novinek jsme se ale dostali, takže se s vámi mohu podělit o dojmy z prvních her. Na závěr se pak můžete podívat na výsledky dvou hráčských anket – BoardGameGeek a Fairplay.


Altiplano – strategická hra pro 2–5 hráčů od 12 let

Ve hře je využit mechanismus, který můžete znát ze hry Orléans. Do pytlíku sbíráte z různých lokací několik druhů surovin, abyste je posléze využívali na různé akce. Na každé akci je potřebujete jiný druhy či jejich kombinace. V lese získáváte dřevo, v horách rudu a kámen, u rybníka ryby, atd. Vše si musíte dobře naplánovat, abyste stály na správném místě, jinak akci nemůžete realizovat. Lokace jsou totiž umístěny do kruhu.

Hra vám poskytuje řadu možností, jak ji můžete hrát. Stále máte co dělat, musíte ale dobře plánovat a sbírat správné suroviny, které pomohou realizovat vaši strategii. Vytahování nových surovin z pytlíku je samozřejmě náhodné, ale vy ji ovlivňujete tím, co do pytlíku vkládáte a jak suroviny využijete. Altiplano ocení především hráči, kteří mají rádi hodně kombinační hry.

OdkazBoardGameGeek

Azul – rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let

Azul je na první pohled krásná hra. Hráči postupně draftují barevné žetony, které jsou vyrobené z tvrdého plastu. Jsou příjemné do ruky a dobře se s nimi hraje. Každý si je umisťuje na svou desku tak, aby přinesly co nejvíce bodů. Vtip je v tom, že si žetony nejprve umisťujete do „zásobníků“ a teprve po skončení draftu je přesunete na vlastní desku. Body získáváte průběžně za sousedství s již umístěnými žetony, podobně jako ve hře Qwirkle. Na konci můžete získat další bonusy.

Pravidla má tato hra jednoduchá a je přístupná širokému okruhu hráčů. Zároveň poskytuje prostor pro rozhodování a záleží i na tom, jak hrají ostatní hráči, takže každá partie bude novou výzvou. Přitom je rychlá, zvládnete i několik partií za sebou. Výborně proto funguje a rádi se k ní budete vracet, i když se v zásadě jedná o abstraktní hru.

OdkazBoardGameGeek

Citadel of Time – kooperativní hra pro 2–4 hráče od 10 let

V této kooperativní hře se budete snažit zachránit vzácné artefakty, které chce zničit zlý profesor. Předměty jsou ve zvláštním objektu, který je protkaný nejrůznějšími nástrahami. Pro každý artefakt jsou určeny podmínky, které musíte splnit, abyste ho získali. Budovou ale prochází i profesor a nástrahy opět aktivuje. Přitom vám běží drahocenný čas.

Když se zorientujete v poněkud nepřehledném herním plánu, čeká na vás propracovaný puzzle, na jehož vyřešení musí hráči dobře spolupracovat a správně se rozhodovat.

OdkazBoardGameGeek

Clans of Caledonia – strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let

Jak hra napovídá, zavede vás do Skotska, a to do 19. století, ve kterém hospodářství rozvíjí. Připravte se na náročnější ekonomickou hru, ve které máte stále co dělat a spoustu možností pro akce. Budete chovat ovce a krávy, vyrábět sýr a péct chleba, vařit pivo, posílat své lidi na práci do lesa i do dolů, plnit různé úkoly, rozvíjet se v různých dovednostech, obchodovat. K tomu obsazujete krajinu tvořenou hexovými políčky. Za vše/skoro vše platíte nemálo peněz, takže ji co nejvíc potřebujete vydělat.

Hra je vám poskytuje nepřeberně možností a vyžaduje velké soustředění a počítání, abyste ji zahráli dobře. Vypadá přitom velmi pěkně a i v prvních dvou třetinách působila výborným dojmem.

OdkazBoardGameGeek

Heaven & Ale – pro

Tato hra má pěkné téma, vedete klášter, který vaří pivo, a vy chcete uvařit nejvíce nejlepšího piva ze všech. V průběhu každého kola vylepšujete zahradu kláštera, abyste mohli získávat suroviny na vaření piva a peníze na další nezbytné nákupy. Zároveň vám pomáhají různí mniši. Všichni hráči se pohybují dokola herního plánu, sbírají žetony s různými surovinami, které si pak umisťují na svou desku. Nesmí se však vracet, takže se musí rozhodovat, zda půjdou dále pro zajímavý žeton, nebo půjdou pomalu a vezmou, co zbude (ale ani toho nemusí být málo). Hráčská deska je rozdělena na světlou a tmavou stranu, z jedné získáváte suroviny, z druhé peníze.

Hra má přístupná pravidla a příjemně plyne. Zároveň může být výzvou i pro náročnější hráče.

OdkazBoardGameGeek

Noria – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

Noria vás zavede do originálního steampunkového světa, ve kterém objevujete létající ostrovy, nakupujete lodě, budujete továrny, investujete do projektů. Akce realizujete prostřednictvím otočných tří kol, které na začátku obsahují jen několik akcí. Horní malé kolo může obsahovat jen dvě akce (zisk zdrojů, rozvoj, cestování, atd.), zato se otáčí rychle, spodní kolo má míst pro akce daleko víc, ale nebudete je moci realizovat tak často. Správné nastavení a správa těchto kol je pro hru klíčová a rozhoduje o úspěchu ve hře. Jedná se o ekonomickou strategii, která zahrnuje správu zdrojů a jejich co nejefektivnější využívání.

OdkazBoardGameGeek

 

Trans Atlantic – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let

V této nové hře, jejímž autorem je Mac Gerdts, budete šéfovat námořní společnosti a budovat svou flotilu. Vaše lodě budou přepravovat poštu, zboží i cestující a za to inkasovat nemalé peníze, které budete potřebovat do modernizace flotily. Jen ta nejlepší společnost uspěje v tvrdé konkurenci. Není proto na škodu získat prestižní ocenění Modrá stuha pro loď, která zvládla plavbu mezi Evropou a Amerikou v nejkratším čase. Hra je řízena kartami. Zpočátku máte jen základní akce, postupně získáváte nové a silnější karty. Z ruky můžete zahrát kteroukoliv kartu a realizovat její akci. Jedna speciální karta vám pak umožní, že si můžete vzít všechny odehrané karty zpět na ruku.

Hra velmi pěkně funguje a poskytuje příjemný herní zážitek. Ocení ji především náročnější hráči, kteří mají rádi ekonomické strategie a námořní téma. Ve hře jsou karty lodí, které skutečně existovaly. Navíc s hrou obdržíte brožurku shrnující historii každé z nich.

OdkazBoardGameGeek

Žebříčky v Essenu

V Essenu lze také sledovat dva žebříčky, které vytvářejí sami návštěvníci přímo na veletrhu:

  • První z nich spravuje známý portál BoardGameGeek. Každý zájemce dostane kartičku s unikátním kódem, který umožňuje kdykoliv zaznamenat hru, která ho zaujala – jednoduše jí dá „laik“.
  • Druhý žebříček vytváří vybraní hráči, kteří pro časopis Fairplay hodnotí zahrané hry známkou 1–5. Průměr hodnocení pak vytvoří konečné pořadí.

Pořadí podle návštěvníků veletrhu v systému BoardGameGeek:

1. Azul
2. Charterstone
3. Altiplano
4. Fog of Love
5. Clans of Caledonia
6. Dragonsgate College
7. Photosynthesis
8. Noria
9. Agra
10. Anachrony
11. Indian Summer
12. Meeple Circus
13. Codenames Duet
14. Viral
15. Gaia Project
16. Pandemic Legacy
17. Chimera Station
18. Dragon Castle
19. Barenpark
20. Muse

Pořadí podle „skautů“ časopisu Fairplay:

1. Gaia Project (Geekbuzz: 15)
2. Clans of Caledonia (Geekbuzz: 5)
3. Azul  (Geekbuzz: 1)
4. Rajas of Ganges  (Geekbuzz: 50)
5. Altiplano (Geekbuzz: 3)
6. Istanbul Dice Game (Geekbuzz: not inside the Top 100)
7. Heaven & Ale  (Geekbuzz: 35)
8. Memoarrr (Geekbuzz: not inside the Top 100)
9. Noria (Geekbuzz: 8)
10. Calimala (Geekbuzz: 29)


Související články:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář