Hrajeme.cz
O hrách a hraníPro náročné

Začínáme s LCG Hrou o trůny – 1. část

Určitě jste se už někdy setkali se ságou Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina, a pokud ne, nejspíš jste někdy narazili na seriál Hra o trůny, který ze ságy čerpá a přenáší ji na obrazovky v televizní podobě. Karetní Hra o trůny není prvním herním zpracováním tohoto tématu, již existuje několik deskových her, ale my se dnes budeme věnovat právě této (relativně) nové karetní hře. Díky Blackfire nedávno vyšla v češtině druhá edice této hry (viz článek Karetní Hra o trůny může začít).

Co znamená LCG

Hra o trůny: karetní hra je Living Card Game (LCG). To znamená, že pro hru jsou s železnou pravidelností vydávány nové karty. Jednotlivé balíčky kapitol (chapter packy) jsou přitom identické a hráči se mohou snadno dopátrat, co který z nich obsahuje. V každé kapitole najdete 20 různých karet po třech kopiích. Hráči tedy kupují to, co považují pro své herní balíčky za důležité. Nevyskytuje se zde raritnost karet, což celý koncept LCG odlišuje od jiných sběratelských her (nejznámější je například Magic: The Gathering), kde kupujete náhodně distribuované karty.

A-Game-of-Thrones-Card-Game-1ed-box
První LCG edice Hry o trůny (A Game of Thrones).

Nezbytností pro hru je základní sada (core set), v němž najdete pravidla, různé druhy žetonů a zejména velké množství karet, bez kterých by hra hrát nešla. Hru o trůny LCG můžete v současnosti sehnat v několika jazykových variantách včetně češtiny. Důležité je také podotknout, že se jedná o druhou edici této hry (a ve skutečnosti už třetí variantu).

Hra-o-truny-karetni-hra-box
Druhá edice Hry o Trůny LCG vyšla také v češtině.

Předpokládám, že už nesehnatelné budou karty z éry CCG, kde se ještě nejednalo o model LCG, ale karty byly v rozšířeních namíchané náhodně. Nejsem pamětník, ale přerod do LCG následoval někdy zhruba před deseti lety. Této LCG se dnes říká první edice, přestože se vlastně jedná o druhou variantu hry. Druhá edice hry (aktuální verze) začala vycházet v roce 2015. Při eventuálním shánění (cizojazyčné verze) dejte pozor, zda opravdu narazíte na správnou krabici. První edice se stále ještě dá sehnat, ale veškeré nové produkty už byly ukončeny, hra je uzavřena a hlavně není kompatibilní s druhou edicí.

Než hra začne

Ve hře samotné se každý hráč ujme jednoho z velkých rodů Západozemí (Starkové, Lannisterové, Baratheoni, Greyjoyové, Martellové, Targaryeni, Tyrellové nebo Noční hlídka), pro který sestaví svůj hrací balíček z minimálně šedesáti karet. Hrací balíček sestavíte z karet postav (různí šlechtici, rytíři, draci, armády a podobně), lokací představujících hrady a významná místa, doplňků v podobě zbraní či předmětů a událostí (překvapivých jednorázových triků skrývajících se na vaší ruce a spuštěných v ten pravý okamžik).

gt01_cards_cz88 gt01_cards_cz79 gt01_cards_cz171gt01_cards_cz135

 

 

 

 

 

 

Samotný start hry nezačíná „od nuly“ s čistým stolem, ale oba hráči mají možnost umístit skrytě karty postav, lokací a doplňků o celkové ceně maximálně osmi zlaťáků (gold tokenů) a ihned si doplnit karty na ruce do počátečních sedmi. Této části hry se říká příprava (setup) a znamená, že od začátku je položen nějaký základ ekonomických karet pro vynášení jejich následovníků, a také postavy pro souboje, kterým se říká výzvy. Ani první kolo tak není nějakou hluchou přípravou na další hru, ale už plnohodnotným bojem.

Hra-o-truny-sunspear

Vzhůru do boje

Jednou ze zásadních záležitostí odlišujících Hru o trůny od jiných „karetek“ jsou tzv. karty plánů (plot karty). Každý hráč jich má k dispozici 7 v odděleném balíčku a na každé kolo si vybere jednu, kterou hodlá použít. Volba plánů je významnou částí deck-buildingu i hry samotné, protože jejich číselné hodnoty určují příjem (množství peněz), iniciativu pro určení pořadí hráčů v kole, škodu, kterou napácháte svému protivníkovi po vyhraných útočných výzvách (tzv. hrozbu neboli claim), a mají i mimořádně silné efekty ve hře. Dále na nich najdete takzvanou hodnotu rezerv, která určuje, kolik karet si může daný hráč nechat na ruce na konci kola.

gt01_plot_cz5Každé kolo si hráči zvolí svůj plán, v následujících fázích naberou 2 karty na ruku, vyloží tolik karet, kolik jim jejich možnosti dovolí, a následují výzvy. Hráči nemají svoje oddělená kola, ale v průběhu jednoho hracího kola se střídají po jednotlivých fázích (plánování, dobírání karet, vykládání, výzvy, nadvláda neboli dominance, zvednutí a zdanění). Ve výzvách všechny své útoky vyřeší nejdříve jeden hráč, a pak teprve druhý. Každý má k dispozici tři druhy útoků. Vojenská výzva (červená, military) útočí na postavy a pokud obránce (!) prohraje, musí zabít určitý počet postav. Po porážce v intrikářské výzvě (zelená) obránce vyhazuje náhodně tažené karty z ruky a mocenská výzva (modrá, power) bere protihráči žetony moci (vítězné body alias power tokeny), které již nasbíral.

gt01_cards_cz154Každá postava se může účastnit jen těch výzev, které jí povolují její ikony (modrá, zelená a/nebo červená). Královna Cersei tak nebude kolem sebe máchat sekerou a ovlivňovat výsledky bitev a silná armáda má význam pro vojenské a mocenské souboje, ale neovlivní složitou situaci u dvora. To všechno je třeba zvážit při stavbě balíčku, protože extrémně slabá pozice v jakémkoliv z těchto aspektů vás nejspíš bude stát hru. Jakmile jeden hráč ukončil své výzvy, přichází odveta druhého hráče.

Hra staví před hráče plno rozhodnutí. Který typ výzvy je v danou chvíli nejdůležitější? Bude protihráč bránit nebo mne nechá vyhrát, aby následně mohl se svými postavami sám útočit a také napáchat nějaké škody? Můžu si dovolit prohrát intriku a riskovat, že přijdu o nějakou kartu, kterou mám právě na ruce? Jaké triky má na ruce soupeř? Opravdu každé rozhodnutí a kleknutí postavy může být klíčové. Nakonec vítězí ten, kdo jako první dosáhne součtu patnácti žetonů moci.

gt01_houseagendas_cz16Tyto žetony lze získat několika způsoby. Pokud zaútočíte a soupeř se rozhodne vůbec nebránit, následuje pro vás v této výzvě (ať byla jakéhokoliv typu) bonus v podobě 1 žetonu moci. Mocenská výzva útočí přímo na žetony moci soupeře a krade je z jeho rodové karty. Jeden žeton je ve hře ve fázi nadvlády (dominance) a získává jej ten, kdo má vyšší součet síly stojících postav a zbývajícího zlata. Řada karet pak umí získávat body i jiným způsobem, který je na nich uveden. Nejčastěji jsou to některé postavy, které získávají žetony přímo na sebe díky vyhraným výzvám, kterých se účastní, ale pokud o postavu s žetony přijdete, ztratíte i body a tak dále.

Hra je pro dva i více hráčů

Hra zároveň umožňuje nejen duel dvou hráčů (klání neboli joust), ale podporuje i hru více hráčů v podstatě ve formě deskové hry (bitva alias melee). Hráči si na začátku volí role pro dané kolo, které každá dává nějaký benefit a zároveň určuje to, kterou roli v daném kole podporujete a která je naopak vaším nepřítelem.

 

POKRAČOVÁNÍ: Ve 2. části se dozvíte více o tom, kolik základních sad hry je potřeba, jak je to s rozšířeními a rotací karet, jak je to s balíčky rodů a jejich mícháním.

 


Pokud by vás zajímaly další články vztahující se k této hře (recenze jednotlivých karet, aktuality, návody na stavbu balíčků, video návody ke hře, reporty z turnajů), můžete navštívit specializovanou stránku Hra o trůny LCG.


Související články:

 

Hra o trůny: karetní hra v katalogu Hrajeme.cz:

Poznámka: Ukázky karet poskytl Blackfire.

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Začínáme s LCG Hrou o trůny – 2. část | Hrajeme.cz 3.3.2016 at 17:07

[…] první části článku o LCG Hře o trůny jste se seznámili s tím, co znamená LCG, a také se základním obsahem hry a jejími […]

Připojte svůj komentář