Hrajeme.cz
Herní oceněníO hrách a hraní

Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky z léta 2016

Vyhlašujeme ceny Hrajeme.cz DOPORUČUJE pro hry vydané v létě 2016 – v období od 1. července do 30. září. Vybíráme nejlepší hry různých typů a žánrů, které vyšly v češtině v daném období. Přehled všech her, z nichž jsme vybírali, najdete v Kalendáři novinek 2016.

Cena Hrajeme.cz má dvě části. V průběhu celého roku, jednou za každé čtvrtletí, vyhlašujeme cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Oceněné hry obdrží stříbrnou hvězdu. To jsou doporučené novinky vydané v uplynulém ročním období. Jednou za rok – v září – pak vyhlásíme Hvězdu Hrajeme.cz, nejlepší hru za uplynulý rok, a ta získá zlatou hvězdu. První Hvězdou Hrajeme.cz 2016 je hra Krycí jména od Vládi Chvátila. Viz také stránka Hvězda Hrajeme.cz.


Hrajeme.cz DOPORUČUJE – léto 2016:

  • Dům snů – rodinná hra pro 2–4 hráče od 8 let
  • Mmm! – rodinná hra pro 2–4 hráče od 5 let
  • Pandemic: Legacy – rok 1 – kooperativní hra pro 2–4 hráče od 10 let
  • Star Wars: Rebelie – strategická hra pro 2 (4) hráče od 12 let
  • Mysterium – kooperativní detektivní hra pro 2–7 hráčů od 8 let
  • Malé velké galaxie – strategická hra pro 1–5 hráče od 12 let

 

Dům snů

– pro 2–4 hráče od 8 let, vyd. Blackfire

Dům snů je hra přístupná pro rodinné hraní i příležitostné hráče, ale i pro ty náročnější, kteří mají chuť na něco jednoduššího. Každý hráč v ní z karet postaví vlastní, originální třípodlažní dům složený z různých místností a doplňků. Své plány musíte přizpůsobit tomu, jaké karty jsou k dispozici, zároveň vám hra poskytuje dostatek kombinací pro vaše rozhodování. A je také na vás, do jak velkého rizika půjdete. Hru zpestřují speciální karty, které vám poskytnou jednorázový efekt či finální úpravu domu na konci hry.

Celkově je hra příjemným překvapením. Výborně vyvažuje míru složitosti, délku hry a množství kombinací. Karty jsou navíc krásně a vtipně graficky zpracované.

Odkazy:

Mmm!

– pro 2–4 hráče od 5 let, vyd. MindOK

Mmm! je kooperativní hra, která je určena pro celou rodinu. Hráči mají za úkol vynosit všechny potraviny ze spíže dříve, než přijde kocour. Dělají to pomocí tří speciálních kostek. Díky jednoduchým pravidlům si zahrajete i s předškoláky a školáky, ale hra je zábavná i pro dospělé. Umožňuje totiž několik stupňů obtížnosti. Především děti hra učí dobře plánovat, protože zpočátku je jednoduchá a postupem hry stále těžší. Hra má proto napětí a gradaci.

Na této hře oceňujeme její přístupnost širokému okruhu hráčů, i když je primárně určena dětem, má i pro příležitostné hráče svůj půvab. A výborně se hodí pro společné hraní dětí a dospělých. Oceňujeme také pěkné zpracování.

Odkazy:

Pandemic: Legacy – rok 1

– pro 2–4 hráče od 10 let, vyd. MindOK

Pandemic je známá kooperativní hra. Systém legacy do ní vnáší nový rozměr kampaně, který vám umožní ve hře prožít jedinečný příběh záchrany světa před smrtelnými nemocemi. Hra je rozdělena do 12 částí, podle měsíců. Každá před tým klade nové úkoly. Postupem hry přicházejí nové situace a překvapení, kterým musíte čelit. Pravidla se mění i díky vašim rozhodnutím.

Na hře oceňujeme, že každá partie hry je jedinečná a že každý příběh vždy utváří daná skupina hráčů. Rozhodnutí ve hře mají větší váhu než v jiné hře, protože se přenášení do dalších partií a nedají se zvrátit.

Odkazy:

Star Wars: Rebelie

– pro 2 (4) hráče od 12 let, vyd. Blackfire

Star Wars: Rebelie je velká a výpravná hra určená primárně náročné hráče. Nejlépe si ji zahrajete ve dvou hráčích, ale umožňuje i hru dvou týmů. Oceňujeme na ní výborné provázání mechanik hry s tématem. Rebelie vás zavede do světa Star Wars a umožní vám zažít zápas impéria s povstalci, a to i díky asymetričnosti hry, která je ale výborně vyvážena. Každý hráč hraje za jinou stranu, má jiné výchozí podmínky a jiný cíl ve hře.

Jedná se o jednu z nejlepších strategických her pro dva hráče, která u nás vyšla. Má skvělou atmosféru, která vychází z velkého herního plánu, použitých detailních miniatur, karet s událostmi pro každou stranu i využíváním velitelů známých z filmové série. Musíte se připravit na to, že jedna partie vám zabere i tři hodiny.

Odkazy:


Cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE dodatečně udělujeme také těmto hrám vydaným v předešlém období:

Mysterium

– pro 2–7 hráčů od 8 let, vyd. Blackfire

Mysterium je kooperativní detektivní hra, ve které hráči musí zapojit kromě dedukce také imaginaci, fantazii a představivost. Jedná se o krásně provedenou hru s kartami, jaké můžete znát z Dixitu. Na hře oceňujeme, že dokáže vytvořit jedinečnou atmosféru plnou tajemství a imaginace. Hráče vede k tomu, aby mezi sebou komunikovali i jiným způsobem než slovy. Výborně se hodí skupinu přátel, ale i pro starší děti.

Odkazy:

Malé velké galaxie

– pro 1–5 hráče od 12 let, vyd. REXhry

Malé velké galaxie představují plnohodnotnou strategickou hru, kterou zvládnete zahrát okolo půl hodiny. I v tomto krátkém čase se vám podaří prozkoumávat různé planety, kolonizovat je, rozvíjet vlastní civilizaci a soupeřit s ostatními. Na hře oceňujeme, že jsou všichni neustále zapojeni, protože mohou využívat i akce ostatních hráčů. Kostky sice určují, jaké akce budou aktivovány, je ale na vašem rozhodnutí, jak je využijete a zkombinujete s efekty karet. Hra umožňuje různé cesty k vítězství a zpravidla bývá napínavá až do konce.

Malá krabička skrývá propracovanou a kvalitně zpracovanou hru, kterou si můžete vzít kamkoliv. Díky přístupným pravidlům nové hráče zasvětíte do hry rychle.

Odkazy:


Související články:

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář