Hrajeme.cz
Herní oceněníPro náročnéPro rodinné hraní

Cena Hrajeme.cz: Doporučené novinky z podzimu 2017

Vyhlašujeme ceny Hrajeme.cz DOPORUČUJE pro hry vydané na podzim 2017 – v období od 1. října do 31. prosince. Vybíráme nejlepší hry různých typů a žánrů, které vyšly v češtině v daném období. Přehled všech her, z nichž jsme vybírali, najdete v Kalendáři novinek 2017.

Předvánoční období přineslo velký počet kvalitních her, výběr byl proto náročnější než obvykle. Rozhodli jsme se proto tentokrát ocenit více her. Najdete mezi nimi výborné rodinné hry Karak a Majesty i hry pro náročné hráče jako Pustina či Kmotr, ale i kooperativní hra se silným tématem This War of Mine.

Za každé čtvrtletí – roční období – vyhlašujeme cenu Hrajeme.cz DOPORUČUJE. Oceněné hry obdrží stříbrnou hvězdu. Jednou za rok pak vyhlásíme Hvězdu Hrajeme.cz, nejlepší hru za uplynulý rok, která získá zlatou hvězdu. První Hvězdou Hrajeme.cz 2016 je hra Krycí jména od Vládi Chvátila a Hvězdou Hrajeme.cz 2017 se stala strategická hra Great Western Trail: Cesta na západ. Viz také stránka Hvězda Hrajeme.cz.


Hrajeme.cz DOPORUČUJE – podzim 2017:

  • Hypergrid – abstraktní hra pro 2 hráče od 7 let
  • Karak – rodinná hra pro 2–5 hráčů od 7 let
  • Kmotr: Impérium Corleonů – strategická hra pro 2–5 hráčů od 12 let
  • Majesty: Má koruna, mé království – rodinná hra pro 2–4 hráče od 7 let
  • Master of Orion: Desková hra – karetní strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let
  • Pustina – strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let
  • This War of Mine: Desková hra – kooperativní hra pro 1–6 hráčů od 18 let

Hypergrid

– abstraktní hra pro 2 hráče od 7 let, vyd. Euler´s Game (v distribuci Blackfire)

Hypergird je originální a původní československá hra. Jedná se taktickou hru s velkou dynamikou, která vyžaduje velké soustředění. Vycházející z principu piškvorek, ale poskytuje mnohonásobně více kombinací a herních možností. Na síti 3 x 3 tvoříte řady tří žetonů stejné barvy a za každou takovou trojici získáváte bod. Barev je celkem pět a každá představuje ve hře element, který s rozestavěním může pěkně zamíchat. Pravidla jsou přitom jednoduchá, takže ji zvládnou i děti od 7 let. Na hře oceňujeme i její celkové kvalitní zpracování.

Odkazy:

Karak

– rodinná hra pro 2–5 hráčů od 7 let, vyd. Albi

Také Karak je původní českou hrou. Zavede vás do labyrintu pod hradem Karak. Každý hráč prochází se svým hrdinou podzemním labyrintem a snaží se získat co nejvíce pokladů. Na hře oceňujeme její přístupnost pro hraní s dětmi a celkové zpracování a kvalitní grafiku. Hra má jednoduchá pravidla, je svižná a variabilní. Navíc nevyžaduje žádnou přípravu. Hra je k hráčům „přátelská“ – postupně rozvíjí svou postavu, vylepšují ji a při neúspěchu nevypadávají ze hry. Doporučujeme ji především pro děti od 6 do 10 let.

Odkazy:

Kmotr: Impérium Corleonů

– strategická hra pro 2–5 hráčů od 12 let, vyd. Blackfire

Kmotr: Impérium Corleonů je strategická hra určená pro náročnější hráče, která ale nemá složitá pravidla. Hra vznikla na motivy slavného filmu Kmotr a svým provedením i herními principy na vás mafiánské téma dýchne. Ve hře vybíráte výpalné, získáváte vliv ve čtvrtích New Yorku, provádíte různé machinace, využíváte spojence, vyřizujete zakázky pro Dona Corleoneho. Především ale chcete získat co nejvíce peněz. Zpracování hry je pečlivé a precizní a všechny její součásti přispívají k atmosféře a přehlednosti hry. Hru doporučujeme především náročnějším hráčům, kteří mají rádi interaktivnější hry.

Odkazy:

Majesty: Má koruna, mé království

– rodinná hra pro 2–4 hráče od 7 let, vyd. MindOK

Majesty je svižná karetní hra s jednoduchými pravidly, s níž se seznámíte během několika minut. Přitom poskytuje velkou variabilitu, takže každá partie je trochu jiná. Ve hře usilujete o vybudování prosperujícího království. Pomáhají vám v tom lidé různých profesí, které si najímáte. Na této hře oceňujeme výborné zpracování a především zábavnost a přístupnost pro hraní s dětmi, ale i jako filler pro náročnější hráče.

Odkazy:

Master of Orion: Desková hra

– karetní strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. MindOK

Hra je zasazena do světa stejnojmenné počítačové hry. Jedná se o karetní hru, které nemá složitá pravidla, přitom přináší velkou variabilitu a různé herní strategie. Vyložené karty vám poskytují zdroje potřebné k rozvoji a různé efekty. S jejich pomocí rozvíjíte svou civilizaci a získáváte vítězné body. Nechybí ani interakce mezi hráči. Na hře oceňujeme její svižnost, množství kombinací, které poskytuje, a zábavnost v jakémkoliv počtu hráčů.

Odkazy:

Pustina

– strategická hra pro 2–4 hráče od 12 let, vyd. Albi

Pustina je strategická hra pro náročnější hráče, která vás zavede do světa po globální apokalypse v roce 2079. Je založena na mechanismu umisťování dělníků (worker placement). Vedete v ní svůj kmen složený z přeživších lidí, sbíráte potřebné zdroje a suroviny, které vám pomohou přežít. Na hře oceňujeme výborné provázání herních mechanismů s tématem, silnou atmosféru a gradaci hry. Hra umožňuje řadu herních strategií, vyžaduje dobré plánování, a také neustálé sledování soupeřů. Je také potřeba vyzvednout výborné zpracování hry a její grafiku.

Odkazy:

This War of Mine: Desková hra

– kooperativní hra pro 1–6 hráčů od 18 let, vyd. Albi

Jedná se o jedinečnou hru v několika směrech. Přináší především silný příběh, který se s každou vaší hrou bude vyvíjet jinak. Představujete civilisty v obleženém městě uprostřed válečného konfliktu a vaším cílem není nic menšího, než abyste přežili. Není to ale jednoduché a hra vás bude stavět před těžká morální rozhodnutí i brutální scény, která budou mít vliv na další vývoj hry. Z tohoto důvodu je hra určena pro dospělé hráče. Je to velmi zdařilý převod počítačové hry do deskové podoby. Hra má také výborné celkové zpracování. Unikátní je obsáhlá Kniha příběhů, která přináší nespočet herních situací.

Odkazy:


Související články:

Oceněné hry v katalogu Hrajeme.cz:

 

Mohlo by vás také zajímat

Připojte svůj komentář