Hrajeme.cz
Přečtěte siRady, nápady, tipy

Nejlepší hry pod stromeček 2018

2018

Stejně, jako tomu bylo v minulých letech, mám pro vás tipy na hry, které podle mě stojí za to a které se mohou stát výborným dárkem pod stromečkem pro vaše blízké a přátele. Zaznamenal jsem, že mezi nejpreferovanějšími jsou kosmetika, knihy a hračky (vč. her). Věřím proto, že vám toto doporučení přijde vhod. Letošní rok byl opět velmi bohatý a přinesl pestrou nabídku. Vybírám především letošní novinky, protože ty dříve vydané hry najdete v minulých doporučeních. Výběr byl nároční, protože vyšlo hodně opravdu pěkných her, a tak se ani nemohlo dostat na všechny. Důležité je, aby vás a vaše blízké vybrané hry bavily.

Pro lepší přehlednost při výběru jsem hry rozdělil do těchto šesti kategorií: dětské hry, rodinné hry, hry pro přátele, hry pro náročné, párty hry a speciální doporučení. V každé kategorii najdete tipy na několik her. Všechny doporučené hry jsou u nás dostupné, i když některé jen ve specializovaných obchodech (dají se však objednat přes internet).

Poznámka: Vybrat nejlepší hry je vždy obtížné a mnohé skvělé hry se do výběru nedostanou. Doporučení vychází z mých zkušeností. Vlastní tipy na hry můžete uvést do komentáře pod článkem. Inspirace se hodí nejen na Vánoce. A doporučení z minulých let platí (mnohdy) stále, viz související články na konci. Dříve doporučené hry zde proto neopakuji.


Dětské hry

– pro děti předškolního nebo mladšího školního věku, dospělí mohou, ale nemusí hrát, zábavné hry zejména pro děti

Memoarrr!

– paměťová hra pro 2–4 hráče od 6 let

Výborně fungující paměťová hra, která je napínavá, zábavná a má gradaci. Čtvercové karty jsou uspořádány do čtverce 5 x 5 polí. Hráči je postupně odkrývají. Vždy musíte navázat na kartu, kterou odkryl předchozí hráč. Buď musíte odkrýt stejné zvíře nebo krajinu. Součástí pravidel je i pokročilá verze, ve které se využívají různé schopnosti zvířat. Hra je zábavná i pro hraní v rodině.

Zde najdete podrobnosti:

 

Chyť draka

– karetní hra pro 1–4 hráče od 4 let

Jedná se o jednoduchou a rychlou karetní hru pro děti, ve které se hráči snaží ulovit tři dospělé draky. Musí na to ale jít chytře a nejdřív získat zkušenosti a základní pomůcky, nejprve se pocvičit v chytání menších draků, a teprve potom si troufnout na ty větší. Hra děti baví a seznamuje je s principy, které jim pomohou při hraní náročnějších her.

Zde najdete podrobnosti:

 

Medvěd Wrr: Karetní hra

– karetní hra pro 2–4 hráče od 7 let

Letos vyšla pěkná karetní hra Medvěd Wrr, která doplňuje knihu Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Díky hře se děti mohou stát aktivními účastníky příběhu této krásně knihy. Jejich úkolem je najít čtyři součásti stroje. K tomu jim pomáhají karty s různými efekty.Setkáte se se všemi oblíbenými postavami z knihy, je zde například poštovní holub Pipp, želvák Edvard nebo kapitán Crabson. Ideální je proto pořídit hru dohromady s knihou.

Zde najdete podrobnosti:

 

Kdo to byl?

– dětská karetní hra pro 3–6 hráčů od 6 let

Je to malá, jednoduchá, ale chytře vymyšlená hra. Točí se okolo bobku, který některé zvířátko udělalo uprostřed pokoje. Hráči to ale chtějí shodit na mazlíčka někoho jiného. Nejlepším důkazem je zbavit se všech karet. Ale když nebudete dávat pozor, bude to na vás. Hra je rychlá a vtipná. Baví děti i dospělé.

Zde najdete podrobnosti:


Rodinné hry

– hry pro děti a rodiče, všichni mají šanci na výhru, méně náročné hry, které jsou zábavné pro všechny

Dice Forge

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 10 let, ve které si upravujete své kostky

Dice Forge je svižná hra s jednoduchými pravidly, s nimiž nové hráče seznámíte během pár minut. Na stole výborně vypadá díky krásnému grafickému zpracování, netrvá dlouho a jsou zábavné pro všechny hráče, protože jsou neustále zapojeni do hry. Inovativním způsobem využívá kostky, které hráčům poskytují zdroje. V průběhu hry si je vylepšujete výměnou jednotlivých stěn.  Velký počet hodů umožňuje, že se projeví vámi zvolená strategie.

Zde najdete podrobnosti:

 

Příběhy pirátů

– kooperativní hra pro 2–4 hráče od 10 let

Ve hře představujete bandu pirátů, kteří se plaví na své lodi Ellen po jižních mořích a čelí společně různým výzvám, a to v reálném čase. Musíte spolupracovat při ovládání lodi. Příběhy pirátů jsou zábavnou rodinnou hrou s pěkným příběhem. Postupně objevujete nové možnosti. Jednotlivé kapitoly scénáře nepřinášejí jen další karty, ale i další herní součásti, které obohacují hru. Přitom jednotlivé scénáře můžete hrát opakovaně. Hra využívá také mobilní aplikaci, která vám pomůže s nastavením každého scénáře, odpočítá vám čas a zaznamenává úspěchy.

Zde najdete podrobnosti:

 

Rivalové

– závodivá hra pro 2–6 hráčů od 8 let

V této hře zažijete napětí závodů formule 1. Kromě toho, že se budete snažit zvítězit v závodě se svou formulí, si můžete také vsadit na pořadí. Za oboje inkasujete peníze, které nakonec určí vítěze hry. Pohyb formulí je vyřešen pomocí karet. Kdo je na tahu, zvolí jednu ze svých karet, a ta určí, které formule a v jakém pořadí se budou hýbat. Rivalové jsou výbornou hrou pro hraní v rodině. Má jednoduchá pravidla a krásné zpracování.

Zde najdete podrobnosti:

 

Plyšová hlídka

– kooperativní příběhová hra pro 2–4 hráče od 7 let pro hraní rodičů s dětmi

Plyšová hlídka je krásně zpracovaná hra, ve které společně rozvíjíte příběh. Součástí hry je velká kniha dobrodružství, která má na jedné straně herní plán a na druhé popis scénáře, a spousta krásných detailních figurek. Doporučuji především pro hraní rodičů s dětmi.

Zde najdete podrobnosti:


Hry pro přátele

– hry pro dospívající a dospělé, všichni mají stejnou šanci na výhru, hráči jsou starší 10 let

Panství hrůzy (2. ed.)

– kooperativní příběhová hra pro 1–5 hráčů od 14 let

Je to jedna z nejlepších her, která u nás letos vyšla.  Jako vyšetřovatelé odhalujete záhady a hrůzy jednoho tajemného domu. Vaším úkolem je shromáždit potřebné důkazy a stopy a vyřešit záhady podle zvoleného scénáře. Společně musíte překonávat překážky a řešit hlavolamy. Vše je zasazeno do hororového světa H. P. Lovecrafta. Součástí hry je i výborně připravená aplikace, která hru řídí. Hra má svou jedinečnou atmosféru.

Zde najdete podrobnosti:

 

This War of Mine: Desková hra

– kooperativní hra pro 1–6 hráčů od 18 let

Je to hra se silným příběhem a neopakovatelnou atmosférou. Zavede vás do města uprostřed války. Válku zažijete v kůži civilistů, kteří se snaží přežít. Čeká na vás řada nelehkých rozhodnutí, morálně vypjaté situace i brutální scény. To je také důvod, proč je hra určena dospělým hráčům. Důležitým prvkem hry je Kniha příběhů, která obsahuje velké množství situací. Odkazují na ně různé karty a díky nim a vašim rozhodnutím bude každá hra jiná, resp. budete rozvíjet jiný příběh.

Zde najdete podrobnosti:

 

Detektiv: Po stopách zločinu

– kooperativní deduktivní hra pro 2–5 hráčů od 16 let

V této hře se stanete skutečnými vyšetřovateli, kteří sbírají stopy a snaží se rozplést případ zločinu. Hra přináší unikátní provázání s internetem, který budete potřebovat, protože během hry budete využívat databázi. Hra vám poskytne jedinečný zážitek.

Zde najdete podrobnosti:


Hry pro náročné hráče

– hry s komplexními pravidly, vhodné pro hráče, kteří často hrají nebo hledají strategickou hru

Twilight Imperium (4. ed.)

– komplexní strategická hra pro nejnáročnější hráče, pro 3–6 hráčů od 14 let

Twilight Imperium je jedinečná strategická hra, která vám poskytne skutečný epický zážitek. Rozvíjíte v ní svou civilizaci, objevujete nové galaxie, obchodujete, bojujete. Je plná napětí a zvratů. Každá partie je jiná, protože záleží na zvolených rasách, kterých je k dispozici 17, a také na rozhodnutích hráčích, jejich dohodách a diplomacii. Připravte se na komplexní strategii, která vám zabere i více než 6 hodin. Tato hra se již stala legendou a díky českému vydání si ji může zahrát více zájemců.

Zde najdete podrobnosti:

 

Rising Sun

– strategická hra pro 3–5 hráčů od 14 let

Rising Sun je velká strategická hra, která je zasazena do atraktivního prostředí feudálního Japonska, které je obohaceno o mytologické prvky. Je to jedna z nejlepších strategií, která letos vyšla. Poskytuje celou řadu možností, jak ji hrát a postupně můžete objevovat jednotlivé její vrstvy. Obsahuje špičkově zpracované miniatury. Hru doporučuji především náročnějším hráčům, kteří mají rádi konfliktní hry s asymetrickými prvky využívající diplomacii a komunikaci mezi hráči.

Zde najdete podrobnosti:

 

Podmořská města

– strategická hra pro 1–4 hráče od 12 let

Podmořská města jsou novou hrou Vládi Suchého, jejíž téma je výborně provázáno s herními mechanismy. Je to ekonomická strategie založená na inovovaném mechanismu workplacementu – místo pracovníků pokládáte karty. Hra vám poskytuje hodně možností. Pokud máte rádi propracované kombinační hry, pak by Podmořská města mohla být přesně pro vás.

Zde najdete podrobnosti:

 

Anachrony

– strategická hra pro 1–4 hráče od 15 let

Jedná se o komplexní strategickou hru pro nejnáročnější hráče, která přináší post-apokalyptické téma. Založena je především s mechanismem umisťování dělníků a správou zdrojů. Vyžaduje větší úsilí při seznamování s pravidly, to je ale odměněno jedinečným zážitkem. Každá hra bude jiná a umožní vám hledat nové cesty k vítězství.

Zde najdete podrobnosti:


Párty hry

– jednoduché, rychlé a zábavné hry, ve kterých jde především o to společně se pobavit

Hrdinové bez záruky

– originální kooperativní hra pro 1–8 hráčů od 8 let

Je to vtipná a rychlá hra, ve které hráči musí spolupracovat, ale přitom nesmí mluvit či jinak komunikovat. Hraje se v reálném čase. Ve hře představujete skupinu hrdinů, která se vydává do obchodního domu, aby zde ukradli předměty, které potřebují na další svou dobrodružnou výpravu. Všichni hráči jsou proto neustále zapojeni do hry, musí sledovat, co se děje a kdy mají zasáhnout.

Zde najdete podrobnosti:

 

Múza

– týmová hra pro 4–12 hráčů od 10 let

Múza je zábavná párty hra s krásnými kartami, jaké můžete znát z Dixitu. Výborně si ji zahrajete v širokém okruhu hráčů i nehráčů. Ve hře inspirujete své spoluhráče a sbíráte mistrovská díla. Hraje se ve 2 či 3 týmech. Jeden člen týmu představuje múzu, která dává nápovědu ostatním členům, a ti mají vybrat správné dílo.

Zde najdete podrobnosti:

Kdo páruje, vyhrává

– párty hra pro 2–10 hráčů od 8 let

Jedná se o párty hru, ve které se snažíte spojit různé fotografie stejně jako ostatní hráči. Čím více hráčů vybere shodný pár, tím více získáte bodů. Při vytváření párů přemýšlíte jednak o tom, co jednotlivé fotky spojuje, jednak o tom, jaké páry by mohli vytvořit ostatní hráči. Hra je také přístupná dětem a hraní v rodině a s příležitostnými hráči.

Zde najdete podrobnosti:


Speciální doporučení

– něco se do vymezených kategorií prostě nevejde, proto tato zvláštní kategorie

Rytíři a Unesená

– dva jedinečné gamebooky založené na komiksu

Jedná se o dvě komiksové knihy, které jedinečným způsobem spojují komiks a gamebook. Postupně knihu procházíte a vaše rozhodnutí určují, jakou cestou se příběh bude ubírat. Na obrázcích nacházíte čísla, která vás odkazují na příslušný další obrázek. Vy se stáváte hrdinou, který uspěje, nebo taky ne. Rytíři jsou určeni dětem, Unesená dospělým.

Zde najdete podrobnosti:


Související články:

Odkazy – mohlo by vás zajímat:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář