Hrajeme.cz
Soutěže

Jaké jsou výsledky Velké soutěže: Hraj, hodnoť, vyhraj 2016

V letošní Velké soutěži 2016 na Hrajeme.cz se hrálo o velmi pěkné a hodnotné hry: Star Wars: Rebelie, Fresco, Blood Rage, Robinson Crusoe: Dobrodružství na proklatém ostrově a Summoner Wars: Mistrovská sada. Do soutěže je věnovaly následující společnosti: Albi, Blackfire, MindOK, Piatnik, REXhry. Zapojit se do soutěže bylo jednoduché, stačilo ohodnotit kteroukoliv z her v katalogu Hrajeme.cz do 31. října 2016.

soutěž-1-etapa-loga-b

V průběhu soutěže jste zadali na 1636 hodnocení především nových her. Díky za ně. Pomohou především všem zájemcům, kteří se tak mohou seznámit s tím, jak hry hodnotí samotní hráči. Řada her se také dostala do Žebříčku Hrajeme.cz (musí mít více než 20 hodnocení). Vybraná hodnocení najdete níže. Z nich jsme pomocí generátoru náhodných čísel vylosovali dva, kteří si budou moci vybrat hru (první dva v pořadí). Další tři výherce jsme stejnou metodou vylosovali ze všech hodnocení (třetí až páté pořadí).

Ceny ve Velké soutěži 2016:

Gratulujeme těmto výhercům (uvedeno je uživatelské jméno na Hrajeme.cz):

  1. Svob – Blood Rage
  2. Slado42 – Star Wars: Rebelie
  3. Tomy35 – Robinson Crusoe
  4. GADICEK – Summoner Wars: Mistrovská sada
  5. valchy – Fresco

 

Výherce kontaktujeme e-mailem. Připomínáme, že musí projevit zájem o výhru do 10 dnů, jinak se automaticky ruší, tj. do 27. listopadu.

 

Vybraná hráčská hodnocení (autor je v závorce)

1. Summoner Wars (Svob)

Summoner-Wars-boxSummoner Wars jsou mojí srdcovkou, skvělé grafické provedení nenechá jedno oko v klidu a zaujme každého procházejícího kolem. Vyvážené balíčky ras, kde každá rasa má silné stránky v různých aspektech a tak za žádné dvě rasy nenajdete možnost hraní stejné taktiky. Ve hře sice nakonec všechny zásahy určují kostky, ale šance jsou vysoké, protože velkou část této náhody právě můžete eliminovat vašim rozmístěním na herním plánu a akcemi provedenými před samotným útokem. Tím vzniká výborná strategická hra bez nutnosti velkých počtů a s jistým prvkem náhody, který je v každé bitvě. Možné hraní 2 vs 2. Potřeba ale dvou sad nebo dvou plánů a více ras.
Doporučuji jak za sebe tak i za všechny kterým jsem dal hru vyzkoušet a všechny zaujala i bavila.

 

2. Zeměplocha: Ankh-Morpork (SOVRIN)

Zeměplocha-boxPoslední dobou se u nás dostává na stůl často. Jednoduchá pravidla, která velmi rychle pochopí i začátečníci, interakce mezi jednotlivými hráči, krásně designově zpracované téma, to vše dělá z Ankh-Morporku velmi zábavnou hru. Každý hráč hraje za určitou postavu, která má splnit jiný úkol, který vede k vítězství. Hráči se snaží umně provádět tahy tak, aby ostatní hráči neodhalili jejich identitu a neměli tak možnost překazit jejich cestu k vítězství. Milovníci Terryho Pratchetta si přijdou na své, řekl bych nejzdařilejší hra s tématikou Zeměplochy. Největší zábavu hra přináší ve 4 hráčích. Vždy se při ní dobře zabavíme, jen mě trochu mrzí, že nejčastěji vyhraje velitel Elánius…

 

3. Krycí jména (Chrostys)

Krycí-jména-boxPárty hra pro každého – Hra je určena i pro naprosté nehráče a z vlastní zkušenosti vím, že kdo ji jednou hrál tak mi pokaždé píše ať ji příště beru opět sebou:) ve hře se hráči rozdělí do dvou špionských týmů (modrý a červený) a zvolí se svého kapitána. Ten se pak snaží poskládat co nejvíce slov své barvy a napovědět je svému týmu. Háček je v tom že může použít pouze jedno slovo a číslovku označující kolik slov kapitán spojil. A aby to ještě nebylo vše tak slova nejsou pouze modrého a červeného týmu. Jsou tam ještě neutrální slova a jeden smrťák, který zajistí týmu ihned prohru 🙂 I když krabice obsahuje „pouze“ několik kartiček je vyzkoušeno že se ani po několika desítkách hodin neohraje. Hra je od Českého autora a získává po světě spoustu ocenění. Za mne mohu jedině Doporučit

 

4. Mysterium (Grantissimo)

Mysterium-boxczMysterium je novinkou a zároveň trefou do černého. Ideální spojení vyšetřování a vykládání ,,dixitových“ karet baví jak nováčky ve světě deskových her tak ostřílené hráče.

Jeden z hráčů se zhostí role zavražděného ducha a snaží se společně s médii (ostatními hráči) přijít na to jak tento zločin proběhl. Kromě úžasného grafického zpracování hra využívá kooperace mezi všemi zúčastněnými a to baví všechny.

Tuto hru bych doporučil téměř všem. Jedinou limitující podmínkou je snad delší příprava a skvělá hratelnost od tří hráčů (ve dvou se dá také hrát). Pokud nevíte co na dlouhé zimní večery tak neváhejte a staňte se součástí příběhu!

 

5. Celestia (vendulala)

celestia-boxKrásně ilustrovaná hra, celkem svižná a s jednoduchými pravidly a srozumitelným značením na kartách. Hráli jsme v klubu deskových her v plném počtu dětí (7 až 12 let) a dost je to bavilo už na první zahrání. Prvek blafování a napínání soupeřů je až na úrovni takového dětského „Šerifa z Notthingamu“, alespoň v našem podání. Prvek náhody je sice relativně velký, ale ostatní hráči se mu mohou vyhnout díky rozhodování, zda poplují dále, nebo raději vystoupí. Na záměrné vyhazování spolucestujícíh ze vzducholodi děti zatím nehrály, i když o té možnosti věděly a očkávám, že až se trochu víc otrkají, bude řež. Jako rodinnou hru pro menší děti určitě doporučuji!

 

6. Hra o trůny: karetní hra (druhá edice) (Orel91)

Hra-o-truny-karetni-hra-boxOsobně budu mít na GoT LCG nejspíš velice zkreslený názor, jelikož jsem fandou do LCG a TCG her. Na poli kompetitivních her se pro mne GoT stal náhradou za Magic, u kterého jsem již nechtěl investovat nemalé částky do možnosti hrát na turnajové úrovni. Zde jsou karty pro všechny relativně snadno dostupné, takže cenová náročnost není vysoká.

Celkově má pro mne hra výbornou atmosféru, protože plně odráží charakter původních příběhů Písní ledu a ohně. Stačí malá chyba, které soupeř využije a už se vezete.

Deckbuilding je slušný, velké množství rodů nabízí mnoho možností, jak balíčky postavit. Kdo již má nějaké zkušenosti s LCG či TCG, tak nebude mít ani velký problém dostat se do pravidel, která pro některé méně zkušenější hráče mohou být z počátku složitá.

Nutno podotknout, že je hra vhodná i pro hráče, kteří nechtějí obrážet turnaje, ale mají rádi podobné karetní hry. Samotný základ obsahuje dostatečné množství karet, aby si s tím i dva hráči vystačili na pěkně dlouho, což je velké plus, například v porovnání s takovým Pánem prstenů. Za mně super.

 

7. CV: Co by bylo, kdyby (Big Deal)

CV-hra-box-náhledVeľmi sympatická rodinná kocková hra. V CV si prechádzate celým životom a snažíte sa počas rokov vyrobiť najlepší životopis. Hádžete kocky, ktoré vám pomáhajú zakúpiť dostupné kartičky. Karty symbolizujú vzťahy, zdravie a zručnosti, majetky a samotné zamestnania. Zaobstarané karty vám zabezpečia schopnosti, ktoré môžete využiť na ďalšie zakúpenie kariet. Hra teda kombinuje „push your luck“ vo forme hádzania kociek v yatzee štýle a zbieranie kariet, ktoré vám na jednej strane dopĺňajú kocky, na druhej zarábajú body. Hra je zábavná najmä vďaka svojej tematickosti. Kartičky sú vtipne ilustrované a ich schopnosti dávajú vždy zmysel a vyvolávajú úsmev (Dvojičky zabezpečia pre každé kolo 2 symboly šťastia, no musíte hodiť 2 symboly peňazí pokiaľ o ne nechcete prísť). Hráči tak len nehádžu abstraktné kocky, ale komentujú svoj príbeh (typické, že Rado dostal prácu v otcovej korporácii a získal zdedený byt). Milá zábavná hra s prvkom náhody, ale i kúskom stratégie.

 

8. Příběhy z kostek (eMdzeJ)

Příběhy-z kostek_boxMožná bych tuhle hru neklasifikoval jako deskovou hru, ale spíš jako vynikající vzdělávací pomůcku, protože jednoznačné vítězství zde není možné, neboť každý příběh může být krásný. Bez ohledu na věk hra rozvíjí fantazii jedince a dokáže v něm probudit tvůrčí střevo. Vypozoroval jsem, že pro lidi, kteří rádi čtou knihy, tak nemají problém něco vymyslet a rádi si zahrají. Naproti tomu lidé, kteří knihu neviděli věky, tak se vyhýbají co to jde. Každopádně doporučuji a rovnou berte i rozličná rozšíření, protože kombinace nabízí čarovné zápletky. A děti kostky s obrázky milují.

 

9. Star Realms (Shaman)

Star-Realms-web2Star Realms je malá sci-fi deckbuildingová hra pro dva hráče ve které budete stavět svou flotilu z lodí 4 různých frakcí ve snaze zlikvidovat protivníka dříve, než on rozstřílí Vás.

Hra má velice jednoduchá pravidla, karty jsou přehledné a jednoduše pochopitelné. Navíc oplývají velmi líbivými ilustracemi a celá hra vypadá opravdu dobře.

Dle mého názoru je to jeden z nejlepších deckbuildingů na trhu. Jedná se o esenci zábavy a to především díky své jednoduchosti a zábavnosti. Na nic nečekáte, karty se rychle točí a díky možnosti některé karty obětovat můžete rychle složit efektivní balík. Není nic lepšího, než když se Vám díky provázanosti jednotlivých karet provede vytvořit ultimátní kombo a protivníka přímo smazat. Díky tomu, že jedna partie trvá maximálně dvacet minut, porážka nezabolí a je vždycky chuť na odvetu. Osobně považuji SR za vynikající filler, který při čekání najde cestu na stůl téměř vždycky.

Hra se dá sehnat doslova za pár korun a v základu dostanete opravdu štědrou dávku karet. Navíc je k dostání i v českém jazyce. Díky systému symbolů je ale úplně jedno, jestli máte doma ČJ nebo ENG verzi – hru pochopí i neangličtinář.

Klady
-rychlost
-jednoduchost
-karty spolu nádherně fungují
-variabilita
-za málo peněz hodně muziky
Zápory
-pro někoho občas lehce frustrující

 

10. Lords of War: Elfové proti ještěrům (Adam Walder)

Lords-of-War_Elfove-Jesteri-boxVelmi zábavná fantasy taktická hra. Asymetrie jednotlivých národů je pěkně zpracovaná a vím, tak na trhu už jich je 6. Orkové, Trapslíci, Elfové, Ještěři, Nemrtví a Templáři. Národy jsou (až na templáře, kteří jsou těžko k poražení) skvěle vyvážené, některé mají silnou obranu, jiné sázejí spíše na útok. Všechy mají střelce, podpůrné kopiníky, některé mají jízdu, jiné ji nemají vůbec. Hru hraju na https://www.yucata.de a i po 30 odehraných hrách hraju znovu a znovu a nacházím nové postupy. Samozřejmě záleží i na náhodě, ale ta je v relativně rozumné míře. Hra přitom nemá skoro žádná pravidla, do pár minut se hraje i s úplným nováčkem. Karetka nové generace, super.

 

11. Istanbul (Wolvik)

Istanbul

Tematická hra s minimem náhody, sem s tím, ale ne zase moc náročné na kebuli, chci si zahrát a ne uvařit mozek. Splněno. Se svým obchodníkem a jeho poskoky procházíte město Istanbul a na každé zastávce něco získáte, vyměníte, ztratíte. Kdo první získá cenné kameny vyhrává. Příjemné prostředí a spoustu cest jak zvítězit, bez toho aniž byste u toho museli těžce kalkulovat kudy, co kde jak (i když můžete, ale bavila by vás pak ta hra?). Herní plán je variabilní a lze změnit obtížnost jiným přeskupením desek s městskými čtvrtěmi. Palec hore

 

12. Příšerky z podzemí (mymoslav)

priserky-z-podzemi-boxTak u téhle hry se grafik vyřádil, a to doslova. Hezčí provedení herního materiálu, a že ho teda je požehnaně, budete hledat jen těžko. Stejně jako budete těžko hledat vtipnější hru. Nejeden zkušený hráč se zapotí, než se mu podaří zajistit všechno, co jeho mazlíček potřebuje, a když už si oddechne, že je všechno v cajku, tak zjistí, že klec s jeho zvířátkem je úplně zahovněná a není nikdo, kdo by to uklidil, protože zootechnik se ještě nevrátil z nemocnice. Nejeden otec i matka se usmějí pod vousy, když se výchovou dětí nedotčení hráči horko těžko snaží postarat o své svěřence. Ještě bych dodal, že hra má poměrně dlouhá pravidla, která ale zkušený hráč zvládne rychle vysvětlit ostatním, takže ve finále je hra jednoduchá na pochopení. Někdo by řekl, že hra je moc dlouhá, ale z mého pohledu se jedná o 2 hodiny skvělé zábavy.

 

13. Malé velké galaxie (Gingi)

Malé-velké-galaxie-boxSuper, skladná, strategická hra. Název přesně odpovídá. Hra se dá celkem dobře ovlivnit, i když je kostková, ale má velkou variabilitu (hodně karet planet). Co bych hře vytkla je (povětšinou) velký nedostatek kultury, který má za následek malé sledování ostatních hráčů, co vlastně dělají. Navíc se může při hře stát, že není žádná planeta na kulturu, což hru ještě víc zpomalí a stane se hrou – každý si něco šudlá na svým písečku. ALE tohle je detail, který jde jednoduše vyřešit pravidlem, že vždy musí být aspoň jedna vyložená planeta, která dává kulturu a hned se ze hry stává skvělá, svižná hra, kterou vřele doporučuji!

 

14. Běsnění Drákuly (dirgesinger)

Besneni-Drakuly-box3DJsem fanoušek románu Dracula spisovatele Brama Stokera i „jeho filmové adaptace“ z roku 1992. Tím ovšem (a s Interview s upírem), moje obliba „teenage kultu“ upírů končí. Ovšem Běsnění Drákuly je jako ze staré upírské školy. Hra volně navazuje na výše zmiňovaný Stokerův román a odehrává se osm let po jeho konci. Hrabě Drákula je zpět v plné síle a je připraven uvrhnout starou Evropu do temnoty.

Jeden hráč se ujme role hraběte Drákuly a lidmi nepozorován se bude snažit upevnit svůj vliv. V cestě mu budou stát až čtyři protihráči, kteří se ujmou slavných hrdinů, aby upírského vladaře našli a poslali zpět do pekla. Ze začátku nikdo neví kde se Drákula nachází, ale postupem času mu začnou šlapat na paty. Čas je ale jediná věc, čeho se hrdinům nedostává.

Hra je silně tématická a má skvělou atmosféru. Herní plán, vlastně mapa staré Evropy, je úchvatný. Tajné manévrování ze spárů pronásledovatelů má opravdu své kouzlo. A i přijít na to, kde hrabě pobývá je skvělé, takže si užijete hraní za oba tábory. Drákula je ze začátku neporazitelný a když se lovci vyzbrojí, tak nemá zase šanci chudák hrabě, což je asi malé mínus. Pak už jde jen o čas, jestli ho lovci včas dostihnou. Ze začátku se může hráč za upíra lehce nudit, to se ale ovšem brzy změní, když se kolem něho začne utahovat smyčka.

Hru mohu vřele doporučit (i když ne moc začínajícím hráčům) a s pořízením neotálejte, jelikož další dotisk už nebude, kvůli rozchodu mezi Fantasy Flight Games a Games Workshopem.

 

15. Ve víru věků (Slado42)

Ve-viru-veků-boxcz.jpgTides of times jsem zkoušel několikrát a musím říct, že je až neuvěřitelné, že při pouhých 16 kartách je každá hra odlišná a vy musíte své kroky dvakrát uvážit než je vykonáte, aby vám karty přinesly dostatek bodů, nebo naopak soupeři méně. To je pro mě zajímavý prvek, protože se nerozhodujete zdaleka jen o tom, jak si nahrabat nejvíc, ale vlastně dost často o tom, aby si soupeř nahrabal co nejméné, i když vás to bude stát také pár bodíků. Hra je báječný filler pro dva, ale příliš u ní nevydechnete, protože si při ní pořádně prověříte své mozkové závity.

 

16. Záchranáři: Boj s ohněm (Miaou Driver)

zachranari-boj-s-ohnem-boxAhoj. Máme doma dva malé kluky a proto jsme museli tuhle hru mít. Pravidla a herní systém je celkem jednoduchý – postupujete s hasícím panáčkem, s kterým likvidujete požár a zachraňujete obyčejné smrtelníky. Míra napětí je poměrně veliká, protože každé kolo házíte kostkou a může se objevit nový plamínek, který vám zrovna vyšlehne pod nohama. Znovu hratelnost také není úplně nízká a to kvůli tomu, že máte jednak hrací plány dva a jednak můžete zvolit pro příští hru hasiče, který umí zase něco jiného. Navíc vyšly dvě další rozšíření, takže vám hra pod kůží chvilku vydrží. A jak už tady několikrát zaznělo, hra je kooperativní a docela dobře naučíte u toho ty vaše ratolesti vzájemně spolupracovat.

 

17. Pán prstenů: karetní hra (acedrac)

Pán-prstenů_boxPre mňa beznádejne najlepšia kartová kooperatívna hra. Pre fanúšikov Pána prsteňov je pozadie hry príjemným bonusom, pretože pri hraní postavy vytvárajú nové spojenectvá a zažívate tak nové situácie, ktoré sa v knihách neodohrali, nehovoriac o nekonečnej variabilite pri kombinovaní rôznych balíčkov a scenárov.
+ vysoká variabilita a vyladené mechanizmy
+ nové príbehy zo Stredozeme nezaťažené slepým nasledovaním príbehu o prsteni
+ vysoko nastavená obtiažnosť, hranie je výzva
+ každé rozšírenie obsahuje aj nový scenár, pričom nie je tlak na hráča mať najnovšie karty
+ perfektné grafické spracovanie
+ dobre fungujúce sólo resp. výborne funguje hra s 2 balíčkami akoby za 2 hráčov
– minimum pre solídne hranie je mať základ a aspoň jeden celý cyklus, resp. 1 až 2 veľké rozšírenia
– dlhšia príprava balíčka pre samotným hraním scenára

 

18. Settlers: Zrod impéria (Youda)

Settlers-Zrod-impéria-boxPro mě osobně je tahle hra jedna z top a zahraju si ji kdykoliv a kdekoliv. A téměř s kýmkoliv. Už na první pohled láká ke hře pěkná grafika, která v člověku evokuje vzpomínky na staršího počítačového bratříčka. Nebo sestřičku? No to je vlastně jedno. Pro mě je to prostě takové příjemné pohlazení a radost s takovými kartami hrát.

Samotná hra je pravidlově opravdu jednoduchá, i když už jsem se setkal s případem, kdy pravidla odradila od hraní hry. Ale to byl zřejmě ojedinělý případ, protože jinak s tím zatím nebyl problém. No a pak přichází samotné hraní, kdy hra přináší úžasné množství možností, vždy máte na výběr několik rozhodnutí, zda kartu postavit, rozbít nebo třeba uzavřít dohodu. Záleží vždy na vás, co s ní uděláte a jakým způsobem přispějete svému impériu k růstu.

Ano, hra nemá nějak silnou interakci s protihráči, opravdu nečekejte epické bitvy ani žádné velké škození. Pokud tohle vyhledáváte, opravdu raději sáhněte po jiné hře. Pokud ale rádi kombinujete a propočítáváte možnosti a nevadí vám, že vám to občas může někdo zkomplikovat zbořením budovy nebo nějakou jinou záškodnickou akcí, určitě neprohloupíte. Navíc každá hra je jiná, protože karty vám chodí jinak a vy se s tím musíte co nejlépe vypořádat.
Dalším bonusem jsou odlišné národy a hlavně styl hraní za ně. Opravdu za každý národ musíte hrát trochu jinak a snažit se využívat jejich přednosti. Např. Římané těží z vlastní stavby budov a jejich kombení. Barbaři pak zase musí ideálně co nejvíce bořit, ať už soupeřům nebo sobě z ruky. No a samozřejmě můžeme očekávat další národy. Na světě už je Atlantida a autor už přislíbil další národ, Aztéky.
Takže Ave Cesar, bijte je po hlavách.

 

19. Machi Koro (Aendil)

Machi_Koro_boxczJe to krásna hra vtedy, ak si chcete zahrať niečo zábavné, ale pritom nestráviť mnoho času vysvetľovaním pravidiel. Hre som dal tri hviezdičky pre ohromný podiel náhody. Zisky sú dané hodom kocky (alebo kociek). Kto hral Osadníkov z Katanu tak vie, že keď padne 7x za sebou dvojka (najmenej pravdepodobné), tak to fakt pokazí hru. No a u Machi Koro je to rovnaké. Určite odporúčam hrať s rozšírením. Rozdiel oproti základu je ten, že budovy prichádzajú do hry postupne. Takže ak má niekto šťastie „iba“ dva-tri kolá, tak nevykúpi jeden druh budov. Za mňa dobrá hra, užili sme si kopec srandy, i keď ovplyvniť víťazstvo ide v menšej miere.

 

20. Zámky šíleného krále Ludvíka (barborisek)

Zámky_krále_Ludvíka-box5 hvězdiček. Tomu se prostě dá vytknout jen to, že když na to člověk nenarazí náhodou, tak se k této hře asi sám od sebe nikdy nedostane. Tohle je hra, která mě za poslední dobu nejvíc překvapila… Nepoutavá hra, krabice, no prostě asi nějaký stavění zámků – na první pohled. Nekoupili bysme jí. Dostali jsme se k ní náhodou a je to prostě bomba.

Dostane to i hráče, kteří nejradší hrajou Arkham, Zimu mrtvých, Pandemic, a tak. Přitom jen skládáte místnůstky dohromady tak, abyste měli nakonci víc bodů než soupeř. Ale nakonec zjistíte, že Vám ani tak o výhru nešlo. Když se dojede poslední kolo a Vy po sečtení bodů budete úplně poslední, tak se ale stejně budete bavit tím, co Vám z toho všeho spojování nakonec vyšlo. My si pak po hře vždycky představujeme svoje zámky. Např. tak tudy si sejdete do našeho sklepení, kde máme kryptu. No a to protože tady přes ní vodíme vězně do žaláře, který je hned vedle, aby věděli, co je čeká…

Užije se u toho spousta srandy a přitom nejde o žádnou akčňárnu. Krásnej jednoduchej, kterej Vás překvapivě ale opravdu dostane.

Hra probíhá vlastně tak, že se losují místnůstky a v každém kole jeden mistr stavitel udává cenu. Vydělává na tom co ostatní kupují a snaží se dosáhnout toho, aby tam pro něj zbyla nakonec ta místnůstka, kterou by nejvíce chtěl (což je dost problém). Průběžně sbíráte bodíky za místnosti a nebo pak i nakonci dostanete spoustu bodů za „královské odměny“ (takový cíl, co se každý snaží v dané hře splnit nejlíp) a nebo za Vaše skryté úkoly, což dokáže na konci pěkně překopat pořadí. Každá hra je jiná, protože se losují místnosti, skryté úkoly i hlavní úkoly pro danou hru. Ale nakonec každý Váš zámek bude nádhernej originál.

 

21. Vzhůru do podzemí (cSf.Loser)

Vzhůru_do_podzemí_boxHra je zde poměrně dobře popsaná jak vlastně funguje. Já jen dodám, že je to krásná malá krabička, kterou sebou vezmete kamkoliv. Hra má pěknou grafiku a je luxusně zpracovaná. Celý systém je krásně vymyšlený push your luck systém, kdy máte jedno rozhodnutí, jestli to ještě zkusit nebo ne. Prostě elegantní jednoduchý mechanismus, který prostě funguje. Když k tomu máte nějaké to hecování tak je to prostě jasná volba.

 

22. Star Wars: Rebelie (Riwi)

Star-Wars-Rebelie-boxHra pro 2-4 hráče.
Hra obsahuje dvě tradiční strany. Rebely a Imperium. Ve více hráčích se pak o ovládání dané frakce dělí. Hráno ve všech variantách počtu hráčů. Osobně doporučuji nováčkům hrát ve více lidech. Zkušenost ukázala, že pro nováčky je objem sledovaných informací docela zahlcující a tak je lepší, když si to ve dvou rozdělí (pravidla přímo říkají jak).

Hra jako taková je silně asymetrická. Kdy Imperium zahltí galaxii množstvím svých jednotek, a naopak Rebelové se krčí někde v koutě a provádějí diverzní akce, jež podkopávají morálku Imperia. Ve skratce cílem Imperia je najít a zničit tajnou základnu rebelů (v časovém limitu počtu kol) a naopak rebelové plní různé úkoly a tím ten čas Imperiu ubírají.

Herní doba kolem 3 hodin sedí, ale při hře 4 nováčků jsme se jednou dostali i s vysvětlováním pravidel na 6 hodin, což považuji za extrémní výstřelek.

Modely obsažené v krabici jsou opravdu pěkné a až překvapivě detailní.

I když většina upřednostňuje hraní 1v1, mě se více líbí 2v2, kdy je do hry zapojen faktor komunikace a týmového plánování. Samozřejmě pokud se objeví silně dominantní hráč, tak strhne veškeré rozhodování na sebe (hlavně pokud je zkušenější), ale to je již riziko týmových her.

 

23. Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově (MrGerar)

Robinson-Crusoe-boxczVelmi zdařilá kooperativní hra o přežití. Vyzkoušel jsem ve hře jednoho, dvou i čtyř hráčů a musím říci, že hra celkem flexibilně reaguje na libovolný počet hráčů, i když hráči vždy musí zvolit jinou strategii. Ač má hezký „rodinný“ název, hru bych doporučil spíše zkušenějším hráčům, i když do rodinného kruhu jí lze vzít také.

Hlavní klady:
– lze hrát obstojně v jednom hráči
– téma je dobře zpracováno (karty událostí, kostky, lov, atd.), opravdu je zde tendence „vžít“ se do příběhu
– hra je velice krásná i po grafické stránce
– různorodé scénáře -> každá hra má jiný cíl
– hra je dobře vybalancovaná – z počtu 6 scénářů mám na kontě 4 výhry a 2 prohry -> není přehnaně těžká, ale ani vám nedá výhru zadarmo

Hlavní zápory:
– v případě hry více hráčů se může stát, že se vedení ujme jeden hráč, který prakticky hraje za všechny (hráči jsou pouze pracovní síla a nerozhodují sami za sebe)
– hra působí dojmem, že čím více hráčů, tím větší obtížnost
– ne příliš jasná pravidla (dohledával jsem na internetu některé ne úplně vysvětlené pasáže)
– na první pohled velice dlouhá, nepřehledná a těžká pravidla -> ovšem po vyzkoušení jsem zjistil, že mechanismy jsou vcelku jednoduché -> ve výsledku jich nebylo potřeba, myslím že to spíše hře škodí

 

24. Samurajský meč (Pepogn)

samurajsky-mec-boxSamurajský meč u nás ležel několik let na poličce nerozbalený. I bratříček Bang! se nedostává na stůl nijak pravidelně, natož „kopie“. Zkrátka nás nelákala. Pak však přišla akce s partou, se kterou jsme Bang! hrávali, ale ten zůstal zapomenut doma a tak došlo na Samurajský meč.

A musím říct, že jsme byli všichni mile překvapeni. Se hrou Bang! s rozšířeními se sice srovnat nedá, ale pokud bych si nyní měl vybrat mezi Bang!em v základu a SM, tak SM je jasná volba.

Sice zde nedochází až v takové míře k blufování s rolemi, je zde málo postav a druhů karet, ale jediný rozdíl mezi Bangem a SM – tedy neodpadávání hráčů – je klíčový. Kdo by si z Bangu nepamatoval, jak si ani nezahrál a pak dvacet minut čekal, než ostatní dohrají.

A to vše doprovázené prupovídkami s „japonským“ přízvukem, kdy se navzájem připravujeme o věneček (žetony cti:)). Jo! Dobré!

 

25. Aruba: Battle Race (JamesCross)

aruba-boxU této hry jsem byl v rozpacích, jaké hodnocení vlastně dát ale nakonec jsem se rozhodl pro zlatou střední cestu. Aruba pro mě osobně je skvělá hra, plná kostek (to já rád), závodění a škození (to já ještě radši). Bohužel hra má i své mouchy, největší je,že si společně se hrou kupujete i hodně ale opravdu hodně vzduchu, to je pro mě osobně velké minus. Dalším záporem je, že mám problém sehnat ke hře spoluhráče, jednak závodní hra moc mých přátel neláká a za druhé je odrazuje i částečně kvalita komponent (karty, žetony) . Každopádně Aruba si své tři hvězdy jistě zaslouží.

 

Mohlo by vás také zajímat

4 komentáře

cSf.Loser 22.11.2016 at 13:05

Jen tak ze zájmu máte nějak zpracováno, kolik lidí hodnotilo v té době? případně nějaké nejaktivnější uživatele? a kolikrát hodnotili? Docela by mě nějaká ta malá statistika zajímala.

Redakce 22.11.2016 at 16:40

Máme něco takového v plánu. Jen se musí spočítat ručně, tak uvidíme, kdy se to podaří 😉

BigDeal 17.11.2016 at 10:32

Tak blízko a predsa tak ďaleko 🙂
Každopádne gratulujem víťazom, výhry sú to super a zároveň gratulujem Hrajeme – bola to perfektná motivácia k nakopnutiu sa a písaniu komentárov!

Redakce 18.11.2016 at 15:34

Díky za účast, především pak za hodnocení her. Třeba to vyjde příště 🙂

Připojte svůj komentář