Hrajeme.cz
Herní oceněníO hrách a hraníPřečtěte si

Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky z léta 2017

Vyhlašujeme ceny Hrajeme.cz DOPORUČUJE pro hry vydané v létě 2017 – v období od 1. července do 30. září. Vybíráme nejlepší hry různých typů a žánrů, které vyšly v češtině v daném období. Přehled všech her, z nichž jsme vybírali, najdete v Kalendáři novinek 2017.

Během letního období vyšel velký počet her. Mezi nimi se našla celá řada výborných her, které stojí za doporučení. Rozhodli jsme se proto tentokrát ocenit více her, konkrétně 7.

Za každé čtvrtletí – roční období – vyhlašujeme cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Oceněné hry obdrží stříbrnou hvězdu. Jednou za rok pak vyhlásíme Hvězdu Hrajeme.cz, nejlepší hru za uplynulý rok, která získá zlatou hvězdu. První Hvězdou Hrajeme.cz 2016 je hra Krycí jména od Vládi Chvátila a Hvězdou Hrajeme.cz 2017 se stala strategická hra Great Western Trail: Cesta na západ. Viz také stránka Hvězda Hrajeme.cz.


Hrajeme.cz DOPORUČUJE – léto 2017:

  • 18CZ: Počátky železnice v Českých zemích – strategická hra pro 3–5 hráčů od 12 let
  • Exit – Úniková hra – kooperativní hra pro 1–4 hráče od 12 let
  • Junk Art: Umění z odpadu – rodinná dovednostní hra pro 2–6 hráče od 8 let
  • Malá velká dobrodružství – strategická hra pro 1–4 hráče od 14 let
  • Moštárna – rodinná karetní hra pro 2–5 hráčů od 8 let
  • Ostrov Skye – rodinná strategie pro 2–5 hráčů od 8 let
  • Tajná výprava čarodějů – dětská kooperativní hra pro 2–6 hráče od 6 let

18CZ: Počátky železnice v Českých zemích

– strategická hra pro 3–5 hráčů od 12 let, vyd. Fox in the Box

Hra 18CZ je náročnější ekonomická strategie, která patří do řady her 18XX. Ujímáte role majitele malé lokální železniční tratě na českém území konce 19. století za Rakouska-Uherska. Stavíte nové tratě, zakládáte nové stanice, nakupujete nové vlaky a rozhodujete o tom, co se bude dít s penězi, které přepravou pasažérů vámi ovládaná společnost vydělá. Hra je určena náročnějším hráčům. Díky mapě Českých zemí k nám přináší osvědčený a výborně fungující herní systém. Můžete tak zažít budování železnice u nás. Na projektu oceňujeme celkové zpracování českého vydání i jedinečnost projektu.

Odkazy:

Exit: Úniková hra

– kooperativní hra pro 1–4 hráče od 12 let, vyd. Dino

K dispozici jsou u nás tři hry s konceptem Exit na různá témata: Opuštěná chata, Tajná laboratoř a Faraonova hrobka. Představují různé scénáře kooperativní únikové párty hry. Vaším úkolem je vyřešit všechny úkoly a šifry a uniknout. Exit patří k náročnějším únikovkám. Oceňujeme na něm výborně realizované  nápady, které překvapí i zkušené hráče šifrovacích her. Každý scénář přináší jedinečný zážitek. Doporučujeme hrát v menším počtu hráčů (2–3 hráči). Nevýhodou hry je, že během hry dojde k ničení materiálu (pro opakované hraní nutno zkopírovat sešit a některé karty).

Odkazy:

Junk Art: Umění z odpadu

– rodinná dovednostní hra pro 2–6 hráče od 8 let, vyd. MindOK

V této hře se stanete umělci, kteří v různých světových metropolích tvoří umělecká díla z nejrůznějšího odpadu (dílků různých tvarů a barev) podle měnících se požadavků. V každé partii stavíte podle nových zadání, hra je proto pokaždé trochu jiná. Přináší mix dovednosti, taktiky a štěstí. Ve hře uplatníte cit pro rovnováhu a pevnou ruku. Na hře oceňujeme její přístupnost a zábavnost pro rozmanité skupiny hráčů. Především tím, jaké roztodivné skulptury dokáží hráči sestavit, ale i tím, jak budou různé části odpadávat.

Odkazy:

Malá velká dobrodružství

– strategická hra pro 1–4 hráče od 14 let, vyd. REXhry

Patří do řady malých velkých her, tedy her, který v malé krabičce skrývají ucelenou hru s unikátním konceptem. Tentokrát se jedná o fantasy hru s rozvojem postav, které plní různé úkoly. Hra přináší originální mixem push your luck mechanismu a hlavolamu. Kromě strategie vyžaduje i práci s rizikem. Oceňujeme také krásně zpracovaná herních komponent a karet. Hra přináší zajímavé pojetí a poskytuje nový herní zážitek. Je určena náročnějším hráčům.

Odkazy:

Moštárna

– rodinná karetní hra pro 2–5 hráčů od 8 let

Patří k jednodušším rodinným hrám, které si dobře zahrajete s kýmkoliv, protože má jednoduchá pravidla, je zábavná a zvládnete ji do 30 minut. A v neposlední řadě má krásné velké karty se zvířaty, ovocem a mošty. Hráči ve hře představují zvířata z kouzelného lesa, který je plný ovocných stromů. Ze sladkého ovoce vyrábí ty nejlepší supermošty. Hra je jedinečná svým systémem postupného odkrývání nových karet setkání, které poskytují nové efekty a příležitosti. Navíc novou partii zahájíte s kartami setkání, které vám zůstaly na stole na konci předešlé partie. Každá partie vyžaduje trochu jiný přístup. Můžete si tak dobře zahrát několik partií za sebou a každá bude jiná.

Odkazy:

Ostrov Skye

– rodinná strategie pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. Albi

Hráči jako náčelníci jednoho z pěti skotských klanů soupeří o nadvládu nad ostrovem Skye. Snaží se získat ta nejlepší území a výhodně prodat ta, která nechtějí. Hra má přístupná pravidla, takže oslovuje i příležitostné hráče. Přináší funkční kombinaci herních mechanismů. Díky náhodně vybíraným bodovacím podmínkám je každá hra jiná, můžete proto hrát opakovaně. Zábavné je ve hře budování vlastního panství z dílků krajiny, které v každém kole zakoupíte. Záleží přitom na tom, jakou cenu každý hráč přiřadil dílkům, které dává do nabídky.

Odkazy:

Tajná výprava čarodějů

– dětská kooperativní hra pro 2–6 hráče od 6 let, vyd. MindOK

Hráči představují kouzelnické učně, kteří tajně utekli do černého lesa na kouzelnický trh. Přísný duch Bludovít je jim ale v patách, a tak musí honem zpátky do kouzelnické školy. Jejich záchranou jsou přátelští bludíci, kteří jim svítí na cestu. Jedná se o kooperativní hru s paměťovými prvky. Má výborně skloubené téma s provedením, které děti zaujme a především je baví. Díky kostkám je proměnlivá a hráče udržuje v napětí. Funguje v ní efekt postupného objevování, díky tomu má hra postupnou gradaci.

Odkazy:


Související články:

Oceněné hry v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář