Hrajeme.cz
Nové hryPro rodinné hraní

Bojujte o přežití ve hře Discover: Země neznámé

Na proběhlém veletrhu SPIEL v německém Essenu si odbyla velkou premiéru také nová hra Discover: Lands Unknown od Fantasy Flight Games. Současně se začala prodávat i u nás s podtitulem Země neznámé. Díky společnosti Blackfire tak hra byla dostupná v češtině stejně jako ve světě. FFG bylo okolo jejího vydání velmi tajemné a informace pouštělo postupně. Očekávání byla velká hned z několika důvodů. Jak bude fungovat nový koncept unikátní krabice a bude hra zábavná?

Je to tak, že každá krabice obsahuje jedinečné složení herních komponent: scénář, prostředí, postavy, karty událostí, nepřátele. Ve vaší krabici najdete dvě různá prostředí, například poušť, bažinu, ostrov, pustinu, zelené údolí, ke každému dva scénáře a jeden scénář kombinující obě prostředí. Kombinací je tolik, že dvě české hry zaručeně nebudou stejné. I kdybyste měli dvě hry se stejným prostředím, budou se lišit scénáři a dalšími komponenty. Herní zážitek tak bude vždy trochu jiný.

Zatím jsem si vyzkoušel tři z pěti scénářů v mé krabici. A mohu s klidným svědomím říci, že hra zábavná je. Má jednoduchá pravidla a je přístupná širokému okruhu hráčů. Mohu ji doporučit jak pro hraní v rodině, tak s náročnějšími hráči. Neosloví nejspíš hráče, kteří preferují strategické hry s propracovanými pravidly a minimem náhody.

O co ve hře jde? Discover je dobrodružná hra, ve které máte svou postavu. Společně s ostatními hráči jste se ocitli neznámo kde. Snažíte se přežít a zároveň splnit úkol daný scénářem, který vás přivede k vítězství. Každý hraje sám za sebe, ale mnohdy vám nezbude nic jiného, než spolupracovat s ostatními. Je ale jen na hráčích, do jaké míry si budou pomáhat a jak budou řešit situace, do kterých se ve hře dostanou. Hra velmi dobře pracuje s tajemstvím, řízením rizika a přirozeně vede hráče k tomu, aby spolu komunikovali.

Herní kolo je rozděleno na dvě fáze. Během dne vykonáváte akce podle výše vaší vytrvalosti, v noci čelíte různým událostem. Zpravidla se musíte najíst či napít, ale mohou vás potkat i další pozitivní i nepříjemné události, například boj s nepřítelem, který se vynořil ze tmy. Boj s nepřáteli je řešen jednoduše dvěma 12stěnnými kostkami. Jedna určí váš úspěch, druhá nepřítele. Pokud ho neporazíte, ustoupí.

Velmi zábavná je první část hry, kdy objevujete místo, kde jste se ocitli, odhalujete postupně jeho tajemství, vyrábíte si předměty, které vylepšují vaše šance na přežití, snažíte se obstarat základní životní potřeby, hlavně jídlo a vodu. Problematičtější může být závěr hry. Je nutno říci, že každý scénář řeší cíle hry trochu jinak, takže je obtížné hru celkově hodnotit. Každý scénář má svůj příběh, i když základním prvkem příběhu jste vy a vaše postava a boj o přežití.

Každá krabice vám přináší plnohodnotný herní zážitek na řadu večerů. Každá krabice je bohatě vybavena. Když si zahrajete všechny scénáře a budete mít chuť objevovat další, pak nejlepší cestou bude vyměnit svou krabici s někým jiným. Vyděláte na tom oba.


Související články:

Discover: Země neznámé v katalogu Hrajeme.cz:


Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář