Hrajeme.cz
O hrách a hraníPřečtěte siPro náročné

Začínáme s LCG Hrou o trůny – 2. část

V první části článku o LCG Hře o trůny jste se seznámili s tím, co znamená LCG, a také se základním obsahem hry a jejími charakteristikami. Ve druhé části se dozvíte více o rozšířeních a jejich rotaci a o rodech, za něž můžete hrát. Začneme odpovědí na otázku, kolik základních sad ke hře budete potřebovat.


Kolik základních sad budete potřebovat

Co získáte pořízením základní sady? Především obsahuje karty všech osmi frakcí a návod, jak postavit 4 vyvážené balíčky jejich nakombinováním do dvojic. Musíte ale počítat s tím, že tyto balíčky nebudou plně legální, protože nedosáhnou na minimální počet karet, který je nutný pro sestavení legálního balíčku. Ale to pro běžné hraní není důležité. Význam má pro turnaje.

gt01_plot_cz28Nějaký prostor pro vlastní vytváření balíčků tady je, protože můžete upravovat složení balíčku plánů a pro hrací balíček použít jakékoliv dva rody. Musíte ale v takovém případě použít všechny dostupné karty a prostor pro vlastní úpravy je malý. Zároveň musíte rezignovat na pravidlo loajálních a neloajálních karet (toho se dotkneme v závěru článku). Pokud budete chtít stavět legální balíček nebo do stavby vnést více kreativity, je druhá sada nezbytná. O třetí už bych to tak úplně netvrdil. Získáte samozřejmě více možností, ale „dvousetové“ balíčky už mohou být legální, mohou vcelku dobře fungovat a hlavně s rozšířeními už budete potřebovat minimální počet karet ze základu ve třetí kopii.

Za zmínku rozhodně stojí, že drtivá většina všech karet je v základní sadě v jedné kopii. V balíčku jsou přitom povolené 3 kopie každé karty. Nevýhoda tohoto systému je, že pro získání opravdu maximálních možností pro stavbu balíčku potřebujete 3 sady. Výhodou pak je, že základní sada dává velké množství různých karet a ani při zakoupení tří kusů nemáte v podstatě žádný „odpad“.

Osobně mohu jen těžko posoudit, nakolik je hra s jednou sadou zábavná, protože jsem rovnou začínal s větším počtem sad. Zdánlivě vše závisí na náhodě, komu přijdou ty zásadní karty jako prvnímu, ale první turnaj, který jsme pořádali, jsme odehráli s kartami jedné sady. Byl jsem opravdu překvapen, jak napínavé hry byly a jak málo se mechanismem i napínavostí lišily od „třísetových“ bitev (samozřejmě tehdy, když všichni měli stejné podmínky). Takže si myslím, že pro vyzkoušení nebo jako karetní forma deskovky pro domácí hraní ani jedna základní sada nepokulhává a vyhrajete si s ní dostatečně.

got111_preview

Rozšíření a rotace karet

Jednou z novinek druhé edice je to, že celá hra je navržena již s myšlenkou zavedení rotace karet, jejímž cílem je zabránit neúměrnému růstu jejich počtu. V první edici prostřednictvím chapter packů (kapitol) hra rostla donekonečna, což způsobilo velké problémy novým hráčům a nebylo možné udržet rovnováhu mezi jednotlivými rody a mechanikami. Ve svém důsledku to znamenalo konec hry jako takové.

gt01_cards_cz92K druhé edici již vydavatel přistupuje odlišně. Řeší to tak, že v jednu chvíli bude legálních maximálně 5–7 cyklů. Starší cykly budou vyřazovány podle následujícího klíče: jakmile vyjde první kapitola osmého cyklu, dva nejstarší cykly budou odepsány a v platnosti zůstane jen 5 cyklů plus rozbíhající se šestý. Jakmile bude dokončen sedmý legální cyklus a začínal by osmý, bude se toto řešení opakovat. V praxi to znamená, že každý cyklus bude legální minimálně po dobu čtyř let. Dá se ale počítat s odmlkami mezi jednotlivými cykly a naředění tohoto schématu velkými deluxe expanzemi (které budou legální trvale), takže toto období bude určitě ještě o něco delší.

Co to znamená pro hráče?

V tuto chvíli, kdy nejspíš uvažujete nad tím, že začnete Hru o trůny hrát, v podstatě nic. Hra se rozbíhá, všichni jsou na stejné startovní čáře a vaše tvrdě vydělané peníze budete investovat postupně. Nyní je ideální čas začít s něčím tak nákladným jako LCG. Základní sada a deluxe expanze jsou investicemi, které vám vydrží bez jakéhokoliv časového omezení, a pro domácí hraní v nějakém okruhu hráčů vystačí hra v jakémkoliv rozsahu, který vy sami uznáte za vhodný.

gt01_cards_cz132Kapitoly pak pořizujete s vědomím, že tyto karty budou jednoho dne z vaší sbírky vyřazeny zásahem Deus ex Machina, nicméně doba, po kterou budou „v platnosti“, krátká nebude. To vše platí pro turnajové hraní, doma si můžete hrát, s čím chcete. Nicméně tím, že hra je koncipována pro rotaci, designéři určitě při vymýšlení nových karet nebudou brát ohled na starší cykly a může vám tak vzniknout něco, co nebude plně fungovat, pokud budete i po letech hrát se vším. Může se zkrátka objevit kombinace karet, která bude příliš silná, pravidlově nevyvážená a podobně.

Pro hráče, kteří se přidají s odstupem několika let, tento systém představuje zjednodušení v tom, že si „nemusí“ pořizovat vše, ale jen karty aktuální. Jistě to bude základní sada, rodové deluxe expanze a vyplatí se investovat do nejmladších cyklů. Nemá smysl shánět balíčky a karty, jejichž platnost vyprší třeba za půl roku. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud se budete chtít zúčastnit nějakého turnaje, jistě se najde někdo, kdo vám chybějící karty půjčí, v tomhle směru je kolektiv hráčů, kteří se věnují této hře, u nás opravdu výjimečným (v časech edice první).

Takže pro nováčky shrnutí:

  • Trvale legální – základní sada, deluxe (velké) expanze.
  • Dočasně legální – poslední cykly kapitol v rozsahu 5–7 cyklů.

 

A pokud jste ostřílení veteráni, máte pocit, že vaše starší zásoby byly znehodnoceny, a bere vás nostalgie, není problém se dohodnout s někým podobně postiženým a vrátit se o rok, o dva zpět, odpustit si adekvátní počet nejnovějších cyklů a zahrát si několik partiček z jakéhokoliv prehistorického období.

Najdete ve Hře o trůny své oblíbené postavy a rody?

gt01_cards_cz156Troufnu si tvrdit, že své oblíbené postavy a rody ve Hře o trůny najdete. Základní sada představuje hned kompletní sestavu osmi rodů. Každý z nich se z herního hlediska jeví naprosto odlišně. Drtivá většina zásadních postav se dočká svého karetního zpracování, a to včetně těch méně známých. Pokud neznáte knížky, ale pouze seriál, narazíte na plno postav, které se filmového zpracování nedočkaly, protože seriál pracuje jen s omezenou částí knižní předlohy. Jako příklad můžeme uvést třeba Greyjoye z první edice, kde kromě několika verzí takových samozřejmých postav, jako jsou Balon, Euron, Victarion, Aeron, Theon či Asha najdete i Baelora Blacktydea, lorda Bubnovce, Gylbarta Farwynda, Dagmera, Alannys Greyjoy, mistry Wendamyra, Kerwyna či Murenmura, otce a syny Goodbrothery, velké množství veslic, hradů a podobně. Ostatní rody jsou na tom samozřejmě obdobně.

Jak už bylo řečeno, každý rod má naprosto specifický styl hry:

  • Třeba Lannisteři se tak vyznačují obrovským bohatstvím a vynikají v intrikářských výzvách. Budete s nimi tonout ve zlaťácích a budete vyžadovat, aby ostatní rody platily vám.
  • To Starkové jako vojensky nejsilnější rod dominují ve vojenské výzvě a mají nejvíce způsobů, jak cíleně zabíjet postavy soupeřů. Dočkáte se dětí Starků, Eddarda a Catelyn, ale i několika zlovlků.
  • Baratheoni vycházejí z taktiky poklekat postavy soupeře. Jakmile totiž nějaká postava klečí, nemůže být použita pro útok, ani obranu, a Baratheoni jsou mistry v tom, jak vyčerpávat postavy soupeře před majestátem svého trůnu a bránit jim v akcích proti právoplatnému králi.
  • U Targaryenů se vše točí kolem Matky draků, takže velká část karet ji nějak podporuje a Daenerys se stává silnější, pokud se ve hře potkává se svými draky. Dalším aspektem rodu je pak tzv. pálení, tedy snižování síly postav soupeře.
  • Noční hlídka je jedním z nových rodů a je celá postavena na taktice obrany Zdi. Jedná se o pasivní frakci, která příliš neútočí, a k vítězství jí stačí dostat do hry Zeď a pokusit se ji bránit, za což dostává žetony moci.
  • Greyjoyové se naopak s obranou příliš hlavu nelámou a hrnou se agresivně vpřed, rychle nabírají vítězné body a jakožto piráti mají nejvíce zbraní pro likvidaci soupeřových hradů a pevností.
  • Martellové se zdánlivě drží stranou (vlastně stejně jako v knihách) a jejich síla roste s tím, jak roste počet kol. Časem se bude jednat o silně kontrolní rod a jednou z jejich mechanik bude jistě i to, že za každou výhru, kterou soupeř získá, tvrdě zaplatí.
  • Posledním rodem jsou Tyrellové, kteří umí od všeho něco, ale silní jsou hlavně v intrice a navyšování vlastní síly a velké množství jejich postav umí sbírat vítězné body na sebe, a tím hru hodně rychle uzavřít.

 

Jedním z hlavních kladů hry pak kromě hry samotné je pro mne fakt, že se nejedná jen o „nějaké“ karty, které něco dělají, ale že jejich vlastnosti a schopnosti dávají smysl. V tomhle jdou karty z rozšíření ještě mnohem dál než základní sada. Třeba Renly Baratheon, Ohař nebo Mirri Maz Duur (z těch prvních představených) jsou z tohoto hlediska perfektní.

Mohu hrát dva rody zároveň?

V první edici bylo možné rody kombinovat mezi sebou, ale každá karta, která nepatřila k vašemu rodu, vás stála o 2 zlaťáky víc. Existovaly určité možnosti, jak kombinovat dva rody mezi sebou bez této penalizace (out-of-house penalty), ale na tomto místě asi nemá cenu je nějak podrobněji zmiňovat.

gt01_cards_cz80V druhé edici jsme se dočkali jiného přístupu. Při stavění balíčků máte na výběr ze dvou (vlastně tří) možností. Jedna z nich je vybrat si některou z agend, základní kartu, která podporuje nějakou strategii a kolem které postavíte svůj balíček. Tato agenda je ve hře od samého počátku a dává nějakou extrémní výhodu pro váš styl hry výměnou za nějakou nevýhodu. Pokud v druhé edici zvolíte některou z agend (v základní sadě bude jedna, ale jistě budou přibývat), zavíráte si cestu k tomu, abyste do svého balíčku zařadili jakoukoliv kartu jiného rodu.

Pokud žádnou agendu nepoužijete, můžete využít tzv. banner agendu, která umožňuje k vašemu rodu připojit síly jiného rodu. Neexistuje nic jako out-of-house penalty, karta prostě stojí tolik, kolik stojí, ať už je vaše nebo jen vašeho spojence. Vyberete si tedy například rod Starků jako svůj hlavní rod a při výběru jejich karet nejste nijak omezeni. Pomocí Banner agendy pak můžete (a musíte) do svého balíčku zařadit alespoň 12 karet jiného rodu, ale nemůžete už vzít kohokoliv. Řada karet (postav, lokací, doplňků, ale i událostí) je loajálních svému rodu (poznají se podle symbolu svitku pod erbem rodu), a ty jsou pro váš balíček tentokrát tabu.

Popravdě jsem ze začátku nebyl z této změny příliš nadšený. Přece jen je to trošku podivné, spojit například Lannistery se Starky, nebo geograficky nejvzdálenější Martelly s Noční hlídkou, Targaryeny s Lannistery a tak dále. Na druhou stranu to ale dá hráčům v začátcích hry obrovské množství kombinací, jak rody nastavit k sobě, takže už v základní hře je opravdu velká variabilita balíčků a možných strategií. Z herního hlediska jde určitě o zajímavou možnost.

marched-to-the-wall-art

Shrnutí

Cílem tohoto článku bylo poskytnout (potenciálním) hráčům a zájemcům co nejvíce základních informací, aby si mohli udělat představu o tom, co je čeká. To se, doufám, podařilo. Zda je Hra o trůny pro vás, nebo není, to už musí posoudit každý sám. Pro mě osobně je Hra o trůny nejlepší karetní hrou a vůbec hrou všeobecně, takže zde nechci vynášet nějaké chvalozpěvy, protože je to můj subjektivní názor. Nicméně ať už z hlediska grafického zpracování, kvality ilustrací, herních mechanik i hloubky světa, ze kterého čerpá, se z mojí strany nedá hře mnoho vytknout.

Nevýhodou může být velká rychlost vydávání expanzí (zhruba 1 kapitola měsíčně), ale je to nevýhoda? Každá kapitola zatím přinesla řadu zajímavých karet a hra se tak každý měsíc posouvá úplně někam jinam. Pokud máte z finanční náročnosti strach, pak vězte, že hra bude přesně taková, jakou si ji budete přát.

Opravdu si na základě vlastní zkušenosti myslím, že pro domácí hraní je dostatečná jedna základní sada, s níž máte k dispozici výbornou karetní deskovku pro 2–4 hráče. Ale samozřejmě riziko vzniku závislosti tady je.


Pokud by vás zajímaly další články vztahující se k této hře (recenze jednotlivých karet, aktuality, návody na stavbu balíčků, video návody ke hře, reporty z turnajů), můžete navštívit specializovanou stránku Hra o trůny LCG.


Související články:

Hra o trůny: karetní hra v katalogu Hrajeme.cz:

Poznámka: Ukázky karet poskytl Blackfire.

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

Začínáme s LCG Hrou o trůny – 1. část | Hrajeme.cz 3.3.2016 at 17:09

[…] Začínáme s LCG Hrou o trůny – 2. část […]

Připojte svůj komentář